Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

Pomysł na mały balkon: wyposażenie mocowane do balustrady

Na niedużej przestrzeni balkonu potrzebujemy ergonomicznych rozwiązań. Takie zapewnią nam meble i wyposażenie mocowane do balustrad – nie zajmą dużo miejsca i łatwo będzie je w razie potrzeby przemieścić. Przedstawiamy sprawdzane pomysły na mały balkon.

Mały balkon wymaga przemyślanych rozwiązań. Wygodę i relaks zapewnią nam poręczne i pomysłowe sprzęty czy meble, mocowane do balustrady balkonowej. Wyposażone w uchwyty będą stabilne oraz bardzo użyteczne. Dzięki nim odpoczynek na otwartym powietrzu stanie się dla nas wyjątkowo komfortowy.

Parasol i skrzynki na mały balkon

fot. IKEA
fot. IKEA

To dwa rozwiązania, które pozwalają skorzystać z przestrzeni znajdującej się za obrysem naszego balkonu. Od nadmiernego słońca osłoni nas parasol ogrodowy mocowany do balustrady. Jego łamany wysięgnik daje możliwość osłonięcia przestrzeni wypoczynku, w zależności od padania promieni słonecznych. Czasza i jej mocowanie zapewni ruch pod kątem 360o a stelaż stopy wychylenie poza linię balustrady. Do poręczy przytwierdzimy parasol za pomocą uchwytu imadłowego. To rozwiązanie sprawdzi się przy każdym kształcie balustrady a nawet możliwe będzie przykręcenie parasola do blatu stolika lub podłokietnika leżaka.
Ozdobnym elementem mocowanym do balustrady są skrzynki na rośliny balkonowe. One również mogą wystawać poza obrys naszej przestrzeni, dzięki czemu nie będą zabierać cennych centymetrów. Możemy wybrać metalowe, plastikowe lub drewniane skrzynki, które mają w swym spodzie zagłębienia do osadzenia na wspornikach. Te ostatnie przykręcamy na stałe lub pozostawiamy swobodnie nałożone na balustradę, dzięki czemu dopasujemy ich rozstaw do skrzynek o każdych wymiarach. Ciężar ziemi i sadzonek ustabilizuje konstrukcję. Swobodnie można hodować w nich wiszące odmiany kwiatów.
Na obie strony mogą rozchylać się sadzonki w nowoczesnym modelu skrzynek, nakładanych centralnie na balustradę. Będą trwałe i stabilne. Wykonuje się je zwykle są z odpornego na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne polipropylenu. Ich nasycone barwy stanowić mogą wyjątkową ozdobę. Modyfikowany rozstaw zaczepów pozwala na zamocowanie donicy na balustradzie o szerokości do 6 cm.

Stół i krzesła na mały balkon – wygodne meble mocowane na balustradzie

Niewiele miejsca zajmie też zawieszany na balustradzie półokrągły lub prostokątny stół, a właściwie blat. Wyposaża się go w specjalne uszy, które zaczepia się o poręcz. Możemy nabyć niewielki stolik w formie wiszącej półki lub większy, rozkładany, przy którym swobodnie zjemy posiłek. Do kompletu przydadzą się składane krzesełka z zaczepami. Za ich pomocą siedziska także zawiesimy na poręczy. Sprzęty złożone i odwieszone na balustradę lub ścianę budynku, praktycznie nie będą zajmowały przestrzeni na balkonie.

fot. Tchibo
fot. Tchibo

Suszarka do bielizny

Poza obrys balkonu może też wystawać suszarka do bielizny, której metalowe uchwyty obejmujące nakłada się od góry na poręcz lub lico balustrady. Częściej jednak zawiesza się ją od wewnętrznej strony, aby prania nie zwiał wiatr i by nie oszpecać elewacji budynku. Mocowania mogą być regulowane, dzięki czemu suszarka osiągnie maksymalną stabilność. Długie linki z PVC sprawiają, że szerokość może być dopasowana do każdej przestrzeni balkonu. Takie suszarki wykonuje się zazwyczaj z ocynkowanej stali, co daje ich odporność na wilgoć i korozję. Tym samym zniosą one duże obciążenie, np. do 30 kg.

fot. Meliconi
fot. Meliconi

Przeczytaj także: „Aranżacja małego balkonu”

Dodaj komentarz