Kategorie
Balkon Polecane Taras

Sprzątanie po zimie: czym czyścić płytki balkonowe? Przydatne narzędzia

Balkon po zimie wymaga czyszczenia. Im dłużej brud, który osadził się na balkonowej posadzce w miesiącach jesienno-zimowych będzie na niej zalegał, tym trudniej będzie go usunąć. Dlatego, gdy tylko nadarzy się okazja (dodatnie temperatury, bezdeszczowe dni) warto wyczyścić płytki i przygotować je na nowy sezon. Czym czyścić płytki na balkonie lub tarasie?

Sprzątanie balkonu zaczynamy od usunięcia luźnych zanieczyszczeń i wstępnego umycia powierzchni. Z płytek balkonowych usuwamy kurz, piasek, liście i inne zabrudzenia zamiatając powierzchnię. Czym czyścić płytki z powierzchniowych zanieczyszczeń? Najlepiej szczotką z twardszym włosiem. Dzięki niej łatwo wyczyścimy nawet chropowatą powierzchnię okładziny.
Szczotka posłuży nam również mycia/szorowania płytek wodą z dodatkiem detergentu. W tym celu warto zaopatrzyć się w szczotkę o zróżnicowanej długości włosia, które bez problemu dotrze również do fug.

fot. Wolf Garten

Czym czyścić płytki na większej powierzchni?

Na większym balkonie lub tarasie warto skorzystać z myjki ciśnieniowej. Strumień wody emitowany pod wysokim ciśnieniem szybko i skutecznie usuwa nawet uporczywe zabrudzenia, odrywając je od czyszczonej powierzchni. W zależności od stosowanej lancy woda może wypływać silnym, skoncentrowanym, punktowym strumieniem, lub płaskim, bardziej rozproszonym. Tego pierwszego warto używać do usuwania grubszych, mocno przylegających warstw zanieczyszczeń, drugiego do czyszczenia mniejszych zabrudzeń na większej powierzchni. Do myjki można dokupić również specjalną przystawkę przeznaczoną do czyszczenia powierzchni płaskich, dzięki której wydajnie umyjemy większe powierzchnie bez rozprysków wody. Taką przystawkę można wykorzystywać również do mycia bramy garażowej, muru, ogrodzenia, patio, kostki brukowej, ścian czy konstrukcji z drewna.

fot. Karcher

Czym czyścić płytki, gdy nie mamy myjki wysokociśnieniowej i nie planujemy zakupu takiego urządzenia, a wolelibyśmy uniknąć kłopotliwego zanurzania szczotki i pobieraniem wody z wiadra?
W takim przypadku warto rozważyć zakup trzonka przepływowego, który można łatwo podłączyć np. do węża z wodą. Woda przepływa przez trzonek bezpośrednio do umieszczonej na jego końcu szczotki. Przepływ wody możemy płynnie regulować lub zamknąć. Trzonki przepływowe wyposażone są w dozowniki na środki do mycia. Aby szybko i sprawnie wyczyścić powierzchnię wystarczy więc uzupełnić zbiornik środkiem czyszczącym, podłączyć trzonek przepływowy z wybraną szczotką do węża, a ten do kranu.

fot. Gardena

Innym przydatnym akcesorium jest ciśnieniowa końcówka do węża ogrodowego. Zwiększa ciśnienie wody, a tym samym skuteczność mycia różnych powierzchni przy użyciu ogrodowego szlucha.

Czym czyścić fugi?

Niestety w przypadku balkonów lub tarasów zwykła szczoteczka do zębów nie sprawdzi się w zetknięciu z „utrwalonymi” zanieczyszczeniami, z uwagi na stosunkowo miękkie włosie. Jeśli więc nie dysponujemy myjką ciśnieniową lub z jakichś powodów nie do końca poradziła sobie ona z zabrudzeniami w fugach, warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę do fug. Do czyszczenia płytek balkonowych lub tarasowych sprawdzi się szczoteczka z metalowym włosiem – skutecznie usunie ono brud, mech, pleśń i inne niepożądane zanieczyszczenia zalegające pomiędzy płytkami.

fot. Wolfcraft

Czyszczenie płytek – ostatni szlif…

Gdy już dokładnie wyszoruję płytki balkonowe: usunę z nich zabrudzenia i zmyję powierzchnię czystą wodą, wykonuję jeszcze jedną czynność, która wieńczy dzieło – sięgam po mop parowy, który służy mi na co dzień do zmywania płytek w domu.
Ostatnie czyszczenie płytek balkonowych gorącą parą wodną bez dodatku detergentów to taka moja „kropka nad i”. Dzięki wysokiej temperaturze mop niszczy bakterie, nie pozostawia nieestetycznych smug czy zacieków, a czyszczona okładzina jest sucha praktycznie od razu po przetarciu mopem.
Mop parowy skutecznie usuwa nawet silne zabrudzenia, jednak w przypadku mocno zabrudzonych na całej powierzchni płytek balkonowych, na których zanieczyszczenia gromadziły się przez dobrych kilka miesięcy, użycie samego mopa może spowodować rozmywanie brudu po powierzchni. Dla uzyskania oczekiwanego efektu niezbędne byłoby nawet kilkukrotne czyszczenie płytek zakończone za każdym razem wypraniem lub wymianę nakładek z mikrofibry. Dlatego, jeśli tak jak ja chcesz dokończyć sprzątanie balkonu gorącą parą, przed użyciem mopa polecam najpierw chociaż wstępnie wyczyścić mocno zabrudzone płytki balkonowe np. przy użyciu szczotki, wody i środka myjącego.

fot. Black&Decker