Kategorie
Inspiracje Taras

Jesienne dekoracje na taras i balkon

Koniec lata oznacza porządki na balkonach i tarasach oraz przygotowania do nadejścia chłodniejszych dni. Letnie aranżacje ustępują miejsca jesiennym dekoracjom. Sprawdź, jakie rośliny warto wykorzystać do stworzenia przyjemnego klimatu na przydomowych przestrzeniach!

Chłodne, pochmurne jesienne dni sprawiają, że coraz mniej czasu spędzamy na balkonach i tarasach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z roślinnych aranżacji. Umilą nam one widok zza okien i sprawią, że relaks na świeżym powietrzu stanie się jeszcze bardziej przyjemny.
Oto kilka sprawdzonych pomysłów na jesienne dekoracje tarasu i balkonu:

Wrzosy i wrzośce

To pierwsze rośliny, jakie przychodzą mi na myśl, gdy planuję jesienne dekoracje. Nie wyobrażam sobie bez nich mojego balkonu, gdy za oknem robi się szaro i buro. Mieszanka odcieni fioletu, różu i zieleni sprawia, że widok zza balkonowym lub tarasowym okien nabiera życia.

źródło: mariannedebourg.no

Osobiście bardzo lubię widok wrzosów lub wrzośców skomponowanych w grupie, np. w większej donicy. Będą się świetnie prezentowały również w większych koszykach wykonanych z wikliny. Do wykonania takich dekoracji na taras lub balkon wybierz rośliny w okazałych kępach.

źródło: rozetka.com.ua

Wrzosy w jesiennych dekoracjach świetnie prezentują się zarówno solo, jak i w połączeniu z innych kwiatami dostępnymi o tej porze roku, np. chryzantemami lub astrami.

źródło: mestergronn.no

Dynia w roli głównej

Jeśli mowa o jesiennych dekoracjach na taras i balkon to nie może zabraknąć dyni. Poza tymi większymi okazami ustawionymi na tarasowej posadzce warto zaopatrzyć się również w mniejsze egzemplarze dyni dekoracyjnych. Ciekawą aranżację stworzysz umieszczając je np. wewnątrz latarenek. To świetny pomysł m.in. na jesienną dekorację małego balkonu.

źródło: potterybarn.com
źródło: drivenbydecor.com

W jesiennych dekoracjach z wykorzystaniem dyni wcale nie musi przeważać kolor pomarańczowy. W sprzedaży znajdziesz również ozdobne dynie w kolorze białym, a nawet różowym. Łatwo dostępne pomarańczowe egzemplarze możesz również pomalować samodzielnie na dowolnie wybrany kolor. Malowanie dyni będzie fajną okazją do spędzenia wspólnego czasu z dziećmi.
Do stworzenia stonowanej, estetycznej dekoracji z udziałem dyni wybierz farby akrylowe lub lateksowe w pastelowych kolorach. Do pomalowania ogonków możesz użyć np. złotej farby w sprayu.

źródło: lizmarieblog.com
źródło: www.thepinkdream.com

Jesienne dekoracje z chryzantemami

Chryzantemy to kolejne rośliny, które doskonale sprawdzą się w stworzeniu efektownych dekoracji na balkon lub taras. Uwielbiam je w kolorze białym, zestawione w grupach składających się z 2-3 donic lub z kilku kęp posadzonych w jednej większej donicy. Jeśli chcesz, żeby Twoja jesienna dekoracja była bardziej kolorowa wybierz chryzantemy w kolorze różowym, bordowym lub pomarańczowym. Ustawione obok siebie staną się mocnym akcentem na Twoim tarasie lub balkonie.

źródło: mariannedebourg.no
źródło: justagirlblog.com
źródło: savvysouthernstyle.net

Dekoracje jesienny z kapusty?

Jeśli szukasz pomysłu na oryginalne aranżacje możesz je stworzyć wykorzystując w tym celu kapustę ozdobną. W sprzedaży znajdziesz wiele odmian tych roślin różniących się nie tylko kolorem, ale i budową. Kapusta ozdobna szczególnie dobrze prezentuje się w towarzystwie wrzosów. Możesz ją śmiało skomponować również z chryzantemami. Większe egzemplarze posadź w osobnych donicach, mniejsze możesz zestawić w jednym pojemniku np. z wrzosami.

źródło: dobrenasiona.com
źródło: kuistinkautta.blogspot.com
źródło: drivenbydecor.com