Kategorie
Taras

Sezonowe czyszczenie tarasu

Jak dbać o taras – jego estetyczny wygląd oraz trwałość materiału z którego jest wykonany? Jednym ze sposobów jest jego regularne czyszczenie z użyciem odpowiednio dobranych środków myjących, które będą skuteczne, a zarazem bezpieczne dla materiałów tarasowych.

Czyszczenie drewna, plastiku, kompozytu i mebli tarasowych

Codzienne użytkowanie tarasu wiąże się z nagromadzeniem wielu zanieczyszczeń. O ile te łatwe do zamiecenia, czy odkurzenia nie stanowią większego problemu, to usunięcie bardziej uciążliwych zanieczyszczeń np.: tłustych plam po jedzeniu i napojach, przebarwień pozostawionych przez opadłe kwiaty i owoce, czy ptasich odchodów może być już kłopotliwe. Wszystkie te zanieczyszczenia mogą pojawić się zarówno na meblach ogrodowych, elementach wyposażenia, jak i na nawierzchni tarasu. Aby je usunąć warto wybrać wielozadaniowy środek czyszczący, którym szybko zmyjemy plamy, bez ingerencji w podłoże na którym znajduje się zanieczyszczenie.
Takim preparatem jest np. MAJOR SC 100. Ma on postać koncentratu i działanie myjące, odtłuszczające oraz grzybobójcze zarazem. Jest preparatem aktywnym, ale nie drażniącym, dlatego może być stosowany na różnych okładzinach tarasowych. Wyczyści m. in. drewno, nie powodując uszczerbku na jego wyglądzie, z powodzeniem domyje i odtłuści deski kompozytowe, a także posadzki z gresu i kamienia. Środek ten sprawdzi się również podczas czyszczenia mebli tarasowych z plastiku, technoratanu, ratanu, wikliny i drewna.

czyszczenie tarasu myjką
fot. Fotolia.com

 

Nie wymaga spłukiwania, nie emituje toksycznych oparów, nawet jeśli taras jest mocno nasłoneczniony. Może być stosowany na powierzchniach mających kontakt z żywnością po spłukaniu wodą, a więc również do czyszczenia i odtłuszczania stanowisk grillowych, letnich kuchni i wędzarni.

Ponieważ czyszczenie powierzchni tarasowych, szczególnie kiedy są obszerne np. w okolicach basenów czy miejscach komercyjnych, odbywa się często przy pomocy myjek ciśnieniowych warto nadmienić, że MAJOR SC 100 doskonale nadaje się do stosowania właśnie w takich urządzeniach.

W zależności od potrzeb preparat można przygotować w różnych stężeniach:

■ jeśli planujemy mycie bieżące nawierzchni tarasowej wystarczy 20 ml (jedna saszetka koncentratu) na 8 litrów wody.

■ jeśli zależy nam na odplamieniu miejscowym (umyciu bardziej zabrudzonych powierzchni np. tłustych plam wokół stanowiska grilla lub miejsc, gdzie pojawiły się ptasie odchody) a dodatkowo chcielibyśmy zdezynfekować mytą powierzchnię – zaleca się 20 ml (jedną saszetkę) preparatu rozpuścić w 1 l wody. Takim roztworem odtłuścimy, umyjemy i dodatkowo zdezynfekujemy tarasowe nawierzchnie.

czyszczenie-plytek
fot. Fotolia.com
czyszczenie tarasu
fot. Laboratoires CEETAL  (2)

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Czyszczenie tarasu nie zawsze pozwala na usunięcie przykrych zapachów, które mogą być następstwem np. zawilgotnienia tekstyliów tarasowych (ogrodowych mebli tapicerowanych), przebywaniem na tarasie zwierząt (np. znaczeniem terenu przez dzikie koty), gromadzeniu się glonów czy grzybów w miejscach zacienionych (np. w narożach lub pod okładziną z sztucznej trawy). Nawet dokładne wyczyszczenie powierzchni niekoniecznie może zlikwidować przykry zapach. Wówczas warto zastosować środek przeznaczony do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów – BIOCET ODO, który działa na wszelkie substancje pochodzenia organicznego (odchody, mocz, sfermentowane jedzenie). Neutralizuje i pozostawia lekko eukaliptusową nutę zapachową. Powierzchnię o nieprzyjemnym zapachu wystarczy spryskać preparatem, odczekać chwilę, a następnie spłukać wodą lub wytrzeć gąbką nasączoną wodą i pozostawić do wysuszenia.

czyszczenie mebli tarasowych
fot. Fotolia.com

Profesjonalne czyszczenie tarasu

Brak regularnego mycia, złe warunki atmosferyczne i inne niekorzystne czynniki prowadzą do zaniedbań na tarasie. Użyte do jego budowy materiały mogą wówczas pokryć się patynom, glonami, mchem i brudnym osadem. Gdy zanieczyszczenia te będą mocno związane z podłożem, ich usunięcie może wymagać zastosowania specjalistycznego preparatu czyszczącego. NET FACADE to środek do takich zadań – przeznaczony do czyszczenia jak i renowacji powierzchni drewnianych, kamiennych, ceramicznych, plastikowych i pokrytych tynkiem. Przywraca naturalny kolor i wygląd drewna, okładzin kamiennych, kostki brukowej i gresu. Sprawdza się bardzo dobrze również przy czyszczeniu plastikowych mebli, szczególnie tych białych, które bardzo szybko pokrywają się zielonkawo-brunatnym, trudnym do doczyszczenia tradycyjnymi środkami, osadem. Preparat ten można stosować również do czyszczenia zadaszeń tarasowych: plandek, pleksi i PCV. Skutecznie usunie ciemny nalot, glony i wszelkie przebarwienia, przywracając naturalny kolor materiału lub jego przezroczystość. Środek czyszczący wystarczy równomiernie nanieść za pomocą myjki ciśnieniowej na zabrudzoną powierzchnie, a po niedługim czasie odzyska ona swój pierwotny wygląd.

czyszczenie desek tarasowych
fot. Fotolia.com

Dodaj komentarz