Kategorie
Balkon Wyposażenie

Mata balkonowa – jak zamontować osłonę balkonu?

Aby mata balkonowa dobrze spełniała swoją funkcję musi zostać odpowiednio zamontowana. Jak dokonać pomiaru maty i zamocować ją do balustrady?

Przed zakupem i montażem maty balkonowej należy dokonać dokładnego pomiaru balustrady, która ma zostać osłonięta. Należy też zdecydować czy pozostawiamy szczelinę przy podłodze i jak duża ona będzie. Zaleca się pozostawienie chociaż niewielkiej szczeliny, co usprawni odprowadzanie wody opadowej z posadzki balkonowej czy tarasowej i zapobiegnie zabrudzeniom i niszczeniu maty. Ustalmy też, czy osłona będzie się równać z krawędzią poręczy.
Pomiar długości maty powinien być wykonywany po tej stronie balustrady, po której mata balkonowa ma zostać zamontowana. Jeśli osłona balkonowa będzie wykonana z grubszego tworzywa np. technorattanu i ma zostać przepleciona między szczebelkami balustrady, do jej pomiaru zamiast sznurka warto wykorzystać kabel (grubości min 0,5 cm). Wplata się go między elementy balustrady, w taki sposób, w jaki ma zostać przepleciona mata balkonowa. Następnie należy zaznaczyć wykorzystany odcinek i zmierzyć go po wyjęciu z balustrady. Gdy mata ma osłaniać więcej niż jeden bok balkonu można kupić ją w jednym odcinku, gdyż maty balkonowe są na tyle elastyczne (również te wykonane z tworzywa), że z łatwością można je zagiąć pod kątem prostym.

fot. Videx
źródło: sklep.batao.pl             

Mata balkonowa dobrze zamontowana

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem montażu maty balkonowej do balustrady jest zastosowanie opasek zaciskowych. Taką opaskę przeplata się przez oczka maty (najlepiej dwa, lecz nie krańcowe), a następnie oplata nią element barierki i zaciska. Opaskę najlepiej przełożyć przez oczka w taki sposób, aby element zaciskowy znalazł się po zewnętrznej stronie balustrady – nie będzie wówczas szpecił osłony widocznej oczami użytkowników balkonu. Nadmiar opaski po zaciśnięciu należy odciąć, tak aby połączenie było jak najmniej widoczne i estetyczne. Aby zachować stabilność mocowanej osłony zaleca się mocować matę opaskami co około 10 cm – zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Osłony balkonowe wykonane z tkaniny polipropylenowej wyposaża się zazwyczaj w metalowe oczka rozmieszczane przy krawędziach, dzięki którym w łatwy i szybki sposób można je przymocować do balustrady np. za pomocą nylonowego sznurka czy opaski zaciskowej. W niektórych sklepach dostępne są również kolorowe opaski zaciskowe, które można dobrać do koloru mocowanej osłony.

fot. sirgarden.pl/ cyberbajt.pl
 fot. sirgarden.pl/ cyberbajt.pl

Mata balkonowa wykonana z materiałów naturalnych, np. bambusowych rurek czy trzciny może być mocowana do balustrady za pomocą stalowych ocynkowanych obejm lub opasek zaciskowych. Powinny być one gęsto umieszczone, również po środku maty, aby osłona nie uległa pofałdowaniu.

Montaż osłony – dodatkowe akcesoria

fot. RattanArt
fot. RattanArt

Niektórzy producenci mat wykonanych z tworzyw sztucznych oferują dodatkowo listwy wykończeniowe, które mocuje się na krawędziach osłony. Umożliwiają one estetyczne wykończenie jej brzegów. Takie listwy mogą też być pomocne przy mocowaniu maty do ścian lub nietypowych balustrad. Wśród listew wykończeniowych przeznaczonych do mat z tworzywa sztucznego spotkać można elementy nakładane na górną krawędź osłony. Tworzą one estetyczny brzeg i zapobiegają dostawaniu się wody do elementów maty, co podczas mrozu może prowadzić do powstania uszkodzeń. Listwy wykończeniowe nakładane na górną krawędź maty sprawiają też, że osłona będzie stabilniejsza. Poszczególne fragmenty mat z tworzywa sztucznego można łączyć ze sobą za pomocą specjalnych łączników, dopasowanych kolorystycznie do osłony, dzięki którym miejsce połączenia nie będzie rzucało się w oczy.

Przeczytaj także: „Jak zasłonić balkon przed sąsiadami?”

W odpowiedzi na “Mata balkonowa – jak zamontować osłonę balkonu?”

Witam,wszyscy Państwo aranżerzy aranżujecie łatwiutkie przypadki,nie miałam okazji znaleźć i poznać takich jak to powszechnie w polskich blokach,wieżowcach i budynkach występują,tak jest z balkonami,łazienkami i całym mieszkaniowym design:)))

Dodaj komentarz