Kategorie
Balkon Polecane Wyposażenie

Meble na balkon w bloku: praktyczne pomysły meble balkonowe

Meble na balkon w bloku powinny być nie tylko ładne i wygodne, ale również funkcjonalne. W oparciu o własne doświadczenia i obserwacje przygotowałam dla Was kilka pomysłów na meble balkonowe, dzięki którym nawet na niedużej przestrzeni stworzymy miejsce praktyczne i idealne do wiosennego i letniego wypoczynku.

Balkon w bloku lub w domu jednorodzinnym zazwyczaj nie wyróżnia się dużą powierzchnią, dlatego jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. Balkony ponadto często pełnią kilka różnych funkcji (które zmieniają się w ciągu dnia i wieczorem). Oprócz funkcji wypoczynkowej, balkon służy nam także jako składzik na przedmioty związane z przydomową przestrzenią oraz miejsce, gdzie suszymy pranie. Odpowiednio dobrane meble na balkon pozwolą pogodzić wszystkie te funkcje i sprawią, że przydomowa przestrzeń będzie jednocześnie przytulna i estetyczna.

Jak zaaranżować przestrzeń do relaksu na małym balkonie?

Na małej powierzchni mamy oczywiście mniejsze pole do popisu, nie oznacza to jednak, że mały balkon w bloku nie może być efektowny i funkcjonalny.

 • Do stworzenia kącika wypoczynkowego na małym balkonie w bloku wystarczy niewielki stolik i dwa krzesła. Pamiętaj jednak, aby nie były to ciężkie, masywne meble, które nie tylko przytłaczają niedużą przestrzeń ale też mocno organiczną jej funkcjonalność.
 • Na mały balkon zdecydowanie lepiej wybrać meble o lekkiej formie – np. o ażurowej konstrukcji. Są lekkie w odbiorze wizualnym, więc nawet umeblowany balkon nie będzie wydała się ciasny. Dzięki niedużej wadze takich mebli łatwiej będzie je przenieś w inne miejsce.
fot. IKEA
 • Na małej powierzchni dobrze sprawdzą się krzesła sztaplowane (które można ustawić jedno w drugim) lub składane. To świetne rozwiązanie, gdy balkon w bloku pełni również inne funkcje niż wypoczynkowa. Dzięki składanym krzesłom w razie potrzeby szybko zyskasz miejsce np. na suszanie prania w czasie, kiedy akurat nie wypoczywasz na balkonie.
fot. Beliani
źródło: archzine.net
 • Dobrym wyborem na mały balkon w bloku będzie również stolik na jednej nodze. Takie rozwiązanie sprawi, że nieużywane krzesła możesz przesunąć maksymalnie do stolika, przez co zyskasz nieco więcej wolnej przestrzeni.
fot. Jysk
 • Jeśli balkon jest na tyle mały, że nie ma miejsca na stolik z dwoma krzesłami, warto rozważyć zakup niskiego okrągłego stolika pomocniczego i pufy z wodoodpornego materiału lub grubszych poduszek, które posłużą jako siedziska. Idealnym dopełnieniem takiej aranżacji będzie niedużych chodnik bawełniany.

Meble na balkon w bloku, gdy dysponujesz większą przestrzenią

 •  Jeśli dysponujesz większym balkonem możesz pozwolić sobie na komplet wypoczynkowy np. w postaci dwóch foteli i stolika kawowego. Moim faworytem są okrągłe stoliki, najlepiej o konstrukcji „ażurowej”. Są lekkie w odbiorze i praktyczne, ponieważ przy okrągłym stoliku w razie potrzeby bez problemu ustawisz więcej niż jedno krzesło.
fot. Beliani
 • Na nieco większą przestrzeń warto rozważyć również wybór dwuosobowej kanapy – zajmie ona mniej miejsca niż dwa fotele balkonowe, a dzięki ich miękkim poduchą przestrzeń zyska na przytulności.
fot. IKEA
 • Jeśli balkon jest duży zamiast typowych foteli warto pokusić się o leżak, a nawet zestawienie obok siebie dwóch leżaków, wyglądem przypominających szezlongi. Między nimi ustawmy okrągły stolik i przestrzeń do głębokiego relaksu gotowa 🙂
fot. Beliani
fot. Westwing

Wielofunkcyjne meble na balkon

 • Na balkonie bardzo dobrze sprawdzą się meble z funkcją do przechowywania. Dobrym wyborem są m.in. nieduże skrzynie z siedziskiem, które mogą zastąpić tradycyjne krzesła balkonowe. Schowasz w nich poduszki balkonowe, konewkę i inne akcesoria do pielęgnacji roślin balkonowych oraz pozostałe przedmioty, na które nie ma miejsca w domu. Meble z funkcją przechowywania sprawią, że przestrzeń balkonowa będzie, uporządkowana, bardziej estetyczna i przytulna.
fot. IKEA
 • Jeśli na niedużej przestrzeni balkonu nie chcesz rezygnować z wygodnych mebli a jednocześnie stawiasz na funkcjonalność warto rozważyć zakup podnóżka lub wodoodpornej pufy. W połączaniu z fotelem zastąpi nam leżak – dzięki niemu zapewnimy sobie relaks na wysokim poziomie (wyciągnięte nogi :). Jeśli ustawisz na nim tacę może pełnić funkcję małego stolika kawowego a w razie potrzeby posłuży jako dodatkowe siedzisko!
fot. Jysk
fot. Westwing
fot. IKEA
 • Wąski, niewysoki regał to kolejna propozycja wielofunkcyjnego mebla na mały balkon w bloku. Ustawione na jego półkach piętrowo rośliny zajmą mniej miejsca. Regał może też posłużyć nam jako stolik.
fot. Jysk
fot. IKEA
 • Dobrym meblem na balkon w bloku o niedużej powierzchni jest ławka. Może ona pełnić podobne funkcje, co wspomniany wcześniej nieduży regał. Sprawdzi się szczególnie na wąskim balkonie zastępując krzesła w roli siedziska (zajmie o wiele mniej przestrzeni i zapewni miejsce do siedzenia przynajmniej dwóm osobom). Ławka może służyć również jako stolik i regał np. na rośliny.
fot. Jysk
fot. Jysk