Kategorie
Budowa i materiały Taras

Szczelny taras na gruncie, czyli taras naziemny wykończony płytkami

Taras na gruncie wykończony płytkami wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, które zapewnią mu dużą trwałość. Jest on bowiem szczególnie narażony na niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Planując taras na gruncie wykończony płytkami trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią jakość prac okładzinowych, ale także właściwe uszczelnienie betonowej płyty tarasowej. Tylko odpowiednio dobrane materiały w połączeniu ze starannym wykonaniem dadzą nam gwarancję długoletniej i bezproblemowej eksploatacji tarasu.

Taras na gruncie – przygotowanie płyty

Aby taras na gruncie nie zmienił się w kałużę konieczne jest wykonanie odpowiednich spadków, usprawniających odprowadzanie wody opadowej. Spadek, który powinien wynosić 1,5-2% formuje się podczas wykonywania płyty betonowej. Jeśli jednak nie zadbano o niego na tym etapie, spadek można uformować za pomocą wyrównującej zaprawy szpachlowej, przeznaczonej m.in. do wygładzania i napraw powierzchni z betonu. Uprzednio należy jednak zagruntować podłoże preparatem, który stworzy warstwę kontaktową pod szpachlę.
Na brzegach płyty tarasowej montuje się okapniki, czyli obróbki blacharskie do balkonów i tarasów. Umieszcza się je w zagłębieniu jastrychu (wylewki) lub szpachli (zaprawy wyrównawczej).
Nie zapominajmy też o dylatacjach, czyli szczelinach w płycie, które wykonuje się co 2-5 m. Powinny być one przeniesione do powierzchni okładziny – każdą kolejną warstwę należy więc wykonywać z zachowaniem szczelin dylatacyjnych.

Odpowiedni spadek płycie tarasowej nadaje się zwykle w trakcie jej formowania fot. Fotolia.com
Odpowiedni spadek płycie tarasowej nadaje się zwykle w trakcie jej formowania fot. Fotolia.com

Taras na gruncie – uszczelnienie podłoża

Odpowiednio przygotowaną płytę tarasu na gruncie należy pokryć elastyczną zaprawą uszczelniającą, przeznaczoną do wykonywania elastycznych powłok nie przepuszczających wody. Po zastygnięciu uszczelnienia (czas schnięcia materiału powinniśmy znaleźć na opakowaniu) należy nałożyć jego kolejną warstwę, tak aby ostateczna grubość zaprawy uszczelniającej wynosiła minimum 2 mm (chyba że producent zaleca inaczej). Niektóre zaprawy uszczelniające mogą być nanoszone na wilgotne i niewysezonowane podłoże betonowe, co sprawia, że taras na gruncie wykonuje się szybko i sprawnie.

fot. Sopro
Zaprawę uszczelniającą nanosi się przynajmniej w dwóch warstwach – do osiągnięcia wymaganej grubości. fot. Sopro

Miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ruchów konstrukcyjnych, a więc na styku z podłożem, miejsca dylatacji czy wewnętrzne krawędzie okapników należy dodatkowo zabezpieczyć wklejając taśmę uszczelniającą. Powinna to być taśma elastyczna, nieprzepuszczająca wody, dobrze jeśli jest wzmocniona fizeliną.
Tak wykonane uszczelnienie tarasu na gruncie, nazywane uszczelnieniem zespolonym skutecznie izoluje podłoże przed wodą i wilgocią, chroniąc wszystkie znajdujące się pod nim warstwy.

fot. Ditermann
Taśmę uszczelniającą umieszcza się w newralgicznych miejscach. fot. Ditermann

Taras na gruncie – układanie płytek i fugowanie

Gdy powłoka uszczelniająca całkowicie wyschnie taras na gruncie można wykończyć płytkami. Niezbędna będzie tu elastyczna zaprawa klejowa zdolna przenosić naprężenia termiczne, pojawiające się w czasie zmian temperatury. Elastyczna musi być również zaprawa fugowa. Powinna ona charakteryzować się także podwyższoną wodoszczelnością, dzięki czemu ograniczy możliwość przeciekania wody opadowej do warstwy zaprawy klejowej.

Przeczytaj także: „Jakie płytki na taras i balkon wybrać?”

Dodaj komentarz