Kategorie
Inspiracje Taras

Taras w stylu włoskim

Śródziemnomorski klimat sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Taras staje się nieodzownym i najczęściej użytkowanym salonem w domu. Tu spożywa się pastę i oddaje sjeście – to apetyczny taras w stylu włoskim.

Aranżując taras w stylu włoskim trzeba przede wszystkim kierować się zasadą: żadnego minimalizmu, żadnej precyzji i przesadnego porządku. Wszystko ma tu wyglądać na spontanicznie ustawione, położone, zawieszone oraz służyć dolce far niente, czyli słodkiemu nieróbstwu.

Architektura tarasu w stylu włoskim

Włochy nurzają się w beżach i kolorach spękanej od słońca ziemi. Terra cotta, czyli spalona ziemia jest ich symbolem. Dlatego na śródziemnomorskim tarasie nie może zabraknąć wypalanych z gliny elementów wykończeniowych. Tak jak dachy pokryte są tam naturalną dachówką w kolorze ceglastym, tak i posadzki tarasu w stylu włoskim wykończone są ceramiką. Spotkać można je w różnych odmianach: od brunatnych do kremowych, od małych kafli, prawie mozaikowych, po duże jak płyty chodnikowe. Ale stosowane są tylko te o nieregularnych krawędziach. Jeśli będą ukruszone, tym lepiej – na tarasie w stylu włoskim musi panować atmosfera przebrzmiałego piękna oraz nadgryzionych zębem czasu i spatynowanych przedmiotów. Wbrew pozorom uroku to nie odejmuje. Kamienne ściany lub bielony mur tarasu w stylu włoskim nie musi być nieskazitelnie wzniesiony, tak jak i balustrady, murki, czy obrzeża. Gdzieniegdzie uroku doda jasny piaskowiec, trawertyn, czy marmur. Schodki prowadzące na taras w stylu włoskim powinny być kamienne. Jego zadaszenie najczęściej jest jedynie częściowe. Nawet bardzo niewielki, prawie płaski, daszek tarasu pokrywa się dachówką. Inną formą zacienienia przestrzeni bywa trejaż lub pergola. Naturalny cień dają pnącza.

Invalid Displayed Gallery

Natura

Na tle prawie neutralnej kolorystycznie włoskiej architektury odcinają się elementy zieleni. Beżowe mury pozwalają wyeksponować kwiaty i rośliny, od których na tarasie aż kipi. Podpory do pnączy pozwalają rozwijać się pachnącej glicynii, powojnikowi i różom. Wszystkie sadzone w ceramicznych donicach w kolorze gliny – glazurowanych i malowanych Włosi prawie nie używają. Ustawia się je  kaskadowo na posadzce, balustradach, parapetach a także wiesza na ścianach tarasu. Pasują tu fuksje, smagliczki, pelargonie. Na tarasie w stylu włoskim nie może zabraknąć oleandrów o małych różyczkach w kolorze białym i różowym, palm i kaktusów. Tarasy często są oplecione winoroślą i zielonymi pnączami. W rozłożystych donicach możemy spotkać miniaturowe pomidorki koktajlowe, cytryny, limonki, ozdobną paprykę a nawet duże drzewka pomarańczowe.

Detale ze słonecznej Italii na tarasie w stylu włoskim

Rolę donic na tarasie może spełniać też kamienna amfora, podstawa od małej fontanny, rzeźbiona misa i wiele innych przedmiotów nawiązujących do starożytnych rzymskich willi. Jeśli będzie nadpęknięty, omszały, z wapiennymi zaciekami, tym atrakcyjniejszy dla kompozycji. Meble tarasowe z rattanu lub jasnego giętego drewna będą dopełniały aranżacji. Konieczne będą leżanki do poobiedniej sjesty. Stół na tarasie w stylu włoskim nie może być mały, gdyż żaden Włoch nie je w samotności. Do tego celebracja posiłków jest wielogodzinna i składa się na nie spora liczba dań. Aby było gdzie postawić półmiski z antypatii, misy z makaronem, deski z serami, karafki wina, patery z licznymi owocami oraz puchary lodów – trzeba sporego blatu. Pamiętajmy, że zawsze może na niego również spaść dojrzała kiść winogron z tarasowej uprawy.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz