Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Choinka na balkon i taras

Jeśli tylko na balkonie lub tarasie mamy wystarczająco dużo miejsca warto ustawić na nim świąteczne drzewko. Wzmocni ono klimat świąt Bożego Narodzenia i stanie się wyjątkową dekoracją tej przydomowej przestrzeni. Choinka na balkon i taras – jaką wybrać?

W roli choinki można wykorzystać kupione w okresie świątecznym miniaturowe świerki i jodły, a także iglaki, które zdobiły balkon lub taras już wcześniej – na przykład cyprysiki lub tuje. Taka choinka na balkon czy taras przyozdobiona lampkami oraz innymi dekoracjami i ustawiona w wyeksponowanym miejscu wprowadzi ducha świąt zarówno w naszą przestrzeń zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Choinka na balkon i taras – staranny wybór

Decydując się na zakup świątecznego drzewka wybierzmy egzemplarz, który rósł w doniczce – będziemy mieć wówczas pewność, że drzewko nie ma uszkodzonego systemu korzeniowego. Taka choinka na balkon i taras będzie się dobrze rozwijać, dzięki czemu wiosną będziemy mogli ją posadzić w ogrodzie. Choinki przenoszone do donic tuż przed sprzedażą, mają zazwyczaj dość mocno przycięte korzenie, co sprawia, że mogą w krótkim czasie uschnąć. Może się również zdarzyć, że choinka została osadzone w donicy pozbawiona całkowicie systemu korzeniowego, nie będzie jej można wówczas nadać drugiego życia poprzez przesadzenie do ogrodu. Przed zakupem choinki w donicy warto więc upewnić się u sprzedawcy czy drzewko ma korzenie i w jakim są stanie.

Zielona ozdoba

Zimozielone drzewko świąteczne jest dekoracyjne same w sobie. Jednak na święta, choinkę ubierzmy w lampki – rozświetlone w świątecznym okresie będzie ozdobą tarasu lub balkonu również po zmroku. Jeśli zdecydujemy się na przystrojenie choinki ozdobami, warto wybrać te naturalne takie jak rajskie jabłuszka, orzechy włoskie, szyszki ewentualnie dekoracje wykonane ze słomy. Taka eko-choinka będzie się pięknie prezentować na tle ogrodu.

Choinka na balkon i taras – zadbaj o drzewko

Drzewko ustawmy w zacisznym miejscu, dobrze osłoniętym przed wiatrem. Najlepiej z ekspozycja południową lub zachodnią. Ziemię wokół pieńka należy okryć korą, a jeśli nadejdą mrozy dodatkowo agrowłókniną, kocem oraz stroiszem, czyli gałązkami drzew iglastych. Doniczkę można też otulić styropianem, a puste przestrzenie wypełnić zgniecionymi gazetami. Jeśli mamy na gruncie, a zima nie jest mroźna doniczkę z choinką warto umieścić w stosunkowo głębokim dołku obok tarasu, który po zakopaniu należy obsypać korą – nie tylko chroni ona przed zimnem, ale też utrzymuje dobrze wilgoć. Wiosną choinka na balkon i taras niezależnie od tego gdzie zimowała, musi zostać przesadzona do większej doniczki – najlepiej ceramicznej, odpornej na mróz lub do drewnianego pojemnika.

Istotnym elementem pielęgnacji jest również podlewanie rośliny, pamiętajmy o nim, jeśli tylko nie panują mrozy, gdyż zimowa susza jest bardzo często przyczyną usychania iglaków uprawianych w donicach.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Wybieramy lampki świąteczne na taras i balkon”

Dodaj komentarz