Kategorie
Balkon Polecane Wyposażenie

Wiosenne porządki na balkonie i tarasie

Nadejście marca i długo wyczekiwanych, pierwszych cieplejszych dni oznacza wiosenne porządki na balkonie. Jak przygotować balkon na wiosnę? O czym warto pamiętać, planując sprzątanie balkonu po zimie?

Porządki na balkonie zaczynam od usunięcia z niego wszystkich przedmiotów. U mnie są to zazwyczaj doniczki z roślinami, które skończyły żywot wraz z nadejściem jesieni i choinka w donicy – pamiątka po świętach, która czeka na przesadzenie do ogrodu.

Wielkie sprzątanie balkonu

Gdy balkon jest pusty, przystępuję do czyszczenia wszystkich powierzchni – od balustrad, przez parapet i okna na płytkach kończąc. Do mycia płytek balkonowych nie używam tej samej szczotki i mopa, którymi czyszczę podłogi w domu. Do wiosennych porządków na balkonie mam osobne akcesoria. Te balkonowe mocniej się brudzą i szybciej wymagają wymiany na nowe. Posługując się odrębnymi akcesoriami unikam też ewentualnego przenoszenia zanieczyszczeń z balkonu na domowe podłogi.

O przydatnych sprzętach i akcesoriach do czyszczenia płytek balkonowych pisałam tutaj:

Płytki balkonowe zawsze myję kilka razy aby mieć pewność, że korzystając z balkonu nie będą wnosić brudu do domu.

Meble balkonowe pod lupą

W ramach wiosennych porządków na balkonie wystawiam z garażu przechowywane tam meble i akcesoria. Robię to nie tylko w celu ich umycia po „zimowaniu”. Gdy widzę je zgromadzone razem mogę szybko ustalić, które wykorzystam ponownie, które poddam małej renowacji, a z którymi czas się już pożegnać. W ten sposób, przy okazji porządkuję nieco przestrzeń w samym garażu.

Do mycia mebli balkonowych przed nowym sezon najlepiej sprawdza się myjka wysokociśnieniowa, która poradzi sobie nawet z utrwalonymi zabrudzeniami. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem warto zaopatrzyć się w szczotkę do szorowania i wąż ogrodowy.
fot. Kärcher

Porządkowanie tworzy przestrzeń

Pusta uporządkowana przestrzeń sprzyja kreatywnemu myśleniu – patrząc na balkon pozbawiony jakichkolwiek przedmiotów lepiej zaplanujemy jego aranżację na nadchodzący nowy sezon.
Gdy balkon jest wysprzątany zaczynam rozważać różne warianty ustawienia mebli i dodatków. Ponieważ lubię zmiany do głowy wpadają mi nowe pomysły na zagospodarowanie balkonu, a pusta przestrzeń pozwala je zweryfikować jeszcze zanim przytaszczę tu wszystkie elementy wyposażenia.

Czyszczenie donic

Wiosenne porządki na balkonie i meblach się nie kończą. Przy tej okazji starannie czyszczę i myję puste doniczki, które planuje wykorzystać na nowo. Usuwam z nich ewentualne resztki ziemi i korzeni, w których mogą znajdować się grzyby i inne niepożądane mikroorganizmy. Do czyszczenia doniczek warto zaopatrzyć się w mydło ogrodnicze – skutecznie usunie zabrudzenia i z pewnością nie zaszkodzi sadzonym w pojemnikach roślinom.

fot. Flower Council of Holland / www.flowercouncil.co.uk

Balkon gotowy na wiosnę

Przy okazji wiosennych porządków na balkonie zaczynam również aklimatyzację roślin, które planuję przenieść z wnętrza domu na balkon. Pierwsze rośliny na balkonie po zimie to w moim przypadku, poza bratkami i stokrotkami, drzewko cytrynowe i drzewka oliwne. Przez pierwsze tygodnie wystawiam je na kilka godzin na słońce. Cytrusy i drzewka oliwne mogą stać na balkonie od marca do września/października. Drzewko oliwne jest w stanie wytrzymać niskie temperatury dochodzące do około -5°C, jednak lepiej nie ryzykować i przed zapowiadanymi wiosennymi, nocnymi przymrozkami wstawić roślinę do domu.