Kategorie
Balkon Inspiracje

Pierwsze kwiaty po zimie – rośliny odporne na przymrozki

Gdy tylko mroźne dni odchodzą w zapomnienie, marzę o tym aby pierwsze kwiaty po zimie czym prędzej zagościły na moim balkonie. Spragniona kolorów po szaro-burych miesiącach najchętniej ukwieciłabym cały balkon. Niestety nie wszystkie rośliny są odporne na nocne przymrozki, które mogą jeszcze występować wiosną.

Pierwsze kwiaty po zimie najczęściej pojawiają się na naszych balkonach i tarasach w marcu. Poza popularnymi tulipanami, żonkilami i hiacyntami przydomową przestrzeń mogą przyozdabiać inne rośliny odporne na przymrozki.

Pierwsze kwiaty na balkon: bratki

Obok wspomnianych wcześniej tulipanów i żonkili, bratki zajmują czołowe miejsce na liście pierwszych kwiatów po zimie, które zdobią nasze balkony i tarasy. Nic dziwnego – są niedrogie, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, łatwe w uprawie i pielęgnacji, a także odporne na krótkotrwałe spadki temperatury, więc nie straszne im nocne przymrozki. Kwitnienie zaczynają w marcu i kwietniu (wczesne odmiany kończą kwitnienie w czerwcu).

Niezawodne stokrotki

Stokrotki pospolite to kolejne wiosenne kwiaty odporne na przymrozki. Mogą ozdabiać nasze balkony i tarasy już od wczesnej wiosny. Zakwitają w marcu/kwietniu i mogą cieszyć widokiem delikatnych kwiatów aż do późnej jesieni. Oprócz uprawy w pojemnikach możemy je posadzić w ogrodzie w formie obwódek rabat lub wysp kwiatowych.

Niewymagające pierwiosnki

W zależności od gatunku pierwiosnki kwitną od marca do lata. Dzięki wielu odmianom, możemy tworzyć z nich niezwykle barwne kompozycje. Świetnie komponują się również w towarzystwie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Podobnie jak bratki i stokrotki, pierwiosnki spokojnie przetrwają niewielkie nocne przymrozki.

Ciemierniki – idealne kwiaty na marzec

Spadek temperatury poniżej zera nie będzie straszny również ciemiernikom. Te urokliwe rośliny wyróżniają się nietypową porą kwitnienia – zakwitają nie zważając na niską temperaturę, ani pokrywający ziemię śnieg. U niektórych gatunków tych roślin kwiaty mogą pojawiać się już w grudniu (nazywa się je „różami Bożego Narodzenia”). Wiele popularnych odmian kwitnie od lutego do kwietnia, a nawet dłużej.

Subtelne niezapominajki

Te rośliny o drobnych kwiatach pozwolą nam stworzyć na balkonie lub tarasie prawdziwy spektakl błękitów. Świetnie też komponują się z wiosennymi roślinami cebulowymi. Możemy ich użyć m.in. w roli roślin wypełniających przestrzenie w kompozycjach kwiatowych, tworzonych w większych pojemnikach. Niezapominajki zazwyczaj kwitną od kwietnia do końca czerwca.