Kategorie
Inspiracje Taras Wyposażenie

Lampy w kształcie kul – dekoracyjne oświetlenie tarasu

Ogrodowe lampy w kształcie kul zyskały popularność dzięki swej prostocie i nowoczesności. Z powodzeniem możemy nimi zastąpić klasyczne lampy stojące, i zmienić tym samym nasz taras po zmroku w miejsce przyjazne, a zarazem bardzo efektowne.

Oświetlenie tarasu można zrealizować na wiele sposobów w zależności od naszych potrzeb. Dużą rolę na przydomowych przestrzeniach odgrywa oświetlenie dekoracyjne. Buduje klimat miejsca, jest dopełnieniem starannie zaplanowanej aranżacji i wydobywa z mroku poszczególne strefy tarasu.
Oświetlenie dekoracyjne nie musi być nazbyt intensywne, ponieważ ma sprzyjać wypoczynkowi. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się modne lampy w kształcie kul. Najczęściej są to lampy stojące (podłogowe). Emitowane przez nie dolne, delikatne światło odpowiednio nastraja do wypoczynku i pozwala się odprężyć. Lampy kule o różnej wielkości ustawione w grupach lub pojedynczo w różnych strefach tarasu staną się również jego ozdobą.

Lampy kule – kwestie estetyczne

Lampy w kształcie kul w podstawowej wersji lampy emitują przyjemne białe światło – zimne lub ciepłe, w zależności od naszych preferencji. Zimna barwa sprawdzi się m.in. w gdy chcemy podkreślić nowoczesny styl tarasu. Ciepła barwa światła sprawi, że taras stanie się jeszcze bardziej przytulny. W sprzedaży znaleźć można też lampy świecące różnymi barwami – od klasycznej bieli, przez róż po błękit i fiolet. Gdy lampy nie świecą mają jednolitą białą powierzchnię. Dekorują taras również za dnia.
Lampy w kształcicie kul możemy ustawić w różnych strefach tarasu i w ten sposób oświetlić go w miarę równomiernie. Będą ciekawie wyglądać m.in. ustawione wśród donic i kwietników, a także obok mebli tarasowych. Szczególnie efektownie prezentują się w parach lub większych grupach. Dla uzyskanie lepszego efektu zestawmy ze sobą lampy kule o różnych średnicach. Jeśli ich wielkość jest zbliżona będą się dobrze prezentowały ustawione blisko siebie, lecz na różnych poziomach, np. na tarasie i schodach tarasowych.

fot. Jysk
fot. Jysk

Kwestie praktyczne

Lampy w kształcie kul wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego odpornego na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia je niewielka masa, dzięki czemu bez problemu przeniesiemy je w różne miejsca. Nie są jednak na tyle lekkie, aby przesuwały się pod naporem wiatru o niewielkiej prędkości. 

modnedonice pl
źródło: modnedonice.pl

Do stosowania na zewnątrz wybierzmy lampy w kształcie kul o IP 55. Takim lampom nie zagrozi deszcz. Jeśli chcemy, aby kule świetlne służyły jako dekoracja oczka wodnego czy basenu należy wybrać lampy o wyższym stopniu zabezpieczenia – IP 68.
Lampy w kształcie kul mogą być zasilane energią elektryczną bezpośrednio z gniazda, akumulatorem lub energią solarna. Lampy na prąd wyposażone są w przewód zasilający, który wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. Swobodną aranżację tarasu umożliwią nam bezprzewodowe lampy kule – zasilane bateriami lub solarne. Brak przewodu zasilającego sprawi, że nie musimy pamiętać o poprowadzeniu kabli w podłożu. Takie lampy są gotowym rozwiązaniem na każdy taras, również już zaaranżowany. Lampy solarne wyposażone są z w czujnik zmierzchu, dzięki któremu po zmroku światło włącza się automatycznie oraz płytkę solarną umożliwiającą ładownie lampy energią promieniowania słonecznego.
Lampy w kształcie kul mogą być sterowane pilotem. Umożliwia on zdalne włączanie i wyłączanie oświetlenia, a także programowanie koloru emitowanego przez lampę światła.

2 odpowiedzi na “Lampy w kształcie kul – dekoracyjne oświetlenie tarasu”

A gdzie można kupić takie lampy kule??..W Niemczech jest ich peĺno.Od świecących po ozdobne.

Kupić pewnie można w sklepach typu Castorama, Tchibo itd. tak wnioskuję z podpisów na zdjęciach

Dodaj komentarz