Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Pomysł na balkon: podesty drewniane zamiast płytek

Twój balkon wymaga remontu posadzki? Zastanawiasz się co oprócz płytek zda egzamin na balkonie i nie narazi Cię na duże koszty? Podesty drewniane to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku wykańczania nowych, jak i remontu starych balkonów. Dzięki nim w szybki i niedrogi sposób odświeżysz wygląd swojej przydomowej przestrzeni i nadasz jej wyjątkowy, ciepły charakter.

Podesty drewniane to ciekawy i ekonomiczny sposób wykończenia balkonu. Z powodzeniem zastąpią drewniane deski – są przy tym proste w montażu i stosunkowo niedrogie. Co jeszcze wyróżnia ten materiał posadzkowy?

Podesty drewniane – sposób na szybką renowację balkonu

fot. IKEA
fot. IKEA

Podesty drewniane to gotowe do montażu elementy posadzkowe. Zazwyczaj mają one kształt kwadratu i wymiary odpowiadające wymiarom standardowych płytek, czyli 30×30 cm. Bardzo dobrze sprawdzają się więc nawet na niewielkich powierzchniach, jak posadzka balkonu. Najczęściej w ofercie sklepów znaleźć można podesty, w których drewniane elementy osadzone są na specjalnej podkładce z tworzywa sztucznego. Ma ona odpowiednio wyprofilowane zamki, umożliwiające szybki montaż podestów, a także ich stabilizację. To najlepsze rozwiązanie, jeśli montażem podestów chcemy zająć się samodzielnie. Ich drewniana powierzchnia jest zazwyczaj fabrycznie zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników. W sprzedaży znaleźć można również podesty wykonane w całości z drewna. Ich montaż wymaga zwykle zastosowania odpowiednich elementów stabilizujących posadzkę. Często też takie podesty drewniane wykonuje się z materiału surowego, niczym niezabezpieczonego – ochroną drewna trzeba wówczas zająć się na własną rękę. W ten sposób możemy jednak nadać podestom wybrany przez nas kolor.

Drewniane podesty na balkonie – urok posadzki z drewna

Dzięki podestom zalety drewna mogą docenić również posiadacze niewielkich balkonów. Pozwalają one wykonać stabilną, praktyczną i przede wszystkim bardzo estetyczną posadzkę. Podesty z drewna ocieplą charakter balkonu, sprawią, że stanie się on bardzo przytulny i przyjemny w odbiorze. Podesty drewniane są miłe i cieple w dotyku – stąpając po nich gołą stopą nie będziemy odczuwać dyskomfortu (czego nie można powiedzieć o płytkach). Stosunkowo niewielkie wymiary podestów i wprowadzone w nich podziały sprawiają, że nawet niewielka posadzka balkonowa staje się optycznie większa.
Drewniane podesty na balkonie będą się prezentować niezwykle ciekawie, gdy posadzka sąsiadującego z nim wnętrza została wykończona drewnem – w ten sposób możemy zatrzeć granice między tymi dwoma przestrzeniami i sprawić, że będą się one wzajemnie przenikały.

fot. IKEA
fot. IKEA

Invalid Displayed Gallery

Podesty drewniane – sprawdzony materiał w każdej sytuacji

Podesty drewniane to sprawdzony materiał zarówno przy wykańczaniu, jak i remoncie balkonu. W pierwszym przypadku mogą być układane bezpośrednio na betonowej płycie balkonu. Podkładki z tworzywa sztucznego, poza usprawnieniem montażu gotowych elementów, izolują drewno od betonowego podłoża, dzięki czemu nie jest ono narażone na nadmierne zawilgocenie. Podesty drewniane można też układać bezpośrednio na starej posadzce – np. na opatrzonych czy nieestetycznych płytkach. W ten sposób w szybki i przede wszystkim oszczędny sposób odświeżymy wygląd balkonu bez narażania się na kosztowny i uciążliwy remont (np. skuwanie płytek). Grubość drewnianych podestów wynosi średnio 2,5-3 cm – układanie ich na starych płytach podniesie więc nieco poziom balkonowej posadzki. Zmiana ta nie będzie jednak zbyt odczuwalna, zwłaszcza w przypadku otwartych, niezabudowanych balkonów. Podesty drewniane mają jeszcze jedną ważną zaletę – można je w każdej chwili w prosty sposób zdemontować – np. na czas zimy – i przechować w bezpiecznym miejscu do wiosny, nie narażając materiału na destrukcyjne działanie wilgoci i mrozu.
Podesty drewniane bardzo dobrze sprawdzą się również jako posadzka tarasu, zastępując w tej roli płytki czy deski drewniane.

fot. IKEA
fot. IKEA

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Drewniane deski tarasowe – jakie wybrać?”

3 odpowiedzi na “Pomysł na balkon: podesty drewniane zamiast płytek”

Ja jednak biorąc pod uwagę polskie warunki pogodowe wybrałam na balkon deski WPC Venson. Wyglądają jak drewniane, ale jednak się nie niszczą na deszczu i mrozie, nie blakną na słońcu, nie trzeba ich konserwować, są też odporne na insekty!

Ja tez mam bardzo dobre doświadczenia z deską venson, idealnie sprawdza sie na balkonach i tarasach.

Najlepszym rozwiązaniem są deski tarasowe 😉 Ja osobiście polecam firmę Venson, z której korzystałam 2 lata temu. Deski są odporne dosłownie na wszystko , nie da sie na nich poślizgnąć a do tego dodają trochę jasności.

Dodaj komentarz