Kategorie
Balkon Inspiracje

5 niebanalnych roślin na wiosenny balkon i taras

Wiosenny balkon to nie tylko tulipany, krokusy, hiacynty i bratki. Czasami warto wyjść poza schemat i udekorować przydomową przestrzeń innymi efektownymi roślinami.

Wiosenny balkon lub taras nie może obejść się bez roślin, a ponieważ osobiście opatrzyły mi się „standardowe rozwiązania” w postaci bratków czy stokrotek, postanowiłam przygotować alternatywę. Oto pięć ciekawych roślin, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy żywych, nasyconych barw, jak i zwolennicy stonowanej zieleni.

1. Jaskier azjatycki

Ta łatwa w uprawie roślina sprawi, że twój wiosenny balkon lub taras wybuchnie iście letnimi kolorami. Jaskier azjatycki będzie stanowił piękną ozdobę przydomowej przestrzeni zestawiony z roślinami cebulowymi. Dzięki temu, że kwiaty jaskrów występują w różnych barwach możesz również stworzyć przykuwającą, przyjemną dla oczu kompozycję, jedynie z samych jaskrów.

fot. enydmyghave.blogspot.com

2. Drzewka cytrusowe

Pozwolą zmienić wiosenny balkon lub taras w prawdziwą śródziemnomorską oazę. Miniaturowe drzewka cytrusowe w donicy nie zajmują wcale dużo miejsca, świetnie się prezentują (zachowują zielone liście przez cały rok, a wiosną wytwarzają piękne kwiaty) i są dość łatwe w utrzymaniu. Najbardziej dekoracyjne i najłatwiej dostępne są drzewka cytrynowe, mandarynkowe, pomarańcze i limonki.

źródło: patchplants.com
fot. H&M Home
źródło: thetreecenter.com
kamelia

3. Kamelia w donicy

Ta roślina o pięknych kwiatach przypominających róże to propozycja dla osób stęsknionych za kolorami. Wiele odmian kamelii kwitnie od lutego do maja, kiedy inne rośliny nie są jeszcze gotowe do pełnienia funkcji dekoracyjnych. Kamelia to krzew wiecznie zielony, będzie więc ozdobą balkonu lub tarasu nawet poza okresem kwitnienia.
Kamelia jest dość kapryśna: nie przepada za zimnem (zniesie krótkotrwałe przymrozki do -5°C), a jednocześnie nie lubi jak jest jej zbyt ciepło (optymalna temperatura to około 15°C). Z tego względu wydaje się być odpowiednim zamiennikiem tradycyjnych roślin na wiosenny balkon i taras. Pamiętaj jednak, aby stanowisko dla tych roślin było osłonięte, ponieważ kamelie źle znoszą zimny wiatr.

kamelia
fot. thejoyofplants.co.uk

4. Kalia doniczkowa

Kalie często spotyka się jako kwiaty cięty. W doniczkach na balkonach i tarasach już rzadziej – a szkoda, bo prezentują się bardzo elegancko. Kalie występują w wielu kolorach, z łatwością dzięki nim zmienisz przydomową przestrzeń w barwne miejsce relaksu. Kalie będą prezentowały się cudownie w grupie – dla uzyskania efektu „wow” ustaw obok siebie 2-3 doniczki z tymi roślinami. Zestawiając na wiosennym balkonie lub tarasie kwiaty o różnych kolorach kielichów stworzysz barwny, radosny nastrój.

fot. thejoyofplants.co.uk
fot. Flora Dania

5. Bambus

Ta egzotyczna roślina to propozycja dla osób bardzo stęsknionych za zielenią na balkonie i tarasie. Bambus może pełnić funkcję zielonego tła dla kwiatów lub być główną dekoracją wiosennego balkonu lub tarasu. W zależności od gatunku możemy wybrać rośliny o niskiej lub średniej wysokości. Te wyższe świetnie sprawdzą się jako zielony ekran, który osłoni balkon lub taras przed wzrokiem sąsiadów (wszystkie odmiany Fargesia i Phyllostachys). Bambusy dobrze znoszą przycinanie, więc z łatwością uformujesz je w gęste parawany. 

fot. castorama.fr
fot. Birgitta Wolfgang Bjørnvad