Posadzka na taras - płyty betonowe na taras

Przyzwyczailiśmy się do stosowania betonowych płyt na chodnikach, jednak warto pozwolić im zaistnieć na podestach, tarasach i balkonach. Nasz dom zyska dzięki nim nowy wygląd i bardzo modny sznyt.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Nowoczesne płyty betonowe mają oryginalny, industrialny wygląd, który pozwala na stworzenie aranżacji podążającej za współczesnymi trendami. Można łączyć je z elementami tradycyjnymi tarasu, dzięki czemu uzyskamy odważny, efektowny kontrast.

Rodzaje i formy płyt betonowych

Surowość i prosta forma dużych formatów wyprodukowanych z betonu zdobyła serca architektów projektujących nie tylko wnętrza, ale i tarasy. Funkcjonalność oraz trwałość płyt betonowych sprawiła, że wykorzystuje się je zarówno na posadzkach tarasów oraz balkonów jak i w formie okładzin balustrad, czy elewacji. Oszczędny styl płyt betonowych doskonale komponuje się z geometryczną architekturą. Ale nie tylko surową, standardowo szarą wersją można ozdobić taras. Do dyspozycji mamy płyty betonowe o polerowanej, idealnie gładkiej powierzchni, porowate, malowane oraz o ozdobnej fakturze. Mniejsze formy o nieregularnych krawędziach mogą tworzyć efektowne okładziny balustrad. Wzory płyt betonowych przypominają skały wapienne czy kamień. Odpowiednio powleczone płyty zyskują połysk. Produkty nadające się do malowania natryskowego pozwalają osiągnąć dowolny kolor. Można też nabyć płytki barwione fabrycznie. Mnogość formatów i kształtów oraz na przykład wersje 3D płyt betonowych, pozwolą na pokrycie każdej powierzchni oraz uzyskanie różnorakich efektów.

Trwałość i eksploatacja płyt z betonu

Beton jako materiał odporny i wytrzymały doskonale sprawdza się na tarasach zarówno zadaszonych i osłoniętych, jak i wyeksponowanych na działania zmiennych warunków klimatycznych. Płyty betonowe mogą przenosić bardzo duże obciążenia. Wzmocnione w masie włóknem mineralnym mają zwiększoną wytrzymałość. Na posadzki powinno stosować się antypoślizgowe, niepolerowane płyty z betonu. Warto zastosować na tarasie produkty mrozoodporne, dzięki czemu nie będą pękać. Płyty betonowe są odporne na uderzenia, przy upadku ciężkiego przedmiotu nie odpryskują. Charakteryzują się także dużą odpornością na ścieranie. Można kupić płyty betonowe fabrycznie zaimpregnowane, dzięki czemu będą nienasiąkliwe, a brud nie będzie łatwo do nich przywierał.

Układanie płyt betonowych

Do wykończenia tarasu płytami betonowymi można zastosować metodę „na sucho”, czyli bez użycia kleju, co przyniesie duże oszczędności czasu i funduszy. Pozwoli także na łatwą wymianę uszkodzonych czy zniszczonych płyt. Nie konieczne jest też zastosowanie fug. Na gruncie należy ułożyć warstwę mączki kamiennej o grubości od 2 do 3 mm, a następnie przykryć ją geowłókininą i płytami betonowymi. Na tarasach umieszczonych na wyższej kondygnacji, konieczne będzie skorzystanie z metody klejenia. Jeśli zamierzamy układać płyty betonowe na posadzce betonowej, wylewka musi całkowicie wyschnąć i skurczyć się, następnie należy dobrze ją oczyścić. Do zespolenia posadzki powinno się użyć zaprawę cementową. Jeśli chcemy płytami z betonu pokryć otynkowane ściany lub balustrady możemy to zrobić jedynie przy zastosowanym grubowarstwowym tynku. Wówczas należy powierzchnię zagruntować i pokryć klejem cementowym. Do układania przyda się paca malarska oraz grzebieniowa. Kleje nakładamy również na powierzchnię płyty betonowej  (po usunięciu naturalnie występującego białego nalotu). Jeśli zanieczyścimy zewnętrzną powierzchnię płyty, ślady kleju należy jak najszybciej zmyć wodą, by zabrudzenia nie zostały na stałe.

Lubię to 0
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× jeden = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>