Nowoczesne płyty betonowe mają oryginalny, industrialny wygląd, który pozwala na stworzenie aranżacji podążającej za współczesnymi trendami. Z powodzeniem można je łączyć tradycyjnymi materiałami, jak drewno cz ceramika, tworząc w ten sposób odważny, efektowny kontrast.
Rodzaje i formy płyt betonowych
Surowość i prosta forma dużych formatów wyprodukowanych z betonu zdobyła serca architektów projektujących nie tylko wnętrza, ale i tarasy. Funkcjonalność oraz trwałość płyt betonowych sprawiła, że wykorzystuje się je zarówno na posadzkach tarasów, jak i w formie okładzin balustrad czy elewacji. Oszczędny styl płyt betonowych doskonale komponuje się z geometryczną architekturą. Ale nie tylko surową, standardowo szarą wersją można ozdobić taras. Do dyspozycji mamy płyty betonowe o gładkiej powierzchni, porowate, malowane oraz o ozdobnej fakturze. Mniejsze formy o nieregularnych krawędziach mogą tworzyć efektowne okładziny balustrad. Wzory płyt betonowych przypominają często skały wapienne czy kamień. W sprzedaży znajdziemy też płyty betonowe doskonale imitujące drewno, ceramikę, czy nawet podkłady kolejowe. Pozwolą one stworzyć oryginalną, trwałą posadzkę w rozsądnej cenie.
Trwałość i eksploatacja płyt z betonu
Beton jako materiał odporny i wytrzymały doskonale sprawdza się na tarasach zarówno zadaszonych i osłoniętych, jak i wyeksponowanych na działania zmiennych warunków klimatycznych. Płyty betonowe mogą przenosić bardzo duże obciążenia. Wzmocnione w masie włóknem mineralnym charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością. Na posadzki powinno stosować się antypoślizgowe, niepolerowane płyty z betonu. Płyty betonowe są odporne na uderzenia, przy upadku ciężkiego przedmiotu nie odpryskują. Charakteryzuje je także duża odporność na ścieranie. W sprzedaży znaleźć można płyty betonowe fabrycznie zaimpregnowane, dzięki czemu będą nienasiąkliwe, a brud nie będzie łatwo do nich przywierał. Niezabezpieczone produkty bez problemu zaimpregnujemy też samodzielnie.
Układanie płyt betonowych
Do wykończenia tarasu płytami betonowymi można zastosować metodę „na sucho”, czyli bez użycia kleju, co przyniesie duże oszczędności czasu i funduszy. Pozwoli także na łatwą wymianę uszkodzonych czy zniszczonych płyt. Nie konieczne jest też zastosowanie fug. Na gruncie należy ułożyć np. warstwę mączki kamiennej o grubości od 2 do 3 mm, a następnie przykryć ją geowłókininą i płytami betonowymi. Na tarasach umieszczonych na wyższej kondygnacji, nieuniknione może okazać się skorzystanie z metody klejenia. Jeśli zamierzamy układać płyty betonowe na posadzce betonowej, wylewka musi całkowicie wyschnąć, następnie należy dobrze ją oczyścić. Do zespolenia posadzki powinno się użyć zaprawę cementową. Do układania przyda się paca malarska oraz grzebieniowa. Dzięki wykorzystaniu specjalnych wsporników płyty można także układać na powierzchni tarasu bez kleju, tworząc przestrzeń wentylowaną.
Przeczytaj także: „Efektowne płytki posadzkowe”