Kategorie
Balkon Inspiracje

Łąka w donicy drewnianej

Mini łąki kwietne uprawiane w drewnianych donicach to świetna alternatywa dla tradycyjnych kwiatów balkonowych. Prezentują się bardzo efektownie a przy tym są łatwe w uprawie – potrzebują tylko wody i słońca!

Uprawa łąki w donicy nie stanowi większego wyzwania. Są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają skomplikowanego nawożenia, dobrze znoszą przejściowe przesuszenia. Dla wielu osób prostota to ogromna zaleta! Łąkę na balkonie najlepiej wysiewać wiosną, kiedy temperatura będzie stale utrzymywać się powyżej zera, a dzień wystarczająco długi. Nasiona potrzebują jedynie słońca i wody. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki złożone z różnych gatunków jednorocznych dzikich kwiatów. Co ważne, gotowe kompozycje są bardzo wydajne. Wystarczy kilka gramów nasion, aby zagospodarować kilka dużych donic na balkonie.

fot. Drewnochron

Donica dla łąki

Pośród wielu mieszanek gotowych nasion znajdziemy zestawy wabiące motyle i takie złożone tylko z niskich kwiatów czy kwitnących chwastów polnych. Barwy tego naturalnego bukietu możemy podkreślić kolorem drewnianych donic i skrzyń, które najlepiej sprawdzają się w balkonowych uprawach.
Drewniane donice i skrzynie to wdzięczny obiekt metamorfoz. Niewielkim nakładem pracy niemal co roku możemy odmieniać ich wygląd. Wystarczy papier ścierny, aby usunąć stare powierzchnie, a następnie nałożyć nową warstwę lakieru, lakierobejcy lub impregnatu kolorowego. Nowe skrzynki w pierwszej kolejności zabezpieczamy impregnatem. Po jego wyschnięciu możemy zastosować dowolny preparat kolorowy, jak np. lakierobejca. Naturalny wygląd zapewnią oleje i produkty bezbarwne. Drugi preparat jest kluczowy ze względu na ochronę przed słońcem. Łąki w donicy potrzebują mnóstwo światła. Jeśli nie zabezpieczymy drewna, pod wpływem promieni UV szybko wyblaknie. Wnętrze skrzyń warto dodatkowo zabezpieczyć folią, aby ochronić podłoże przed utratą wody.

fot. Drewnochron

Jak stworzyć łąkę na balkonie?

Wystarczy szczypta nasion, czyli około 0,5 g, aby powstała piękna łąka w donicy podłużnej. Drewnianą skrzynkę wypełniamy ziemią na bazie kompostu. Następnie równomiernie rozsypujemy nasiona, delikatnie wgniatamy je w podłoże i oprószamy ziemią. Powinny mieć dostęp do słońca. Na koniec podlewamy uprawę i powtarzamy tę czynność regularnie o poranku przez kilka pierwszych tygodni. Drewnianą donicę ustawiamy w najbardziej nasłonecznionym punkcie balkonu i czekamy na pierwsze rośliny.

źródło: materiały prasowe Drewnochron