Kategorie
Budowa i materiały Taras

Sosnowe deski tarasowe – taras drewniany

Od lat polskie tarasy były wykańczane rodzimym drewnem. Powszechna dostępność surowca i jego właściwości nadal przemawiają za takim wyborem. Poznajmy cechy jednego z najpopularniejszych materiałów na taras. Co wyróżnia sosnowe deski tarasowe?

Według dawnej tradycji do budowania i wykańczania naszych domów powinniśmy stosować surowce, które można znaleźć w otaczającej nas naturze. Idąc tym tropem warto rozważyć wybór desek sosnowych. Deski tarasowe z drewna sosny – co warto o nich wiedzieć?

Sosnowe deski tarasowe – charakterystyka surowca

Deski sosnowe doskonale nadają się nie tylko jako materiał konstrukcyjny drewnianych tarasów, ale także jako jego posadzka. Jest to surowiec bardzo łatwy w obróbce, miękki, dzięki czemu bez trudu można dostosować go do wymagań budowlanych. Jednocześnie sosnowe deski tarasowe są wyjątkowo elastyczne, co sprawia, że jako elementy posadzki są przyjazne użytkownikom i doskonale amortyzują obciążenie w czasie eksploatacji. Cechuje je również wytrzymałość mechaniczna, a dzięki swej sprężystości mogą dawać komfort użytkowy przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest fakt, że deski sosnowe, z racji powszechności gatunku drewna, są u nas produktem stosunkowo tanim. Z jego wykorzystaniem taras powstanie szybko i nie nadwyręży naszego portfela.

Uroda drewna

Taras wyłożony deskami sosnowymi ma ciepłą barwę i efektowny rysunek słojów. Należy go jednak zabezpieczyć przeciwko degradacji biologicznej i uodpornić na warunki pogodowe. Dobrze jest kupić surowieć gotowy, zaimpregnowany ciśnieniowo – przyspieszy to znacznie prace. Aby posadzka nie była śliska warto zastosować ryflowane deski tarasowe, czyli z fabrycznie wykonanymi żłobieniami. Możemy wybrać gęste lub rzadkie rowkowanie, jedno- albo dwustronne. Dzięki nim woda opadowa będzie odprowadzana z powierzchni posadzki w szybki i sprawny sposób. Jeśli chcemy zachować słomkową barwę sosny dobrze jest zastosować do desek preparat ograniczający ciemnienie drewna. W przeciwnym razie może zacząć szarzeć. Dla uzyskania innej lub głębszej barwy pozostają nam impregnaty kolorowe, bejce, lakierobejce lub olej specjalnie przeznaczony do tarasów. Można kupić już barwione drewno, jest jednak z reguły nieco droższe niż surowe deski.

fot. Andrewex
fot. Andrewex

Gotowe sosnowe deski tarasowe

Wśród ryflowanych desek sosnowych znajdziemy asortyment różnej długości, co pozwoli nam dostosować materiał do wymagań przestrzennych tarasu i jego kształtu. Dobrze jest wybrać deski tarasowe o klasie A lub AB. Będą wówczas w dużej mierze pozbawione sęków i słabych punktów na całej długości materiału. Warto też wybierać deski dobrze wysuszone i poddawane obróbce na sucho, co znacznie ograniczy niedoskonałości. Będą wówczas gładkie i pozbawione drzazg.

Invalid Displayed Gallery

W odpowiedzi na “Sosnowe deski tarasowe – taras drewniany”

Mnie się sosna bardzo podoba, dlatego też zdecydowałam się na wyłożenie nią swojego tarasu. Jest dużo lepsza niż drewno egzotyczne, chociaż rzeczywiście wymaga częstszej pielęgnacji. Mimo tego nie żałuję, znalazłam fajną ofertę na deski-tarasowe.com, wyszło stosunkowo tanio, a efekt jest niezwykły.

Dodaj komentarz