Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Kwiaty na balkon i taras – lobelia przylądkowa (stroiczka)

Trudno wyobrazić sobie letnią aranżację kwiatową przydomowej przestrzeni bez tej rośliny jednorocznej. Lobelia przylądkowa na tarasie i balkonie doskonale sprawdza się jako uzupełnienie kompozycji złożonych z innych roślin jednorocznych. Ciekawie prezentuje się również jako roślina niezależna, posadzona w osobnej doniczce.

Ozdobą lobelii są liczne drobne kwiaty osadzone na szczytach cienkich i silnie rozgałęzionych pędów. W zależności od odmiany te kwiaty na taras i balkon mogą mieć różne odcienie różu, purpury, fioletu, a także niebieskiego. W odpowiednich warunkach lobelia kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do października. Ozdobą lobelii są również drobne, ale bardzo liczne lancetowate liście. Odmiany lobelii dzieli się na dwie grupy: o pędach wzniesionych (pumila lub compacta) oraz te o pędach zwisających (pendula). Na balkonach i tarasach szczególnie w wiszących pojemnikach efektownie wyglądają te drugie.

Kwiaty na balkon i taras – dogodne stanowisko

Stroiczka, bo tak również jest nazywana lobelia może być uprawiana zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Niekorzystne jest dla niej stanowisko zacienione, gdyż w takich miejscach lobelia słabo kwitnie, a jej pędy wyciągają się nadmiernie.

Invalid Displayed Gallery

Lobelia – wybór podłoża

Lobelia posadzona w pojemnikach wymaga podłoża średnio żyznego, a także stale lekko wilgotnego, dlatego w czasie upałów te kwiaty na balkon i taras lepiej podlewać rano i wieczorem, wtedy mamy pewność, że roślina szybko nie zwiędnie. Koniecznie należy pamiętać o drenażu, gdyż lobelia lubi podłoże przepuszczalne. Dno pojemnika należy wysypać drobnym żwirkiem lub piaskiem.

Pamiętaj o nawożeniu

Gdy tylko roślina zacznie kwitnienie, należy ją podlewać nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących. Gdy lobelia zaczyna przekwitać, a jej pędy podsychają, należy je przyciąć i podlać nawozem do roślin kwitnących, wówczas mamy duże szanse, że roślina zakwitnie ponownie.

Lobelia – rozmnażanie

W marcu należy wysiać nasiona do inspektów – można na parapecie ustawić skrzynkę inspektową, miejsce, w którym rośliny mają wzrastać powinno być ciepłe. Gdy młode rośliny będą miały po dwa liście właściwe, można pomyśleć o ich przepikowaniu po kilka sztuk do doniczek (niewielkie pęczki). W maju rozsadę można przesadzać do właściwych pojemników.

Invalid Displayed Gallery

 

Dodaj komentarz