Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

Osłona balkonu – ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiada

Jeśli zależy Ci na odrobinie prywatności i ochronie przed przed słońcem na balkonie zainwestuj w osłonę balkonu. Jaką? Oto kilka ciekawych propozycji.

Nie lubisz, gdy Twój wypoczynek na balkonie odbywa się pod czujną obserwacją sąsiada? Słońce za mocno daje Ci się we znaki? Czas na montaż osłony balkonu.
Balkon możesz zasłonić na różne sposoby…

Osłona balkonu przed słońcem, wiatrem i… sąsiadem

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli Ci osłonić balkon z wybranej strony lub zasłonić całą jego przestrzeń są rolety balkonowe. Steruje się nimi podobnie jak domowymi roletami okiennymi za pomocą łańcuszka, różnica polega na tym, że te osłony balkonu są wykonane z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne i posiadają specjalne uchwyty mocujące do balustrady balkonu. Dzięki regulacji wysokości rolety możesz ustawiać najlepszy dla siebie w danym momencie poziom intymności oraz ochrony przed słońcem.
Roletę balkonową przykręca się do płyty balkonu znajdującego się powyżej – rozwiązanie to sprawdzi się więc zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, no chyba że Twój balkon posiada żelbetonowe zadaszenie, do którego możesz przymocować uchwyty.

źródło: domondo.pl (4)

Markiza balkonowa bez wiercenia!

Jeśli chcesz osłonić swój balkon przed słońcem i deszczem rozwiązaniem wartym uwagi są markizy balkonowe, których nie musisz przytwierdzać na stałe do ściany budynku czy znajdującej się powyżej płyty balkonowej. Osłony balkonu, o których piszę mają specjalną konstrukcję, którą klinuje się między podłogą a „sufitem” balkonu, dostosowując wcześniej odpowiednio wysokość wsporników. Taka osłona balkonu idealnie sprawdzi się nawet na małej powierzchni. Markizę balkonową możesz spokojnie zamontować bez pomocy fachowca, wystarczy druga osoba do pomocy i przestrzeganie wskazówek producenta zawartych w instrukcji montażu.

źródło: domondo.pl
fot. Garden Point / Ogrodosfera (3)

Boczne osłony balkonu

W roli bocznej osłony balkonu chroniącej Twoją prywatność przed wzrokiem sąsiada możesz zastosować np. żaluzje tarasowe. Wykonane z drewna panele żaluzjowe dostosowane do szerokości Twojego balkonu bez większych problemów zamocujesz np. do balustrady lub podłogi i sufitu. Żaluzje w takim panelu są ruchome, dzięki czemu możesz je otwierać, uchylać lub zamykać, kontrolując w ten sposób nasłonecznienie balkonu czy ochronę przez bocznym wiatrem.

źródło: Jagram – drewniana architektura ogrodowa
fot. Drewno i Ty (4)

Zwiewne i delikatne

Jeśli nie chcesz zasłaniać się przed światem, a jedynie zapewnić sobie odrobinę intymności na balkonie i przy okazji nadać mu przytulny klimat, w roli osłony balkonu zastosuj firanki lub zasłonki. Cienkie karnisze przymocuj do zadaszenia balkonu, pamiętaj jednak aby wybrać zasłonki bez tzw. metalowych oczek, ponieważ mogą się łatwo przesuwać pod naporem wiatru. Lepszym rozwiązaniem będą zasłonki upinane na szelki lub z tzw. tunelem.

źródło: deavita.com
źródło: Pinterest

Żagiel na balkonie?

Jeśli jesteś posiadaczem dużego balkonu, jako osłonę balkonu przed nadmiernym nasłonecznieniem możesz zastosować żagiel przeciwsłoneczny. W sprzedaży znajdziesz żagle trójkątne o niedużych rozmiarach, które z powodzeniem rozciągniesz nad balkonem, mocując za dwa rogi materiału do haczyków zamontowanych do ściany budynku lub żelbetowej płyty balkonu znajdującego się powyżej, a trzeci róg zaczepiając o balustradę.

źródło: stilizimoblog.com

Jeśli szukasz inspiracji na balkon lub chcesz się pochwalić swoją przydomową przestrzenią, zajrzyj koniecznie na FB taras-balkon.pl lub napisz do mnie wiadomość na: