Sztuczna trawa wysokiej jakości to coraz bardziej popularny produkt na polskim rynku. Zarówno w dotyku, jak i wyglądzie łudząco przypomina naturalny trawnik. Różnice pomiędzy trawą sztuczną a naturalną stają się coraz bardziej niewyczuwalne i niewidoczne.
Jaka sztuczna trawa na balkon i taras?
Sztuczna trawa to syntetyczna nawierzchnia, składająca się z mocnego, elastycznego podkładu, w którym zatopione są włókna. Podkład stanowi warstwa lateksu. Włókna wykonane są z polipropylenu (PP) lub polietylenu (PE), mają różną gęstość, grubość i wysokość. Wyróżnia się dwa rodzaje włókien: monofilowe oraz fibrylowane. Włókna monofilowe to splot pojedynczych pasemek (monofilamentów), w jednym pęczku jest 6-12 włókien. Włókna fibrylowane to skręcona, ponacinana w kształcie plastra miodu taśma o szerokości do kilkudziesięciu milimetrów. Można spotkać połączenie tych dwóch rodzajów włókien w jednym pęczku.
Na miękkość sztucznej trawy ma wpływ m.in. grubość runa (waha się od 7 mm do 44 mm) i waga włosia (wynosi 450-1450 g/m2). Zasada jest taka: im runo jest prostsze, dłuższe i gęściej utkane, tym sztuczna trawa jest milsza w dotyku oraz bardziej przypomina naturalną trawę.
Zalety zastosowania sztucznej trawy
• Wygląda naturalnie.
• Jest łatwa w pielęgnacji i przyjazna dla środowiska – nie wymaga nawadniania i nawozów, można ją wykorzystać powtórnie. Może być również przetworzona.
• Sztuczna trawa zachowuje świeży wygląd podczas długotrwałych upałów, dzięki odporności na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, nie zmienia koloru i nie blednie przez długie lata.
• Jest łatwa w utrzymaniu czystości – wystarczy regularne ją odkurzać lub przepłukać wodą (charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością wody), usuwać na bieżąco liście i odpadki.
• Sprawdza się w miejscach zacienionych lub gdzie zły stan podłoża nie pozwala na założenie naturalnego trawnika. Z powodzeniem może uzupełnić miejscowe ubytki. Zakryje też stare, nieestetyczne płytki na balkonie lub tarasie.
• Po zamoczeniu szybko odprowadza wodę, nie pozwalając na tworzenie się kałuż, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla otoczenia basenów.
• Sztuczna trawa wykonana jest z materiałów przyjaznych dzieciom. Zapewnia amortyzację upadków z niedużej wysokości oraz jest odporna na intensywną eksploatację.
• Jest bardzo łatwa w ułożeniu – wystarczy tylko spiąć ze sobą warstwy łącznikami.
Sztuczna trawa na taras i balkon – zakup
Jedynie od naszych upodobań zależy, jaki kolor będzie miała sztuczna trawa (możemy wybierać w różnych odcieniach zieleni, ale dostępne są także inne kolory, np. biały, niebieski, żółty, czarny, czerwony), jaka ma być gruba i jakie będzie miała źdźbła. Decydując się na konkretny rodzaj sztucznej trawy, warto dopytać się, czy dobrze wchłania wodę i czy szybko schnie.
Zwróćmy uwagę również na firmę, która oferuję tę wykładzinę. Solidna wykona bez problemu prace dodatkowe – przytnie trawę do odpowiednich rozmiarów, przystrzyże do odpowiedniej wysokości, poradzi i podpowie jak o nią być.
Przeczytaj także: „Podesty drewniane na balkon”
4 odpowiedzi na “Sztuczna trawa na tarasie lub balkonie”
Ma ktoś u siebie taką trawkę? Jak to się sprawdza? Arletta
Mam już 1- sezon super sprawa! Łatwe w czyszczeniu szybko schnie i ładnie wygląda. Polecam!
Czy może Pan dokładnie napisać mi gdzie Pan kupił tą trawę, jak się nazywa, ile kosztuje i czy leży cały rok na balkonie czy na tarasie?
Jaka jest cena dywany 2mx 5m ?