Kategorie
Balkon

Balkon na poddaszu

Planując pomieszczenia mieszkalne pod skosami warto pomyśleć o balkonie na poddaszu. Dzięki niemu zlokalizowane pod dachem pomieszczenia nie będą znacznie odbiegały standardem od tych, znajdujących się na niższych kondygnacjach. Balkon na poddaszu można wykonać, stosując specjalne dachowe okna balkonowe. Doświetlą one wnętrza pod skosami i otworzą drogę na balkon.

O balkonie na poddaszu najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wówczas można zaplanować odpowiednio płytę balkonową. Skosy znajdujących się pod dachem pomieszczeń uniemożliwiają jednak montaż standardowych, elewacyjnych okien balkonowych. Na balkon na poddaszu mogą natomiast prowadzić właściwie dobrane okna dachowe.

Dachowe okna balkonowe

Okna tworzące wyjście na balkon na poddaszu wyglądem przypominają okna kolankowe. Składają się z dwóch skrzydeł – górna część montowana jest w połaci dachu, dolna może znajdować się w ściance kolanowej, czyli ścianie poddasza ustawionej na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. W przeciwieństwie do okien kolankowych, oba skrzydła okien balkonowych są otwieralne, dzięki czemu mamy możliwość swobodnego wyjścia na balkon wbudowany w konstrukcję domu i przejścia do pomieszczeń. Górne skrzydło uchyla się w górę, dolne na bok, otwierając w ten sposób wnętrza na przestrzeń balkonową. Okna prowadzące na balkon na poddaszu mogą być montowane w połaci o kącie nachylenia 35-53º. Ich montaż można przeprowadzić dopiero po wykonaniu całej konstrukcji balkonu.

okno balkonowe
fot. Velux

Okna w komplecie

Aby zapewnić wnętrzom pod skosami jak największy dopływ światła dziennego i poprawić komfort przebywających tam osób, w obrębie balkonu na poddaszu warto zastosować kilka okien o tych samych wymiarach. Balkon i prowadzące do niego przeszklenia staną się w ten sposób ciekawym detalem architektonicznym urozmaicającym monotonną połać dachową. System elementów okiennych, które prowadzić będą na balkon na poddaszu umożliwi nam stworzenie przeszkleń o praktycznie dowolnej szerokości. Zestawione obok siebie stworzą też bardzo ciekawą aranżację wnętrza.
Pojedyncze okno balkonowe ma szerokość 78 cm, lecz do jego montażu potrzebna jest dodatkowa przestrzeń po oku stronach wynosząca po 2,5 cm. Gdy zestawiamy ze sobą dwa dachowe okna balkonowe należy zaplanować na nie otwór o szerokości 171 cm, gdyż niezbędna jest jeszcze dodatkowa przestrzeń 10 cm między poszczególnymi oknami. W przypadku trzech okien prowadzących na balkon na poddaszu niezbędna szerokość otworu, jaką należy na nie przewidzieć to 259 cm.
Planując balustradę balkonu na poddaszu pamiętajmy, że jej wysokość musi być zgodna z obowiązującymi przepisami – nie może być więc niższa niż 90 cm.

balkon na poddaszu
fot. Velux

Dodaj komentarz