Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Pomysł na balkon i taras – zielona ściana

Nie masz wystarczająco dużo miejsca na balkonie czy tarasie, aby ustawić na nim swoje ulubione rośliny doniczkowe? Mamy dla ciebie sprawdzony pomysł na balkon i taras – wprowadzisz do niego tyle zieleni, ile zapragniesz, wykonując tzw. zieloną ścianę.

Powierzchnia balkonu lub tarasu nie zawsze umożliwia zaaranżowanie przestrzeni w wymarzony przez nas sposób. Ograniczona ilość miejsca sprawia, że musimy pójść na kompromis i zrezygnować na rzecz funkcjonalności z niektórych mebli oraz roślin doniczkowych. Miłośnicy przestrzeni kipiących zielenią w takiej sytuacji najczęściej zadowalają się miejscem, jakie oferuje balustrada, zawieszając na niej różnego rodzaju pojemniki z roślinami. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, dzięki któremu możemy wprowadzić bujną roślinność na taras i balkon.

Zielona ściana, czyli rośliny na balkonie i tarasie

Do zawieszenia kwiatów doniczkowych z powodzeniem można wykorzystać ścianę, do której przylega balkon lub taras. Zależnie od tego, jaką powierzchnią dysponujemy możemy na niej umieścić kilka lub nawet kilkadziesiąt doniczek z roślinami, zestawiając je w zwarte grupy, szeregi lub rozmieszczając w zupełnie przypadkowy sposób. Pozwoli nam to stworzyć swego rodzaju zieloną ścianę i sprawi, że na naszym balkonie czy tarasie zawita potok roślinności.
Doniczki najlepiej powiesić na ścianie wykorzystując w tym celu specjalne obejmy, które na stałe przytwierdza się do muru. Powinny być one dopasowane do wielkości pojemników na rośliny. Dzięki temu osadzone w nich doniczki pozostaną stabilne niezależnie od warunków pogodowych – nie strąci ich nawet wiatr wiejący z dużą prędkością.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Kwiaty na balkon i taras w aranżacji ściennej

Do wykonania zielonej ściany możemy wykorzystać różnego rodzaju doniczki – sprawdzą się zarówno te z tworzywa sztucznego, drewniane, jak i ceramiczne. Decydując się na wykonanie zielonej ściany przy użyciu stosunkowo ciężkich doniczek glinianych lepiej wybrać nieco mniejsze modele.
Doniczki możemy zamocować do ściany w równych rzędach rozmieszczając je w jednakowych odległościach od siebie. W tym przypadku najlepiej będą się prezentować doniczki wykonane z tego samego materiału, o identycznych rozmiarach. Ciekawy efekt można również uzyskać mocując doniczki w sposób dość chaotyczny tak, aby pokrywały niemal cały powierzchnię muru. Taką zieloną ścianę możemy stworzyć za pomocą doniczek o jednakowych rozmiarach i kolorach lub zestawiając ze sobą zróżnicowane pojemniki. Powstała w ten sposób kompozycja z pewnością urozmaici monotonną przestrzeń tarasu czy balkonu, wprowadzając w nią odrobinę życia. Różnorodne efekty dekoracyjne uzyskamy także zestawiając na zielonej ścianie różne rośliny. Zwolennicy bardziej uporządkowanego stylu powinni zdecydować się na jednorodną pod względem roślinności kompozycję – wykonaną np. z pelargonii. Aby ją delikatnie urozmaicić możemy zestawić ze sobą rośliny o różnych kolorach kwiatów np. pelargonie czerwone z różowymi.

Invalid Displayed Gallery

Pomysł na balkon i taras – zielona nie tylko ściana

Jeśli nie mamy możliwości stworzenia zielonej kompozycji na ścianie budynku, roślinność w doniczkach możemy zawiesić na innej przegrodzie – np. przesłonie oddzielające nas od sąsiedniego balkonu czy tarasu. Doniczki mogą z powodzeniem zawisnąć w grupie m.in. na przesłonie wykonanej z paneli ogrodzeniowych, możemy też wykorzystać w tym celu zwykle palety, umieszczając roślinność w ich wnękach. Zielone powierzchnie stworzymy również wybierając na taras lub balkon roślinność bluszczową – może ona rozrastać się na ścianie, balustradzie czy przegrodzie bocznej.

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Nowoczesne donice ogrodowe”

Dodaj komentarz