Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Pachnące rośliny na balkon i taras

Wybierając rośliny balkon i taras, zwróćmy uwagę nie tylko na to jak wyglądają, ale też jakie zapachy wydzielają. Przyjrzyjmy się tym gatunkom, które wytwarzają olejki eteryczne o terapeutycznym działaniu na nasz organizm. Zobaczmy, dlaczego warto stworzyć z naszej przydomowej przestrzeni aromatyczną oazę.

Wiemy o tym, że rośliny, które kuszą nas swoim zapachem, często równie dobrze smakują. Pomyślmy jednak nie tylko o posadzeniu na balkonie ziół: bazylii, mięty, majeranku czy tymianku, ale też kwiatów. Przypatrzmy się, które rośliny na balkon i taras zawdzięczają swoje dobroczynne działanie przede wszystkim wydzielanej przez siebie woni.

Rośliny na balkon i taras: kocimiętka Faassena

Powstała z krzyżówki dwóch azjatyckich odmian kocimiętek. Jej niebieskofioletowe kwiaty i srebrno-zielone liście są źródłem pięknego zapachu, który koi zmysły nie tylko naszych czworonożnych zwierząt. Ta aromatyczna bylina ma jeszcze jeden atut – odstrasza liczne owady, m.in. muchy i komary. Jest też odporna na choroby. Znajdźmy dla niej słoneczne stanowisko. Najlepiej rośnie, gdy podłoże jest przepuszczane, zadbajmy by było lekko wilgotne.

www.szkolka-przytok.pl
www.szkolka-przytok.pl

Pachnące rośliny: nasturcja

Znamy wiele jej odmian. Jako rośliny na balkon i taras polecamy wybrać pnącza i obsadzić nimi barierki balustrady. Nasturcja pachnie tak jak smakuje – słodko i pieprznie. Nie bójmy się robić z niej olejków, które później wetrzemy w bolące mięśnie. Kąpmy się w naparze z jej cudownych łodyg, liści i kwiatów. Ich aromat złagodzi ból głowy i rozluźni zmęczone ciało. Dodawajmy ją do sałatek i kanapek, jej zielone nasiona zastąpią kapary. Niepowtarzalny zapach kwiatu z pewnością umili nam posiłek. Roślina lubi miejsca słoneczne, średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne. Nie toleruje cienia oraz niskich temperatur.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Lawenda lekarska

To najbardziej intensywnie pachnąca odmiana lawendy. Obsadźmy nią drewnianą paletę – takie połączenie przywodzi na myśl miłe skojarzenia z malowniczą Prowansją. Ozdobą tej rośliny na balkon i taras są wąskie, zielone liście pokryte srebrzystym kutnerem oraz fioletowe kwiaty. Korzystajmy z jej relaksujących mocy – wdychajmy jej zapach, nacierajmy olejkiem z jej kwiatów nadgarstki i skronie. Dzięki temu złagodzimy depresję, zwalczymy migrenę i szybciej zaśniemy. Kwitnące gałązki i świeżo posiekane liście są doskonałym dodatkiem do dressingów sałatkowych i słodyczy – lodów, budyni i galaretek. Pamiętajmy, że na odczuwanie smaku potrawy bardzo wpływa jej zapach. Lawenda wymaga suchej, żyznej ziemi. Postawmy ją w miejscu, do którego dociera dużo słońca.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Pachnąca maciejka

Ma drobne, czteropłatkowe, różowe kwiaty zebrane w grona i lancetowate zielono-srebrne listki. Kwiaty otwierają się dopiero wieczorem i to właśnie o zmroku możemy poczuć ich intensywny, przyjemny zapach. Ten słodki i lekki aromat jest bardzo delikatny, nieduszący. Umieśćmy maciejkę w rozłożystej donicy, tak by mogła rozrosnąć się i zawładnąć jeszcze mocniej naszym powonieniem. Te pachnąca roślina potrzebuje piaszczysto-gliniastej, żyznej ziemi oraz lekko zacienionego stanowiska.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Rośliny na balkon i taras: heliotrop peruwiański

Ma duże, ciemnozielone liście i drobne, rurkowate kwiaty, w zależności od odmiany – o niebieskiej, purpurowej lub białej barwie. Choć wygląda pięknie, to przede wszystkim cenimy go za jego niepowtarzalny, silny, zbliżony do wanilii zapach. Bardzo często używany jest w przemyśle perfumeryjnym. Najintensywniej pachnie w ciągu dnia. Stworzy udaną zapachową kompozycję z maciejką. Wymaga ciepłego, słonecznego stanowiska oraz żyznego i przepuszczalnego podłoża.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Pachnące zioło: oregano 'Hot and Spicy’

To zioło charakteryzuje kulisty pokrój i białe kwiaty. Odmianę 'Hot and Spicy’ wyróżnia wyjątkowy, bardzo mocny zapach. Korzystajmy z jego właściwości – płukanka z oregano poprawi stan naszej jamy ustnej, kilka kropel olejku z jego liści dodanych do kąpieli, zadziała uspokajająco i oczyszczająco. Umieśćmy oregano w szerokiej, ozdobnej donicy – zioło szybko się rozwija. Zapewnijmy mu lekkie, próchnicze podłoże i dostęp do słońca, a będziemy cieszyć się jego ostrym aromatem i pikantnym smakiem.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Rezeda wonna

Jej kwiaty, zebrane w podłużne grona mogą przybrać różne barwy: różu, czerwieni, bieli, pastelowej zieleni. Im więcej dostanie słońca, tym bardziej rozkwitnie, a tym samym – będzie intensywniej pachniała. Trudno stworzyć bez niej aromatyczne zacisze. Nie bez powodu jest cennym składnikiem wykorzystywanym do produkcji perfum. Zapewnijmy jej słoneczną wystawę oraz żyzne, próchnicze, wilgotne i wapienne podłoże.

źródło: nasionacebulki.pl

Przeczytaj także: „Rośliny o wiszących pędach na balkon i taras”

Dodaj komentarz