Kategorie
Taras Wyposażenie Wyposażenie

Donice, które budują prywatność na balkonie i tarasie

Odpowiednio dobrane donice wraz z roślinami mogą nie tylko stanowić ozdobę przydomowej przestrzeni, ale również pełnić funkcję praktyczną. Zobacz, jak wysokie donice sprawdzają się w roli osłon balkonu oraz tarasu i dowiedz się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla ciebie.

Balkon i taras pełnią funkcję przydomowych stref relaksu. Nie zawsze jednak potrafimy odprężyć się przy porannej kawie pod chmurką czy opalając się na leżaku, ze świadomością, że nasza obecność na przydomowej przestrzeni może przykuwać uwagę sąsiadów lub przechodniów.
Aby zapewnić sobie odrobinę prywatności na balkonie lub tarasie warto sięgnąć po wysokie donice – dzięki nim stworzysz efektowne zielone przesłony.

Wysokie donice do budowania prywatności

Jeśli chcesz zapewnić sobie nieco prywatności na balkonie lub tarasie dobrym wyborem będą między innymi podłużne, wysokie donice o podstawie prostokąta. Ustawione obok siebie stworzą przesłonę, która ukryje cię przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów.

wysokie donice
fot. ATELIER SO GREEN
wysokie donice
fot. VIVANNO / ELEMENTO
wysokie donice
fot. LAMELA

Innym rozwiązaniem budującym prywatność na balkonie lub tarasie są wysokie donice o podstawie koła. Kilka cylindrycznych donic ustawionych w rzędzie będzie prezentować się bardzo elegancko, nie zasłaniając przy tym całkowicie widoku.

wysokie donice
źródło: Ogrodolandia
wysokie donice
fot. OLTRE

Jeśli zależy ci na nasadzaniu roślin, które zasłonią widok dokładnie w narożach balkonu lub tarasu możesz zdecydować się także na wysokie donicy o podstawie trójkąta lub donice narożne. Idealnie wpasują się w narożniki, nie zajmując przy tym zbyt dużo miejsca.

Jak wysokie donice wybrać?

Planując wykonanie przesłony tworzącej prywatność na balkonie lub tarasie możesz zdecydować się na donice o wysokości 70 cm i wyższe, sięgające nawet 120 cm. Wysokość donic uzależniona będzie od tego, jakie rośliny chcesz w nich posadzić. Jeśli będą to np. wyższe krzewy, ozdobne drzewka lub szybko rosnące bambusy, możesz wybrać niższe modele, ponieważ w tym przypadku to także rośliny w znaczniej mierze będą pełniły funkcję przesłony. Jeśli jednak stawiasz na mniejsze rośliny, np. bukszpan czy niewysokie trawy ozdobne, warto zdecydować się na donice wysokości ok. 100 cm.

duże donice
źródło: straight.com
wysokie donice
fot. VIVANNO / ELEMENTO
wysokie donice
fot. VIVANNO / ELEMENTO

Wysokie donice z półką czy bez półki?

Jeśli na balkonie lub tarasie planujesz stworzyć osłonę z wysokich donic (70-120 cm) możesz wybrać jeden z dwóch rodzajów: donice z wewnętrzna półką lub bez półki.

  • Wysokie donice pozbawione półki są puste w środku, co pozwala wykorzystać ich całą pojemność. Sprawdzą się m.in. do sadzenia większych roślin oraz tych z dużym lub palowym systemem korzeniowym.

  • Jeśli w dużych donicach planujesz posadzić mniejsze rośliny, możesz wybierać model wyposażony w wewnętrzną półkę. Jest ona umieszczona przeważnie na 1/3 wysokości donicy (mierząc od jej górnej krawędzi).

WSKAZÓWKI:

Gdy Twój balkon lub taras nie jest osłonięty od wiatru, dobrym wyborem będą donice pozbawione półki. Wypełniając je odpowiednio, zwiększysz ich wagę i obniżysz środek ciężkości, dzięki czemu będą stabilniejsze.

Jeśli w wysokiej donicy chcesz posadzić nieduże rośliny, nie musisz jej wypełniać w całości ziemią. Aby była mniej podatna na przewrócenia przy silnym wietrze możesz np. dociążyć dno donicy większymi kamieniami, a nad nimi umieścić warstwę keramzytu do głębokości ok. 40 cm mierząc od górnej krawędzi donicy. Tak przygotowaną donicę wyłóż folią i uzupełnij ziemią.

fot. POLNIX

Ustawienie wysokich donice na balkonie lub tarasie

Liczba donic i ich rozmieszczenie będzie zależeć tak naprawdę od twoich wymagań, co do wielkości obszaru tzw. strefy prywatności na balkonie lub tarasie. Jeśli chcesz osłonić całą przestrzeń, donice ustaw po obwodzie – wzdłuż barierek lub krawędzi tarasu.

wysokie donice
fot. Atelier So Green
wysokie donice
fot. PLANTR

Nie zawsze jednak istnieje potrzeba osłaniania się z każdej strony. Osłonę wykonaną z 2-3 donic możesz ustawić jedynie w wybranym miejscu balkonu lub strefy tarasu. Parawan zbudowany z wysokich donic wraz z roślinami może posłużyć np. do osłonięcia kącika relaksu z leżakiem lub części jadalnianej.

wysokie donice
fot. Birgitta Wolfgang Bjørnvad
wysokie donice
fot. ELHO
wysokie donice
źródło: arkitektenstradgard.se

W przypadku tarasów ciekawym rozwiązaniem będą donice wyposażone w kółka. Dzięki nim staną się mobilne i będziesz mogła/mógł w łatwy sposób przesuwać je w miejsca, które chcesz w danym momencie osłonić.

źródło: beauty.provenwinners.com