Kategorie
Balkon Wyposażenie

Jak czyścić płytki na balkonie i tarasie?

Balkon lub taras po zimie wymaga uprzątnięcia i przygotowania do nowego sezonu. Wykończony płytkami ceramicznymi nie sprawi nam większych kłopotów z doprowadzeniem do stanu używalności. Problematyczne może okazać się jednak doczyszczenie fug między płytkami. Jak więc skutecznie czyścić płytki i fugi na zewnątrz budynku? Niezbędne okazać się mogą specjalne zabiegi pielęgnacyjne.

Z utrzymaniem czystości na tarasie lub balkonie wyłożonym płytkami ceramicznymi raczej nie ma problemu. Po okresie zimowym pojawiają się jednak większe zabrudzenia, z którymi będziemy musieli się uporać.

Jak czyścić płytki na zewnątrz budynku?

W czasie kilkumiesięcznej przerwy od użytkowania balkonu czy tarasu mogą się na nich pojawić różnego rodzaju zanieczyszczenia i brudne plamy po topniejącym śniegu. Poradzimy sobie z nimi za pomocą wody z dodatkiem delikatnego detergentu lub środka do czyszczenia płytek ceramicznych. W przypadku większych zabrudzeń posadzkę tarasową lub balkonową najszybciej i najskuteczniej wyczyścimy traktując ją wodą pod ciśnieniem – a więc stosując myjkę ciśnieniową, lub parą wodą – czyli wykorzystując myjkę parową (parownicę).

Jak czyścić fugi?

Większy problem niż same płytki mogą stanowić brudne fugi. Czyszczenie ich wodą z delikatnym detergentem może nie okazać się skuteczne. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się myjki parowe, nie każdy jednak dysponuje tego typu urządzeniem. Wówczas możemy sięgnąć po domowy sposób, a więc spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą octu lub sody z sokiem z cytryny. Przydatna okaże się tu twarda szczotka – najlepiej zaopatrzyć się w specjalną szczotkę do fug. Dzięki niej będziemy mogli skuteczniej czyścić interesujące nas powierzchnie.

fot. Kärcher
fot. Kärcher

Jeśli i domowe sposoby okażą się zawodne do wyczyszczenia brudnych spoin możemy użyć specjalistycznego środka do czyszczenia fug lub preparatu do usuwania zapraw spoinowych. Rozcieńczony z wodą poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, a jednocześnie będzie bezpieczny dla struktury i koloru zaprawy spoinowej. Przed zastosowaniem takiego preparatu należy jednak zapoznać się z informacjami producenta oraz wykonać próbę oddziaływania środka na czyszczone powierzchnie w mało rzucającym się w oczy miejscu.
Gdy w przerwie od użytkowania balkonu lub tarasu między płytkami pojawi się mech możemy się go pozbyć za pomocą szczotki do fug z metalowym włosiem.

Dalsza pielęgnacja

Gdy balkon lub taras z płytek jest już czysty ceramiczną nawierzchnię możemy zabezpieczyć, stosując impregnat do płytek ceramicznych. Nawierzchnię pokrytą takim preparatem łatwiej jest utrzymać w czystości. Impregnat zapobiegnie też wnikaniu wody w mikropęknięcia powstałe na powierzchni płytek i w spoinach, co przedłuży trwałość okładziny. Sprawdzi się on jednak w przypadku płytek nieszkliwionych, płytki szkliwione nie powinny być impregnowane. Pokrywające je szkliwo jest nienasiąkliwe, więc impregnat nie wniknie w jego strukturę, ponadto szkliwo skutecznie zabezpiecza płytki przed wnikaniem plam i innych zabrudzeń.

Dodaj komentarz