Kategorie
Taras Wyposażenie

Czym i jak czyścić taras z kostki brukowej?

Po zakończeniu sezonu i przed rozpoczęciem nowego, taras z kostki brukowej warto dokładnie wyczyścić. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że nawierzchnia dłużej zachowa swą trwałość i nienaganny wygląd. Przed przystąpieniem do prac warto sprawdzić, jak czyścić kostkę brukową.

Zanim zaczniemy czyścić taras z kostki należy ocenić stan nawierzchni. Zakres prac zależeć będzie m.in. od rodzaju zanieczyszczeń. Inaczej postępować będziemy z powierzchniowymi zabrudzeniami, trudnymi do usunięcia tłustymi plamami, a jeszcze inaczej z osadami wapiennymi.

Jak czyścić kostkę z mniejszych i większych zabrudzeń?

Z powierzchniowymi zabrudzeniami, np. kurzem i błotem dobrze posadzi sobie myjka ciśnieniowa. Kostkę wystarczy umyć wodą pod ciśnieniem, jeśli jednak zabrudzenia są trwalsze warto zastosować środek do mycia kostki brukowej. Taki preparat znaleźć można m.in. w marketach budowlanych. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, jakie zalecenia producent środka czyszczącego umieścił na jego opakowaniu. Środek nanosi się na powierzchnię kostki pędzlem, a następnie nawierzchnie czyści szczotką. Do dokładnym wyszorowaniu mocno zabrudzonych elementów należy je dokładnie spłukać wodą.
Sama woda nie wystarczy też, aby usunąć z kostki tłuste plamy. W tym celu najlepiej sięgnąć po specjalny preparat do usuwania plam olejowych z kostki brukowej. Taki zmywacz wylewa się bezpośrednio na plamę i po odczekaniu kilku minut czyści nawierzchnię szczotką. Następnie miejsce pokryte preparatem należy zmyć dokładnie wodą. Niekiedy zalecane jest ponowne czyszczenie plamy po upływie kilku godzin.

srodki czyszczace
fot. Sann Profi – Czysta kostka brukowa, Glostar – płyn do mycia kostki brukowej,
HG – odplamiacz, Feda – Zmywacz plam olejowych

Jak czyścić kostkę brukową z osadów wapiennych?

Na powierzchni kostki brukowej pojawić się może biały osad. Są to tzw. wykwity wapienne, które powstają na skutek procesów zachodzących w strukturze kostki. Z reguły wykwity wymywają się samoczynnie podczas opadów deszczu, jednak proces ten może się rozciągać znacznie w czasie.
Również w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gotowego do użycia, specjalnego preparatu do usuwania wykwitów wapiennych z powierzchni betonowych. Po naniesieniu środka na nawierzchnię i krótkim odczekaniu, kostkę należy dokładnie spłukać wodą.
Przed zastosowaniem takiego preparatu warto wykonać próbę jego działania na małym, nierzucającym się w oczy fragmencie nawierzchni. W ten sposób upewnimy się czy wybrany środek czyszczący nie spowoduje odbarwień, zmiany koloru lub nie zwiększy chropowatości warstwy licowej kostki.

zmywacze
fot. Promacol professional – Zmywacz wykwitów, Tenzi – Zmywacz wykwitów wapiennych,
Qmar – Zmywacz wykwitów

Jak pozbyć się mchu i chwatów?

Gdy w przerwie od użytkowania tarasu między kostkami pojawi się mech możemy się go pozbyć za pomocą szczotki do fug z metalowym włosiem.  fot. Gardena
Gdy w przerwie od użytkowania tarasu między kostkami pojawi się mech możemy się go pozbyć za pomocą szczotki do fug z metalowym włosiem. fot. Gardena

Mchy, porosty i grzyby pojawiają się najczęściej w miejscach słabo nasłonecznionych, narażonych w większym stopniu na zawilgocenia. Zielonych naturalnych osadów nie zaleca się usuwać z powierzchni kostki mechanicznie, gdyż ostre narzędzia mogłyby naruszyć warstwę licową kostki i osłabić jej odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak więc czyścić kostkę brukową z tego typu zanieczyszczeń? Najlepiej sięgnąć po myjkę ciśnieniową i odpowiedni środek myjący. Jeśli mamy do czynienia z chwastami wrastającymi w szczeliny między kostkami lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie środka chwastobójczego.

mchy
fot. Tytan – Środek do usuwania mchów i porostów, Target – Spray do usuwania mchów, glonów i porostów, Altax Algat – Preparat do usuwania mchów i porostów

Ważna impregnacja

Kluczowym etapem pielęgnacji tarasu z kostki brukowej jest jej impregnacja. Zabezpieczy ona nawierzchnię przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz wykwitami i sprawi, że zanieczyszczenia będą łatwiejsze do usunięcia. Ponadto impregnacja wzmocni podłoże i odświeży wygląd naszej nawierzchni.
Przed przystąpieniem do impregnacji nawierzchnia z kostki powinna być starannie oczyszczona i dobrze wysuszona. Po wymyciu kostki należy więc odczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Impregnat do kostki brukowej nanosi się zazwyczaj za pomocą pędzla lub małego wałka.

impregnaty
fot. Bruk-Bet Renovator – rozpuszczalnikowy impregnat do renowacji kostki brukowej,
Bruk-Bet Renovator – wodorozcieńczalny impregnat do renowacji kostki brukowej, Izohan Strażnik bruku – ochrona kostki brukowej, Lakma Silbruk – impregnat do kostki brukowej

Dodaj komentarz