Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

5 pomysłów na mały balkon – kwiaty na balkonie

Mały balkon nie pomieści zbyt wielu rzeczy, jednak z pewnością nie może na nim zabraknąć roślin. Podpowiadamy, w czym sadzić kwiaty na małym balkonie i jak je rozmieścić, aby nawet niewielka przestrzeń rozkwitła zielenią.

Nie potrzebujemy wcale ogrodu, by wypoczywać na świeżym powietrzu wśród zieleni. Nawet na małym balkonie możemy otoczyć się przyjemną dla oka, kojącą roślinnością. Do stworzenia kwiatowych kompozycji warto wykorzystać różne przestrzenie – balkonową posadzkę, balustradę oraz ścianę, do której przylega balkon. W ten sposób stworzymy efektowną przestrzeń pełną zieleni.

Kwiaty na balustradzie

To sprawdzony sposób na mały balkon. Od kilku sezonów w sklepach królują donice, które umieszcza na poręczy balustrady. Takie doniczki w równym stopniu dekorują balkon zarówno od strony wnętrza mieszkania, jak i od zewnątrz. W ten sposób możemy udekorować całą balustradę, mocując donice jedna obok drugiej, lub tylko jej fragmenty – rozmieszczając donice w większych odległościach.

fot. Elho / Castorama
fot. Elho / Castorama
fot. Emsa
fot. Emsa

Rośliny w pionie

Doniczki umieszczone na wąskich regałach, np. w formie modnych ostatnio drabin to doskonały sposób na udekorowanie balkonu licznymi roślinami. Regał na kwiaty możemy wykonać samodzielnie, np. wykorzystując w tym celu skrzynki po owocach.
Regał ustawiony przy bocznej balustradzie może stanowić dodatkowo osłonę przed sąsiadem. Trzeba jednak pamiętać o przytwierdzeniu tak umieszczonego mebla do balustrady, aby nie przewróciły go podmuchy wiatru. W takim przypadku sprawdzi się regał z „plecami”, które zabezpieczą ustawione na nim doniczki przed upadkiem poza obręb balkonu na skutek silnego wiatru.

kwiaty-na-malym-balkonie-w-pionie
fot. Castorama / Elho
West-Elm
fot. West-Elm

Kwiaty na balkon w kaskadzie

Jeśli chcemy, aby kwiaty przyozdabiały balkon nie tylko na wysokości wzroku osoby wypoczywającej na fotelu czy krześle, warto umieścić je również w donicach ustawionych bezpośrednio na balkonowej posadzce. W stworzeniu bogatych roślinnych dekoracji pomocne okażą się donice kaskadowe (donice piętrowe). Dzięki nim zgrupujemy w jednym miejscu kilka, a nawet kilkanaście sadzonek.

doniczki-kaskadowe
fot. Elho / Fermob
doniczka-kaskadowa-elho 2
fot. Elho

Ścienne dekoracje

Ściana budynku to również dobre miejsce na kwiaty, choć często zupełnie niedoceniane. Jeśli więc mamy dostęp do fragmentu ściany bez okien, która może posłużyć do zawieszenia małych doniczek z kwiatami, warto skorzystać z tej możliwości. Doniczki możemy zawiesić bezpośrednio na ścianie lub np. na zamocowanych do niej relingach, co pozwoli na łatwą zmianę ściennych aranżacji. Ciekawym pomysłem jest również zawieszenie roślin na ścianie w specjalnych kieszeniach. W ten sposób możemy stworzyć bardzo efektowny wertykalny mini ogród.

kwiaty-na-scianie
fot. IKEA / West Elm
elho b
fot. Elho

Wiszące kwiaty na małym balkonie

Jeśli balkon ma zadaszenie np. w postaci płyty balkonu znajdującego się powyżej, do udekorowania przydomowej przestrzeni możemy wybrać donice wiszące. Tak umieszczone kwiaty na małym balkonie nie zajmą cennej przestrzeni na posadzce. Mogą również pełnić funkcję delikatnej, ażurowej przesłony bocznej.
Jeśli balkon nie ma zadaszenia wiszące doniczki można umieścić np. na zamontowanych do ściany budynku dekoracyjnych uchwytach lub zawiesić na konstrukcji parasola ogrodowego.

doniczki-wiszace
fot. Curver Lifestyle / Tchibo
elho xx
fot. Elho

Dodaj komentarz