Kategorie
Inspiracje Taras Wyposażenie

Hamak na tarasie – jaki hamak wybrać, jak zawiesić?

Błogie lenistwo na tarasie, a nawet na balkonie umili nam hamak lub fotel hamakowy. Bujanie jest nie tylko przyjemne i relaksujące, ale sprzyja również rozbudzaniu u dzieci zmysłu równowagi oraz zdolności ruchowych. Z hamaków z przyjemnością będą korzystać nie tylko nasze pociechy. Także dorośli mogą się w nich wyciszyć, zrelaksować i poczuć jak na wakacjach.

Z wyposażeniem tarasu, a nawet balkonu w hamak lub fotel hakamowy nie powinno być problemu. Możliwości jest wiele i na każdą kieszeń. Dostępne są hamaki, które można zawiesić na stelażach, drewnianych lub metalowych drążkach-stojakach. Jeśli mamy ogród, w którym są drzewa, hamak można zawiesić bezpośrednio na drzewach. Z takiej formy huśtwaki można także korzystać, gdy taras jest niewielki lub jesteśmy posiadaczami balkonu. Funkcję hamaka będzie wówczas pełnił fotel hamakowy, który jest przeznaczony dla jednej osoby (wystarczy około 1 m2 wolnej przestrzeni, by cieszyć się bujaniem w fotelu hamakowym).

Materiał na hamak lub fotel

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Hamaki wykonuje się z tkanin odpornych na promieniowanie słoneczne i wilgoć – ma to szczególnie znaczenie, gdy taras lub balkon jest niezadaszony. Do najtańszych łatwoschnących należą hamaki sznurkowe wykonane z bawełnianego, polipropylenowego lub nylonowego sznurka. Można je kupić już za około 35-50 zł. Gdy taras lub balkon jest zadaszony, wybierzmy wygodniejszy hamak wykonany z jednego kawałka tkaniny. Dobrym wyborem będzie hamak uszyty z tkaniny bawełnianej z dodatkiem włókien sztucznych. Gdy z hamaka mają korzystać małe dzieci najlepiej wybrać model wykonany z bawełny organicznej, która nie uczula. Fotele hamakowe wykonuje się również z wikliny bądź rattanu. Dodatkowo można niekiedy dokupić poduszki. Dostępne są też hamaki z moskitierą, która będzie nas chronić przed natrętnymi owadami.

Hamak dobrze zawieszony

Część tkaninową zawiesza się na stabilnym stelażu metalowym lub drewnianym. Stelaże są dosyć lekkie, ważą około 20-30 kg, dzięki czemu hamak można przemieszczać na dowolne, najbardziej dogodne miejsce. Zanim zdecydujemy się na zakup hamaka, sprawdźmy stabilność stelaża, od której zależy nasze bezpieczeństwo. Za bardziej stabilne uchodzą stelaże drewniane. Konstrukcję fotela hamakowego może też tworzyć odpowiednio wyprofilowana stalowa rama, na której zawiesza się siedzisko. Wybierając hamak lub fotel, zwróćmy również uwagę jakie zniesie on obciążenie. Do dyspozycji mamy hamaki, które wytrzymają obciążenie około 70 kg, są też takie, z których mogą korzystać osoby o łącznej wadze nawet 200 kg. Hamak powinien być zawieszony na wysokości 80-100 cm nad posadzką lub ziemią. Większe wieloosobowe hamaki powinny być zainstalowane trochę wyżej, ok. 150 cm nad ziemią lub posadzką.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Zobacz także: „Galeria zdjęć huśtawek na taras – inspiracje tarasowe”

Dodaj komentarz