Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

Jak zasłonić balkon przed sąsiadami – przegrody balkonowe

Chcesz odgrodzić swoją przydomową przestrzeń od sąsiadów? Podpowiadamy, czym zasłonić balkon, aby przegroda była nie tylko trwała, ale i efektowna.

Użytkownicy balkonów zlokalizowanych w blokach często odczuwają wzmożoną potrzebę prywatności. Aby nie być skazanym na widok roznegliżowanego sąsiada opalającego się na balkonie obok, dobrze jest rozważyć montaż osłony bocznej. Przegroda balkonowa może być wykonana z różnych materiałów – sprawdź, jak zasłonić balkon.

Jak zasłonić balkon? Pełne przegrody balkonowe

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przegroda wykonana na etapie budowy czy wykańczania bloku. Takie osłony zazwyczaj wykonuje się z materiału nawiązującego do balustrady balkonowej, dzięki czemu otrzymujemy przestrzeń spójną pod kątem estetycznym. W takie osłony balkonowe deweloper wyposaża zwykle wszystkie balkony w danym bloku. Nie ma więc problemu z zachowaniem prywatności na tych przydomowych przestrzeniach. Właściciele czy użytkownicy balkonu, w którym nie zadbano o taki komfort muszą poradzić sobie na własną rękę.

Przegrodę boczną balkonu można wykonać z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się przesłony wykonane z bezpiecznego szkła zamkniętego np. w aluminiowej ramie czy zmontowanego do płyty balkonowej oraz ściany budynku na specjalnych stalowych uchwytach. Aby szklana ścianka zapewniała nam oczekiwaną intymność powinna być wykonana z mlecznego szkła, które przepuszcza promienie słoneczne, ale ogranicza widoczność.

Sprawdzonym materiałem na przegrody balkonowe są również panele ogrodzeniowe wykonane z drewna. Dostępne są one w różnych rozmiarach, nie ma więc problemu z doborem przesłony dopasowanej do rozmiarów balkonu. Taki panel można też w razie potrzeby przyciąć na żądany wymiar. Aby uniknąć regularnego konserwowania drewna można zdecydować się na panele wykonane z kompozytu, czyli mieszanki drewna i tworzywa sztucznego. Można też pokusić się o wykonanie przesłony z palet. Taka osłona balkonu może nam posłużyć jako miejsce do posadzenia roślin, dzięki czemu stworzymy swego rodzaju zieloną ścianę. Przegroda z palet sprawdzi się jednak na większych balkonach, gdzie nie ograniczy bardzo ich powierzchni.

Czym zasłonić balkon – dyskretne osłony balkonowe

Dobrym rozwiązaniem na balkon są również przegrody w postaci paneli, których wypełnienie stanowi mata z bambusa, trzciny czy innego naturalnego materiału.

Jeśli chcesz, aby przegroda balkonowa była bardziej dyskretna, delikatniejsza, możesz wykonać ją przy użyciu roślinności. W tym przypadku sprawdzi się ustawiona przy bocznej barierce skrzynka balkonowa z trejażem, w której można posadzić rośliny pnące. Innym rozwiązaniem jest ustawienie przy balustradzie wysokich donic z krzewami czy drzewkami, które również stworzą na balkonie zieloną ścianę.

fot. IKEA
fot. IKEA

Balkon przed sąsiadami można też zasłonić używając w tym celu mebli – sprawdzą się tu np. ażurowe regały, na których możemy ustawić np. roślinność doniczkową. Ważne jednak, aby regał był zamocowany do balustrady – pozwoli to uniknąć sytuacji, w której silny podmuch wiatru przewróci balkonowy mebel i wyrządzi spore szkody. Jeśli zdecydujesz się na regał ogrodowy bez tylnej ścianki, również stojące na nim dekoracje muszą być stabilnie zamocowane do półek.

Użytkownicy balkonów, których zadaszenie stanowi żelbetonowa płyta np. zlokalizowanego powyżej balkonu mogą przymocować do niej, po bokach, solidne drewniane żaluzje, dopasowane szerokością do szerokości bocznej balustrady. Taką osłonę będzie można w razie potrzeby podnieść lub opuścić. Da nam również możliwość regulowania stopnia przesłony. Warto jednak pamiętać, że żaluzje z drewna montowane na stałe należy zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników odpowiednim preparatem do drewna. Aby wiatr nie podwiewał przesłony, warto myśleć też o zaczepie mocującym w razie potrzeby dolną krawędź żaluzji do barierki.

Osłona balkonu może być również wykonana z odpornego na deszcz materiału, którego używa się do wykonywania zadaszeń żaglowych czy plandek samochodowych. Naciągnięta na linki zamontowane wzdłuż krawędzi płyty sufitowej oraz balustrady, może być w razie potrzeby naciągana, osłaniając w ten sposób nie tylko boki, ale również cały balkon. Taka osłona balkonu sprawdzi się zwłaszcza w przypadku przestrzeni narażonych na nieprzyjemne podmuchy wiatru.

Przeczytaj także: „Pomysł na balkon – drewniane podesty zamiast płytek”

 

3 odpowiedzi na “Jak zasłonić balkon przed sąsiadami – przegrody balkonowe”

Fajnym sposobem są też taśmy balkonowe:) wystarczy je wczepić między pręty na balkonie i sąsiedzi nic nie zobaczą:)

Dobrze na balkonie spisuje technorattan. Ja na balkonie mam taką matę firmy RattanArt. Spisuje się super, jest odporna na mróz czy deszcz. A kupiłam ją w sklepie DecoMania. Technorattan jest też ładny, więc nie szpeci balkonu 🙂

Zgadzam się, też mamy taśmy thermoplast na balkonie, ale głównie w celu ochrony przed nadmiernym wiatrem, sąsiedzi aż tak bardzo nam nie przeszkadzają jak właśnie wiatr.

Dodaj komentarz