Kategorie
Filmy Taras Wyposażenie

Żagle przeciwsłoneczne i wodoodporne – modne zadaszenie tarasu

Żagle przeciwsłoneczne to efektowna i funkcjonalna forma zadaszenia przydomowych przestrzeni. Pozwalają stworzyć przyjemne zacienione miejsce na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Sprzyjają budowaniu wyjątkowej atmosfery, chroniąc domowników przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Co warto wiedzieć przed wyborem odpowiedniego żagla?

Taras i balkon to miejsca sprzyjające relaksowi na świeżym powietrzu. Aby tak było należy zadbać o to, by wypoczynku domownikom nie zakłóciło nadmierne nasłonecznienie lub przelotne opady. Intensywnie operujące słońce potrafi skutecznie utrudnić nam biesiadowanie czy odpoczynek z lekturą. Nadmierne promieniowanie słoneczne może też być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Aby odpoczynek na przydomowej przestrzeni był przyjemny bez względu na panujące warunki pogodowe, warto zadbać o odpowiednie zadaszenie tarasu czy balkonu.

Żagle przeciwsłoneczne – osłona tarasu i balkonu na miarę potrzeb

Nie każdy z nas decyduje się na stałe zadaszenie tarasu i balkonu. Nie zawsze bowiem chcemy rezygnować z pełnego nasłonecznienia tych przestrzeni. Tradycyjne daszki czy inne formy zadaszenia stałego często też nie komponują się zbyt dobrze z bryłą budynku. Biorąc pod uwagę, że tarasy i balkon stają się przestrzeniami reprezentacyjnymi, o dopracowanych aranżacjach, ich zadaszenie nie może być przypadkowe.
Nowoczesną, cieszącą się wciąż rosnącą popularnością formą zadaszenia tarasu i balkonu, jak również przestrzeni ogrodowych są żagle przeciwsłoneczne. Łączą one w sobie funkcjonalność i efektowny wygląd. Przede wszystkim żagle przeciwsłoneczne nie są zadaszeniem stałym, mogą więc być stosowane tylko wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba. Wystarczy rozpiąć żagiel nad przestrzenią, którą chcemy osłonić i zadaszenie jest już gotowe. W każdej chwili żagiel przeciwsłoneczny możemy zwinąć, nie ogranicza on więc dostępu do światła słonecznego, gdy chcemy się cieszyć wiosennym czy letnim słońcem. Ponadto żaglem możemy osłonić wybrany fragment przestrzeni bez utrudniających aranżacją i burzących harmonię grubych słupów.
Taka forma zadaszenia, dzięki prostemu montażowi pozwala na dowolną aranżację przestrzeni tarasowej czy balkonowej, stając się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych sposobów zadaszeń.
Żagle przeciwsłoneczne przybierają różne kolory i kształty: kwadratu, prostokąta lub trójkąta, sprzedawane są jako gotowe produkty lub mogą być wykonywane na wymiar. Dzięki temu z powodzeniem sprawdzają się na każdej przestrzeni.

fot. Nesling
fot. Nesling / dystrybucja: Grupa Dekarska Łomianki

Jak odpowiednio dobrać żagiel na taras i balkon?

Zadaszenia żaglowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Na balkonach dobrze sprawdzą się mniejsze formy zadaszenia – np. żagle o kształcie trójkąta i wymiarach 3,6×36,x36 m. Na większą powierzchnię tarasu lepiej wybrać większą osłonę np. w formie kwadratu o bokach 5×5 m lub trójkąta prostokątnego o bokach 5x5x7,1 m. Ważny jest także dobór żagla w zależności od funkcji, jaką ma on pełnić:

„Planując zadaszenie tarasu lub balkonu, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jeśli chcemy, aby żagiel stanowił przede wszystkim osłonę przed słońcem warto zdecydować się na żagiel przeciwsłoneczny, wykonany z trwałej, mocno tkanej tkaniny HDPE o gramaturze 285 g/m². Taki żagiel będzie chronił przed szkodliwym promieniowaniem UV nawet w 95%. Jeśli zależy nam, aby żagiel chronił przestrzeń tarasu czy balkonu i przebywające na nim osoby przed przelotnymi opadami deszczu warto postawić na żagiel wodoodporny. Taka osłona wykonywana z wodoodpornego poliestru z powłoką PU o gramaturze 220 g/m² pozwali nam miło spędzać czas na tarasie, balkonie lub w ogrodzie nawet podczas deszczowej pogody.” – radzi p. Jarosław z Grupy Dekarskiej Łomianki, zajmującej się m.in. dystrybucją żagli przeciwsłonecznych i wodoodpornych.

fot. Nesling
fot. Nesling / dystrybucja: Grupa Dekarska Łomianki

Żagle przeciwsłoneczne i wodoodporne – prosty montaż w każdym miejscu

Żagle to osłony tarasowe i balkonowe, które można z powodzeniem zamontować samodzielnie. Mogą być mocowane do ścian budynku lub do specjalnie przystosowanych masztów, dostępnych w zestawach montażowych. Ich zastosowanie sprawia, że zadaszenia żaglowe można zamontować w dowolnym miejscu, nawet w ogrodzie. Montaż żagli jest łatwy i szybki dzięki kompletnym zestawom montażowym, indywidualnie dobieranym do potrzeb klienta. Rozpięcie masztu ułatwiają m.in. wysokiej jakości śruby rzymskie, łańcuchy ze stali nierdzewnej, karabińczyki, kotwy i ucha.

Film instruktażowy prezentujący montaż żagla przeciwsłonecznego:

Film instruktażowy prezentujący montaż żagla wodoodpornego:

Ważne podczas wyboru

Wybierając odpowiednie żagle przeciwsłoneczne czy wodoodporne należy zwrócić uwagę na jakość stosowanych materiałów – dotyczy to nie tylko samego żagla, ale również elementów montażowych. Powinny być one odporne na działanie czynników atmosferycznych, funkcjonalne, ale i niezwykle wytrzymałe.

„Warto sprawdzić rodzaj materiałów, wykorzystywanych przy zadaszeniu żaglowym oraz długość okresu gwarancyjnego udzielanego na żagiel. Długi okres gwarancji może świadczyć o wysokiej jakości wybranego produktu. Na materiał zadaszenia żaglowego pochodzącego od dobrych producentów udziela się nawet 5-letniej gwarancji. Zwróćmy też uwagę na łatwość montażu i rodzaj oferowanych elementów montażowych. Powinny być one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Klient powinien też mieć możliwość skomponowania własnego zestawu montażowego w zależności od miejsca i sposobu mocowania żagla.” 

Invalid Displayed Gallery

Żagle przeciwsłoneczne i wodoodporne znaleźć można w ofercie
Grupy Dekarskiej Łomianki oraz na stronie www.trampolina.eu

Przeczytaj także: „Rolety poziome i pionowe – mobilne osłony tarasu”

2 odpowiedzi na “Żagle przeciwsłoneczne i wodoodporne – modne zadaszenie tarasu”

Dodaj komentarz