Kategorie
Inspiracje Taras

Warzywnik z palet

Coraz więcej osób stawia na samodzielną uprawę warzyw i ziół w ogródkach, jak również na balkonach i tarasach. Przydomowy warzywnik możesz wykonać w prosty sposób wykorzystując w tym celu np. drewniane palety.

Pierwszym krokiem do własnego warzywnika jest przygotowanie odpowiedniego miejsca. Ciekawym sposobem na założenie niewielkiego ogródka jest wykorzystanie palet.
Drewno to uniwersalny materiał, który można łatwo wkomponować w przestrzeń każdego ogrodu czy tarasu. Ponadto warzywnik z palet nie wymaga wiele miejsca i jest niedrogi w wykonaniu. Nasiona, ziemia, folia zabezpieczająca, palety i impregnaty to koszt kilkudziesięciu złotych. Co ważne, w warzywniku kontenerowym łatwiej ochronić rośliny przed suszą czy szkodnikami, takimi jak krety.

Jak wykonać warzywnik z palet drewnianych?

W drewniane palety możemy zaopatrzyć się na kilka sposobów – np. kupić je poprzez ogłoszenia w internecie, w markecie budowlanym lub na portalu aukcyjnym. Warto też zapytać o nie w najbliższym sklepie – nierzadko możemy je tam dostać za darmo. Zużytą paletę, która ma nam posłużyć do przygotowania warzywnika należy odpowiednio przygotować. W tym celu możemy usunąć deski z jej górnej części, zostawiając jedynie ramy modułu. Warzywnik z palet będzie również estetycznie wyglądać, jeśli usuniemy tylko drugi rząd desek. W ten sposób stworzymy równe grządki, w których możemy posadzić różne odmianami warzyw i ziół. Przebudowane palety należy następnie odpowiednio zabezpieczyć.

fot. Drewnochron

Zabezpieczenie drewnianych palet

Palety z odzysku zwykle są chropowate i zabrudzone. W pierwszej kolejności warto je więc wygładzić za pomocą szlifierki i papieru ściernego o gradacji ok. 80-100. Po usunięciu pyłu trzeba zaimpregnować surowe drewno. Jeśli nasz warzywnik z palet będzie miał styczność z gruntem drewno wymaga solidnej, dwustopniowej ochrony. Pierwszą warstwę powinien stanowić bezbarwny impregnat biobójczy, który głęboko wnika w strukturę drewna (jak np. Drewnochron Impregnat Grunt R). Aby zapewnić paletom ochronę przed płowieniem na skutek działania promieni słonecznych, niezbędne będzie zastosowanie preparatu kolorowego. W tym celu możemy wybrać jeden z kilku produktów:

  • impregnaty zapewnią kolor i naturalną strukturę drewna;
  • lakierobejce nadadzą barwę i podkreślą także usłojenie, lecz widoczna już będzie powłoka produktu na drewnie np. o satynowym wykończeniu;
  • olej lub pokost lniany podkreślą naturalne piękno drewna, nie zmieniając nic w strukturze czy kolorze.
fot. Drewnochron

Wykonanie warzywnika

Jeśli chcemy uprawiać warzywa na tarasie odpowiednio zabezpieczoną paletę możemy umieścić właśnie tam lub też przenieść ją do ogrodu. Grunt w miejscu, w którym stanie warzywnik z palet dobrze jest zabezpieczyć drobną siatką. Ochroni ona rośliny przed kretami. Wnętrze warzywnika warto wyłożyć folią kubełkową. Dzięki temu deszcz nie będzie wymywać ziemi. Dzięki temu będzie nam też dużo łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność oraz stały skład podłoża.
Tak przygotowany moduł z palet wypełniamy ziemią ogrodniczą zmieszaną z kompostem. Należy ją delikatnie upychać i ugniatać, aby nie osiadła po pierwszym podlaniu. Warzywnik z palet jest gotowy do wysiania nasion i posadzenia sadzonek! Wystarczy sprawdzić w kalendarzu ogrodniczym, jakie gatunki warzyw i ziół najlepiej wysiać w danym miesiącu, i czekać na pierwsze plony.

źródło: materiały prasowe Drewnochron