Kategorie
Balkon Inspiracje

Jesienne kwiaty na balkon i taras

Efektownym pożegnaniem z latem będą jesienne kwiaty na balkon i taras, takie jak typowe dla tej pory roku wrzośce, astry czy chryzantemy. Doskonale podkreślą ten nieco nostalgiczny okres i dodadzą koloru jesiennym dniom.

Jesień na balkonie i tarasie nie musi być nudna. Wystarczy tylko zadbać, by pojawiły się tam odpowiednie rośliny. Wrzośce, astry czy złocienie będą doskonale wyglądały posadzone pojedynczo, mogą być także dobrym punktem wyjścia do tworzenia z nich jesiennych wielobarwnych kompozycji, które ozdobią nasze tarasy czy balkony aż do późnej jesieni. Jesienne kwiaty na balkon i taras – co warto o nich wiedzieć?

Jesienne kwiaty na balkon i taras – wrzośce

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Utworzona przez rozkrzewioną roślinę duża zwarta kępa w odcieniach różu, fioletu, purpury i bieli będzie ozdobą tarasu lub balkonu aż do końca listopada. Wrzośce osiągają wysokość do 35 cm, mają dzwonkowate pojedyncze kwiaty zebrane w grona. Na jesień należy wybrać wrzośce z odmian, które są pochodną 'Erica gracilis var. autumnalis'. Już w sierpniu zakwitają kwiaty odmian wczesnych, we wrześniu będą nas cieszyć odmiany średnio wczesne, na przełomie września i października średnio późne, a późne pod koniec października. Pojemniki z wrzoścami powinny być ustawione w miejscu nasłonecznionym, gdzie roślina będzie najlepiej kwitła. Można też uprawiać wrzośce na stanowisku lekko półcienistym. Idealne będzie miejsce zaciszne i stosunkowo ciepłe. Te jesienne kwiaty na balkon i taras najlepiej uprawiać na specjalnym podłożu przeznaczonym dla roślin wrzosowatych. Warto też przycinać przekwitnięte kwiatostany, co sprawi, że roślina bardziej się rozgałęzi, a w kolejnym sezonie będzie obficie kwitła.

Jesienne kwiaty na balkon i taras – aster chiński

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Jeśli posadzimy w skrzynkach późno kwitnące odmiany astra chińskiego, jego kwiaty dzięki ogromnej palecie barw będą cieszyć nasze oczy aż do końca października. Do nasadzeń na balkonach i tarasach najlepiej nadają się astry z grupy karłowych osiągające wysokość do 35 cm. Zachwycają nie tylko wielością kolorów, ale też efektownymi kwiatostanami. Podobnie jak wrzośce najlepiej kwitną na stanowisku dobrze nasłonecznionym i przewiewnym. Astry chińskie warto posadzić w glebie żyznej, podczas kwitnienia dobrze jest zasilać je preparatami dla roślin kwitnących. Pamiętajmy, że astry nie lubią przesuszenia, dlatego trzeba je regularnie podlewać. Regularne usuwanie przekwitłych koszyczków kwiatowych zwiększy liczbę nowych kwiatostanów.

Jesienne kwiaty na balkon i taras – złocienie czyli chryzantemy

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Coraz częściej sięga się po chryzantemy, by zdobiły nasze balkony i tarasy. Szczególnie dobrze na przestrzeni zewnętrznej sprawdzą się mieszańce złocienia chińskiego 'Charm', 'Bullfinch' lub 'Morning Star'. Kwitną one od połowy jesieni aż do wczesnej zimy.
Pojemniki z chryzantemami warto ustawić na balkonie i tarasie w miejscu dobrze nasłonecznionym. Te jesienne kwiaty najlepiej rosną na żyznym podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego. W momencie sadzenia chryzantemy można zasilić nawozem mineralnym z dodatkiem azotu. Jeśli pojemnik z chryzantemami schowamy do domu przed nastaniem pierwszych przymrozków, i będziemy je przechowywać w temperaturze około 5ºC oraz podlewać oszczędnie małą ilością wody wiosną mogą powrócić na balkon.

Przeczytaj także: „Jesienne aranżacje tarasu i balkonu”

Dodaj komentarz