Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Zabudowa balkonu zgodnie z prawem

Jak zabudowa balkonu jest kwalifikowana przez prawo budowlane? Jakich formalności trzeba dopełnić i przy jakiej formie konstrukcji? Czy można postawić osłonę samowolnie?

Balkon może zmienić swoją funkcję dzięki prostemu retuszowi, który sprawi również, że jego atuty zwielokrotnią się. Przede wszystkim zabudowa balkonu pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Możemy stworzyć tu na przykład piękny ogród zimowy. W niewielkim mieszkaniu przyda się jako przestrzeń przeznaczona do przechowywania sprzętów domowych lub forma suszarni. Przesłony zatrzymają też zanieczyszczenia powietrza oraz hałas uliczny. Jednak zabudowa balkonu to ingerencja w wygląd elewacji i kształt budynku, czy można zatem wykonać ją bez pozwolenia?

Zabudowa balkonu a paragrafy

fot. Copal Warszawa
fot. Copal Warszawa

W zależności od wysokości mieszkania w budynku wielorodzinnym, balkon może wymagać niższej lub wyższej zabudowy. Jeśli konstrukcja będzie przekraczała 3 m wysokości konieczna będzie zgoda na jej wykonanie. Przeprowadzenia konkretnych formalności będzie wymagała też zabudowa balkonu, która ingeruje w jego konstrukcję i ma przez to w konsekwencji kwalifikację robót budowlanych. W takiej sytuacji należy przygotować plan tego typu zabudowy i zgłosić chęć jej przeprowadzenia do organu architektury i planowania przestrzennego w naszej gminie, z załączonym dokumentem stwierdzającym prawo do lokalu. Wymagane będzie także otrzymanie zgody samej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.
Gdy planujemy stawianie domu jednorodzinnego, dobrze jeśli zabudowa balkonu będzie przewidziana odpowiednio wcześniej. Wówczas architekt umieści na projekcie wersję z przesłoną przestrzeni balkonu. Nie będziemy musimy dokonywać zmiany od razu, ale pozostanie zawsze możliwość przeprowadzenia prac bez dodatkowych formalności. W budynku już wykończonym przebudowa balkonu będzie wymagała pozwolenia na budowę, konieczny też będzie projekt zaakceptowany przez architekta domu.
Konieczność otrzymania pozwoleń związana jest z konsekwencjami, jakie może nieść ze sobą przebudowa. Na przykład po poważnych pracach budowlanych zmieniają się parametry budynku, takie jak choćby jego kubatura i powierzchnia zabudowy.

Zabudowa balkonu bez zgody i pozwolenia

W domu jednorodzinnym zabudowa balkonu w postaci lekkiej konstrukcji na przykład z ze szklanych tafli czy płyt plexi i stelaża z aluminiowych prowadnic nie wymaga pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia budowy. Nie może ona jednak przekraczać wysokości 3 m. W bloku wielorodzinnym zamiar postawienia takiego typu osłon wystarczy zwykle jedynie zgłosić. Jeśli po 30 dniach od złożenia podania nie otrzymamy odmowy ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, możemy przystąpić do prac.

fot. Elite Architectural Systems
fot. Elite Architectural Systems

Przeczytaj także: „Balkon na poddaszu”

Dodaj komentarz