Jakie płytki na taras i balkon wybrać?

Jakie płytki na taras lub balkon wybrać? Przede wszystkim mrozoodporne. Właściwości techniczne to jednak dla wielu inwestorów sprawa drugorzędna. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę walory estetyczne. Zanim wybierzemy się na poszukiwanie odpowiednich płytek, warto poznać obecnie panujące trendy. Jakie materiały są na topie? Modne płytki to przede wszystkim takie, które imitują drewno, kamienie naturalne oraz wciąż popularny (nie tylko we wnętrzach) beton.

modne płytki na taras i balkon

for. Ceramika Paradyż

Modne płytki wewnątrz i na zewnątrz

Do niedawna wybierając płytki na balkon lub taras większość inwestorów kierowała się głównie ich ceną. Zdecydowanie większą wagę przykładano do wyboru płytek układanych wewnątrz domu, niż poza jego murami. Płytki na taras i balkon miały być wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Na płytach tarasowych i balkonowych królowały głównie nijakie brązy i beże. Z czasem jednak przydomowe przestrzenie zostały bardziej docenione. Tarasy i balkony są obecnie postrzegane jako strefy będące przedłużeniem domowych wnętrz, dodatkowe – mniejsze lub większe – pokoje na świeżym powietrzu. Coraz większą wagę przykładany do tego, jak są wykończone i jak zaaranżowane. Modne płytki tworzące domową posadzkę wychodzą poza obręb budynku i wkraczają również na przydomowe przestrzenie. Dzięki temu obie strefy, wewnętrzna i zewnętrza, stają się jeszcze bardziej spójne i powiązane. Popularnym trendem jest stosowanie zbliżonych, a nawet takich samych materiałów posadzkowych na tarasie i balkonie, co w przylegającym do niego salonie.

modne płytki na taras i balkon

fot. Castorama

Drewno wciąż na topie

Płytki drewnopodobne od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Najpierw stosowano je we wnętrzach, potem wkroczyły na tarasy i balkony. Obecnie dostępne w sprzedaży modne płytki imitujące drewno produkowane są z największą starannością o odwzorowanie usłojenia, a nawet struktury drewna. Często na pierwszy rzut oka są trudne do odróżnienia od naturalnego materiału.
Na tarasy i balkony producenci proponują przede wszystkim płytki w jasnych odcieniach brązu oraz modne m.in. we wnętrzach skandynawskich, płytki imitujące drewno bielone. Na topie są głównie większe formaty, nawiązujące wymiarami do drewnianych desek. Co ciekawe, płytki drewnopodobne stosuje się już nie tylko na tarasowych posadzkach, ale także na fragmentach przylegających do nich ścian.

modne płytki na taras i balkon

fot. Tubądzin / Wood Block beige

modne płytki na taras i balkon

fot. Opoczno / Classic Oak white

Modne płytki na taras i balkon

fot. Cerrad / Celtis Dust

Modne płytki na taras i balkon

fot. Opoczno / Allwood Teak

Modne płytki na taras i balkon

fot. Cerrad / Setim Desert

Modne płytki imitujące marmur i inne kamienie naturalne

Płytki imitujące marmur to obecnie wnętrzarski hit. Dekorują nie tylko domowe łazienki, ale również salony, sypialnie oraz przydomowe przestrzenie. Modne płytki naśladujące kamienie naturalne bardzo efektownie prezentują się w większych formatach. Wymagają jednak odpowiedniej oprawy, dlatego sprawdzą się najlepiej na większych powierzchniach tarasów utrzymanych w stylu nowoczesnym lub nawiązujących do wnętrzarskiego stylu glamour.

Modne płytki na taras i balkon

fot. Tubądzin / Onis

Modne płytki na taras i balkon

fot. Opoczno / Carrara

Uniwersalne szarości

Wciąż modne płytki to również te imitujące beton, w różnych odcieniach szarości. Taki materiał wykończeniowy będzie uniwersalnym tłem dla nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych tarasowych i balkonowych aranżacji. Szarość płytek świetnie połączy się z drewnem mebli zewnętrznych, zielenią roślin czy bielą dodatków. Płytki imitujące beton będą się również dobrze komponować z czarnymi meblami i dodatkami, chętnie stosowanymi w nowoczesnych aranżacjach.

Modne płytki na taras i balkon

fot. Opoczno / Dreaming Beige

Modne płytki na taras i balkon

fot. Ceramika Paradyż / Duroteq

Modne płytki na taras i balkon

fot. Tubądzin / Cement Worn

Modne płytki na taras i balkon

fot. Cerrad / Montego Dust

Różnorodność kształtów i kolorów

Miłośnikom bardziej barwnych aranżacji z pewnością przypadną do gustu modne płytki mrozoodporne nawiązujące dekorami m.in. do bogato zdobionych płytek hiszpańskich. Mają one przeważnie niewielkie wymiary w związku z czym równie dobrze co na tarasie, sprawdzą się na niewielkim balkonie. Dużą popularnością we wnętrzach oraz na przestrzeniach przydomowych cieszą się m.in. płytki sprawiające wrażenie trójwymiarowości. To również dobre rozwiązanie na niewielkie powierzchnie. Modne są także płytki heksagonalne, inspirowane zarówno naturalnym drewnem jak i marmurem. Taki płytkami wykańcza się nie tylko posadzki – równie efektownie prezentują się na fragmentach ścian budynku.

Modne płytki na taras i balkon

fot. Tubądzin / Barcelona – kol. Maciej Zień

Modne płytki na taras i balkon

fot. Ceramika Paradyż / Hexx Universum

Modne płytki na taras i balkon

fot. Kolory Maroka

Modne płytki na taras i balkon

fot. Codicer / Vintage Mix Azul

 

 

Lubię to 1
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 × = dziewięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>