Kategorie
Inspiracje Taras

Palety na balkonie, tarasie w ogrodzie

Palety drewniane z recyclingu to wdzięczny materiał, z którego wyczarujesz praktyczne przedmioty na balkon lub taras – począwszy od mebli z palet, na kwietnikach kończąc.

Meble lub kwietniki z palet to ciekawa alternatywa dla przedmiotów oferowanych w sklepach z wyposażeniem ogrodowym. Wykonując je samodzielnie będziesz nie tylko bardziej eko i zero waste – możesz również sporo zaoszczędzić.
Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką/posiadaczem palet lub możesz nabyć je okazyjnie np. na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych, to podsuwam Ci kilka inspiracji na wykorzystanie ich na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

Meble z palet na taras i balkon – typowe i mniej typowe

Kanapy z palet to chyba najbardziej popularny rodzaj mebli na balkon i taras wykonywanych samodzielnie. Nic dziwnego, koszt wygodnej kanapy czy siedziska z technorattanu, drewna czy metalu, jakie znajdziesz w sklepach znacznie przewyższa kwotę, którą wydasz wykonując te meble z palet drewnianych.
Co ważne wykorzystując palety możesz stworzyć mebel idealnie dopasowany do swoich potrzeb – na odpowiedni wymiar, z dodatkowym wyposażeniem, np. szufladami, szerokimi podłokietnikami, które mogą posłużyć jako miejsce do odstawiania szklanek z napojem, odkładania książki czy laptopa… Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej wyobraźni i.. umiejętności 🙂

Stoliki z palet zajmują chyba drugie miejsce pod względem popularności mebli z recyclingu na taras i balkon. Do ich wykonania możesz użyć kółek meblowych, dzięki czemu staną się mobilne. Ciekawą alternatywą jest zestawienie ze sobą kilku palet w różnych konfiguracjach. Stworzysz w ten sposób stolik wielopoziomowy.

Barek z palet to świetny mebel na taras i balkon, zwłaszcza jeśli nie dysponuje on zbyt dużą przestrzenią na szersze meble. Zbijając palety drewniane w pionie stworzyć miejsce na mini szwedzki stół barek/wyspę, przy której usiądziesz z napojem lub laptopem na krześle typu hoker.

źródło: 1001pallets.com
źródło: 1001pallets.com

Pomocnik tarasowy lub ogrodowy to kolejny mebel, który możesz wykonać samodzielnie z palet. Świetnie sprawdzi się m.in. podczas wspólnych posiłków na tarasie czy prac przy ogrodzie.

źródło: leroymerlin.fr
źródło: amber-oliver.com

Na koniec meble z palet, które również nie zajmą dużo miejsca na Twoim tarasie lub balkonie, mogą za to dużo pomieścić – np. kwiatów lub dekoracji – drewniane regały! Piękne w swej prostocie i wielofunkcyjne 🙂

Kwietniki z palet

To świetlna alternatywa dla tradycyjnych kwietników i doniczek, zwłaszcza jeśli chcesz zaaranżować zielony kącik. Dzięki wykorzystaniu palet na tarasie czy balkonie stworzysz stojące lub wiszące kwietniki, jedynie w niewielkim stopniu przebudowując drewnianą konstrukcję. Może Ci ona posłużyć do zawieszenia osłonek z roślinami lub całkowicie je zastąpić.

źródło: etsy.com / robertcollocola

Palety drewniane w roli zielonej ścianki

Palety możesz wykorzystać również do stworzenia przegrody na tarasie lub balkonie. Umieszczając w niej rośliny zbudujesz zieloną przesłonę – niedrogą i bardzo efektowną. Może to być konstrukcja wolnostojąca lub zamocowana do podłoża i sufitu balkonu.

źródło: removeandreplace.com
źródło: cassiefairy.com

Grządki i zielnik z palet – nie tylko na taras i balkon

Jeśli chcesz stworzyć zielnik na tarasie lub balkonie, a brakuje Ci miejsca do ustawienia tych wszystkich doniczek z bazylią, rozmarynem, miętą, kolendrą czy majerankiem wykorzystaj w tym celu paletę ustawioną w pionie. Ciekawym pomysłem jest użycie farby tablicowej do pomalowania palety – dzięki temu podpiszesz kredą nazwy roślin znajdujących się w danej przegródce palety.

Palety okażą się niezastąpione, jeśli chcesz posadzić warzywa na tarasie lub w ogrodzie, chroniąc je przed szkodnikami, takimi jak krety. Paleta nie zajmie dużo miejsca i pozwoli Ci stworzyć równe, efektowne grządki.

O tym, jak przygotować taki mobilny warzywnik przeczytasz tutaj:
„Warzywnik z palet” Zapraszam do lektury 🙂