Kategorie
Inspiracje Taras

Taras wolnostojący

Taras wolnostojący jest alternatywą dla konstrukcji dobudowanej do budynku mieszkalnego. Taras wolnostojący może pełnić dodatkowe funkcje, ale przede wszystkim zapewni domownikom wypoczynek w zaciszu ogrodu.

Taras wolnostojący, czyli oddzielony od domu, wybudowany w większym lub mniejszym od niego dystansie, to atrakcyjne rozwiązanie, gdy projekt naszego budynku nie przewiduje klasycznego tarasu. To również praktyczna konstrukcja dla osób ceniących sobie relaks w miejscu całkowicie otoczonym przez przyrodę. Ponadto, taras wolnostojący sprawdzi się tam, gdzie jest oczko wodne czy inna ogrodowa atrakcja. Podczas planowania miejsca na taki taras nie trzeba ograniczać się jeśli chodzi o kształt platformy. Możemy zrealizować dowolny nawet bardzo wyszukany i fantazyjny projekt, który będzie tańszy niż dobudowa tarasu do domu mieszkalnego. Oszczędności przyniesie m.in. brak konieczności wykuwania otworu na drzwi tarasowe, nieprzewidziane wcześniej przez projektanta oraz przeprowadzenia niezbędnych formalności prawnych.

Czym jest taras wolnostojący?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Taras wolnostojący, jak sama nazwa wskazuje, jest oderwana od budynku. Stanowi wyspę o utwardzonym podłożu, doskonale sprawdzając się jako miejsce na ogrodową jadalnię czy miejsce relaksu. Dzięki materiałom posadzkowym i wykończeniowym stanowi dobre oraz stabilne podłożę, na którym wygodnie będzie ustawić meble wypoczynkowe. Decydując się na taras wolnostojący należy wybrać między budową na gruncie i wylewce betonowej. Konstrukcje na ruszcie oraz podniesione będą bardziej wyeksponowane w przestrzeni ogrodu. Zastosowanie materiałów tworzących płaszczyznę zrównaną z poziomem terenu, pozwoli tarasowi lepiej wtapiać się w otoczenie. Takie rozwiązanie nie stworzy barier komunikacyjnych, co ma znaczenie gdy mamy małe dzieci lub gdy mieszkają z nami osoby starsze czy niepełnosprawne.
Jeśli ogród ma urozmaiconą powierzchnię, a nawet pagórkowatą, warto zrobić z niego schodki do niżej położonej części i tam zlokalizować nasz taras wolnostojący. Dodatkowo warto pomyśleć o zadaszeniu. Taras wolnostojący najczęściej jest wystawiony na silne operowanie słońca, toteż przyda się na nim altana, pergola lub baldachim z płótna. Wygodnie będzie umieścić na nim meble wypoczynkowe, które nie wymagają chowania przed deszczem.

fot. Pircher
fot. Pircher

Taras wolnostojący – wykończenie

Taras na gruncie wymaga stabilnego oraz wyrównanego podłoża, a posadzkę dobrze jest wykonać z trwałych i wytrzymałych materiałów, takich jak bruk kamienny, betonowy, klinkierowy czy drewniany. Dobrze sprawdzą się też otoczaki i podkłady kolejowe, choć nie uzyskamy z nich idealnie równej płaszczyzny. Efektownie wyglądać będzie taras wolnostojący wyłożony płytami kamiennymi lub betonowymi np. imitującymi drewno. Dla osób ceniących sobie ciepłe materiały wykończeniowe poleca się deski tarasowe, najlepiej z drewna egzotycznego, które jest bardziej odporne od naszego rodzimego. Konieczne jest uprzednie stworzenie rusztu, aby surowiec nie miał kontaktu z podłożem. Dzięki temu drewno nie będzie ulegało przyspieszonym procesom biodegradacji. Aby deski nie były śliskie w czasie opadów, dobrze jest wybrać produkty ryflowane. Dobra alternatywą dla desek drewnianych, będą deski kompozytowe, łączące zalety drewna i tworzyw sztucznych.

Przeczytaj także: „Jak urządzić letni salon na tarasie?”

Dodaj komentarz