Kategorie
Budowa i materiały Taras

Montaż drzwi tarasowych i balkonowych – o czym pamiętać?

Drzwi tarasowe czy balkonowe najlepiej osadzać po zrobieniu posadzki. Jednak to bardzo rzadko spotykana praktyka. Najczęściej montaż drzwi tarasowych wykonuje się w surowym budynku. Pokazujemy, na co zwrócić podczas takiego montażu.

Najważniejszą rzeczą podczas montażu drzwi tarasowych lub balkonowych w surowym budynku jest ich staranne podparcie oraz izolacja drzwi od dołu. Przestrzeń pod drzwiami tarasowymi jest „omijana” przez różne firmy pracujące na budowie – montażyści okien, budowlańcy wylewający posadzkę czy płytkarze, pracę tę zostawiają tym, którzy będą docieplali budynek. Tym samym drzwi tarasowe zostawione są bez podparcia i izolacji przez długi czas.
Należy pamiętać, że drzwi tarasowe czy balkonowe muszą być podparte na całej szerokości ramy, a nie tylko po bokach cegłami lub innymi przypadkowymi materiałami znalezionymi na budowie. Takie zaniedbanie skutkuje trwałym wygięciem i odkształceniem dolnej ramy (tym samym nieprawidłowym funkcjonowaniem skrzydeł), a podczas zimy dochodzi do przewiewów i przemarzania.

Skutki nieprawidłowego montażu drzwi tarasowych:

• trwałe, nieodwracalne wygięcie dolnej ramy,

• nieprawidłowe funkcjonowanie skrzydeł,

• podczas zimy przewiewanie i przemarzanie pod progiem,

• trudności z poprawnym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej od zewnątrz.

Kto powinien zamontować drzwi tarasowe?

Oczywiście jeśli czujemy się na siłach, możemy samodzielnie zamontować drzwi tarasowe. My jednak odradzamy takie rozwiązanie. Jedynym sprawdzonym sposobem na wybór odpowiedniej ekipy wykonawczej jest kontakt z producentem drzwi tarasowych. Większość producentów zabezpiecza się i udziela wyłącznie gwarancji na drzwi tarasowe czy balkonowe zamontowane przez przeszkoloną i autoryzowaną ekipę. Nie powinniśmy mieć problemu ze zdobyciem telefonu do specjalistów, wystarczy skontaktować się z działem sprzedaży producenta drzwi.

Montaż drzwi tarasowych i balkonowych – możliwe rozwiązania

fot. Andersen Windows
fot. Andersen Windows

Rozwiązanie 1. Drzwi tarasowe należy podmurować na całej szerokości bloczkami. Od tej zasady, nie ma odstępstwa. Każdy bloczek powinien być docieplony od strony wewnętrznej, zapobiegnie to przemarzaniu pod ramą. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ocieplonych pustaków, jednak ich użycie może utrudnić wykonanie izolacji tarasu.

Rozwiązanie 2. Montaż drzwi tarasowych można wykonać stosując systemowy profil bazowy lub poszerzenie przykręcane od spodu do ramy drzwi. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość stabilnego zamontowania i podparcia konstrukcji dołem, stanowi dodatkową izolację pomiędzy podłogą w pomieszczeniu a tarasem (brak mostka termicznego), jednocześnie minimalizuje niekontrolowaną utratę ciepła i w związku z tym eliminuje problem związany ze skraplaniem się pary wodnej na szybach i ścianach.

Należy pamiętać, aby profil od strony zewnętrznej był lekko cofnięty do środka – nie będzie przeszkadzał podczas późniejszej izolacji tarasu, która wchodzi pod ramę drzwi.

Rozwiązanie 3. Jeżeli drzwi tarasowe osadzane są powyżej 20 cm od istniejącego poziomu, dobrze jest zastosować obydwa wyżej opisane rozwiązania. Pierwszą czynnością jest podmurowanie na pewną wysokość bloczkami, drugą zaś zamontowanie systemowego podparcia. Dlaczego stosuje się „podwójne zabezpieczenie”? Przy takiej wysokości montażu drzwi (powyżej 20 cm) jest duże prawdopodobieństwo wypchania profili na zewnątrz przez parcie wylewanej posadzki. Jest to bardzo ważne przy bardzo szerokich drzwiach, np. przesuwnych lub trzyskrzydłowych.

Producenci drzwi tarasowych oferują różne rozwiązania i sposoby montażu, dlatego też, aby nie popełnić błędów, najlepiej jest dopytać u źródła, jaka powinna być wysokość podmurowania czy wysokość profili. Różne będą wysokości przy drzwiach tarasowych z progiem standardowym, drzwiach z niskim progiem i drzwiach tarasowych przesuwnych.

Montaż drzwi tarasowych – listwa progowa

Nie wolno rezygnować z listwy progowej. Chociaż wydaje się ona zbędna, spełnia jednak bardzo ważne zadanie – zapewnia szczelność połączenia ościeżnicy okiennej z podłożem. Właśnie to miejsce jest szczególnie narażone na przenikanie wody deszczowej, a tylko solidnie zamontowany kołnierz (zewnętrzna obróbka blacharska) zapobiegnie przedostaniu się wody do wnętrza domu oraz zniszczeniu podłogi. Jeżeli zabraknie listwy progowej, kołnierz nie ma gdzie i jak być zamontowany. Drzwi tarasowe zamontowane bezpośrednio w posadzce czy progu nie stanowią ochrony przed zaciekającą z zewnątrz wodą.

fot. Natura

Najczęstsze błędy montażu drzwi tarasowych

• niedopasowane wymiary drzwi tarasowych do wymiaru otworu w ścianie (za wąskie, na „wcisk”),

• montaż na nierównym i nieoczyszczonym (zapylonym i zagruzowanym) podłożu,

montaż drzwi tarasowych bez listew progowych,

• niepoprawne mocowanie do ościeży lub brak mocowania, niewłaściwe łączniki,

• nieprawidłowe wykonanie na styku ze ścianą, brak uszczelnienia,

• niepoprawne wykonanie zewnętrznych obróbek blacharskich,

• pozostawienie folii ochronnej.

Przeczytaj także: „Balkon na poddaszu”

2 odpowiedzi na “Montaż drzwi tarasowych i balkonowych – o czym pamiętać?”

„pozostawienie folii ochronnej” – śmiałabym się, ale tak się zdarza, mój mąż zapomniał. Kupiliśmy klasyczne przeszklone drzwi z Kon-Trade i zdarzyło się coś takiego.

A co można zrobić, gdy w mieszkaniu, którego zakup rozważamy (nowe, deweloperskie, gotowe), jest bardzo wysoki próg, ok. 20-25 cm – i to w przejściu do ogrodu zimowego, który ma być normalną częścią mieszkania, często użytkowaną? Czy i jak można go usunąć (oczywiście jednocześnie wymieniając drzwi)?

Dodaj komentarz