Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Ponadczasowe donice ceramiczne

Glina jest tradycyjnym surowcem o nieprzemijającej urodzie. Z niej powstają klasyczne pojemniki o nieprzemijającej urodzie dla ozdobnych roślin. Donice ceramiczne przyjmują dziś nowe kształty i formy, ale nadal zachwycają wysoką estetyką.

Moda na donice ceramiczne nie przemija. Zarówno klasyczne formy nawiązujące do starożytnych oraz renesansowych wzorów jak i nowoczesne kubistyczne kształty zachowane w ascetycznej stylistyce, są niezaprzeczalną ozdobą balkonów i tarasów.

Modne donice ceramiczne – różnorodność form

Do architektury tradycyjnej zawsze będą pasowały donice ceramiczne w naturalnym ceglanym kolorze. Zwężane ku dołowi pojemniki, amfory i dzbany pięknie wyeksponują kwiaty balkonowe i ozdobne rośliny. Jeśli próbujemy zaaranżować taras przylegający do nowoczesnego budynku możemy wybrać donice ceramiczne o formie geometrycznej z barwionego surowca. Donice kamionkowe w formie prostopadłościennych koryt i skrzyń w grafitowym kolorze będą doskonale współgrały z klimatem orientalnym. Stworzą wyrazistą oprawę dla płożeńców, rozchodników i miniatur drzewek ogrodowych. Pełni kompozycji dopełni biały żwir z drobnych otoczaków wysypany pod rośliną np. w stylu bonzai.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Invalid Displayed Gallery

Kupujemy donice ceramiczne

Jeśli chcemy aby pojemniki na rośliny wytrzymały zmienne warunki atmosferyczne (w tym mróz), wybierajmy produkty mrozoodporne. Koniecznie sprawdźmy przed zakupem, czy donice ceramiczne mają otwór w denku, który pozwoli na odpływ nadmiaru wody z ziemi. Potrzebna będzie też podstawka. Dobrze prezentują się tylko te donice ceramiczne, które ustawimy na podstawce od kompletu. Możemy też dobierać produkt w tym samym kolorze. Podczas zakupu sprawdźmy czy pojemniki nie są pęknięte i czy przy delikatnym uderzeniu wydają głęboki dźwięk. Jeśli wybierzemy donice ceramiczne szkliwione również uważnie przyjrzyjmy się ich powłoce. Jeśli będzie uszkodzona może zacząć się kruszyć.

Wielkość ma znaczenie

Donice ceramiczne mają tę zaletę, że regulują wilgotność gleby i pozwalają roślinie oddychać. Dla pełnego komfortu sadzonek dobrze jest wybrać na tyle obszerny pojemnik, aby bryła korzeniowa była swobodnie w nim umieszczona, z zapasem miejsca u dołu i po bokach. Dla roślin rosnących płytko wystarczą rozłożyste formy pojemników. Wysokie, duże i głębokie donice ceramiczne przydadzą się wówczas, gdy system korzeniowy jest rozległy lub palowy. Smukłe i wysokie pojemniki będą też dobrze eksponowały rośliny zwisające takie jak np. bakopa, lobelia czy fuksja.

Invalid Displayed Gallery

 

Dodaj komentarz