Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Drewniana podłoga na balkonie, czyli podesty i deski zamiast ceramiki

Płytki ceramiczne to nie jedyny sposób wykończenia płyty balkonowej. Rosnące grono zwolenników zyskuje również drewniana podłoga na balkonie. Można ją wykonać stosując drewniane płytki lub deski tarasowe.

Drewniana podłoga na balkonie to coraz popularniejsze rozwiązanie, przez co stosowane powszechnie płytki gresowe zyskały poważnego konkurenta. Drewniane płytki i deski na balkonie sprawiają, że staje się on przedłużeniem domowych wnętrz. Wykończony w ten sposób balkon zyskuje na elegancji, jest też bardziej przytulny i przyjemy w odbiorze. Poza walorami estetycznymi drewno na balkonie ma również zalety użytkowe. Jest ciepłe w dotyku, dzięki czemu stąpanie po posadzce balkonowej gołą stopą staje się bardziej komfortowe. Drewniana podłoga na balkonie nie nagrzewa się też tak mocno w słoneczne dni jak płytki ceramiczne, nie będzie więc parzyć w stopy. Ponadto drewniane płytki i deski na balkonie są bezpieczniejsza dla dzieci niż płytki ceramiczne, gdyż drewno w pewnym stopniu amortyzuje upadki.

Aby drewniana posadzka zachowała swe walory estetyczne i użytkowe przez długie lata, deski na balkonie, jak każde drewno stosowane na zewnątrz, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych. Jakie deski na balkon wybrać?

Drewno na balkonie

fot. Jysk
fot. Jysk

Drewniana podłoga na balkonie powinna być odporna na grzyby, porosty oraz owady, a także na działanie niskiej i wysokiej temperatury, wilgoci i promieniowania UV. Deski na balkonie należy więc zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników w taki sam sposób, jak zabezpiecza się deski stosowane na tarasie. Jednym z zalecanych sposobów ochrony drewna posadzkowego jest jego olejowanie. Olej wnika w strukturę drewna, zabezpiecza je przed wilgocią i zabrudzeniami, a także podkreśla rysunek słoi. Przed olejowaniem surowego, niczym nie pokrywanego wcześniej drewna należy je zaimpregnować, co zapobiegnie rozwojowi grzybów, pleśni, mchów oraz glonów. Z reguły płytki drewniane, nazywane podestami są już odpowiednio zabezpieczone, wystarczy jedynie pamiętać o regularnej konserwacji w kolejnych latach użytkowania.
Dobrym wyborem na posadzkę balkonu będą m.in. płytki lub deski z drewna egzotycznego. Gatunki egzotyczne są o wiele bardziej odporne na działanie wilgoci oraz czynników biologicznych (np. badi, bangkirai, cumaru czy ipe) niż gatunki europejskie. Takie elementy wystarczy pokrywać raz do roku olejem do drewna. W ich przypadku trzeba się jednak liczyć z wyższym kosztem zakupu. Wyższą cenę desek czy płytek z drewna egzotycznego zrekompensują jednak nie tylko dobre właściwości techniczne tego materiału, ale również bogata kolorystyka i ciekawy rysunek różnych gatunków tego drewna.
Decydując się na drewno na balkonie warto też zwrócić uwagę na deski i płytki drewniane wykonane z drewna modyfikowanego termicznie (termodrewna). Jest to drewno gatunków europejskich, które pod wpływem wysokiej temperatury i pary wodnej staje się materiałem o cechach zbliżonych do wielu gatunków drewna egzotycznego. Jest bardziej odporne na wilgoć, zmniejsza się jego nasiąkliwość, poprawiają właściwości termoizolacyjne, stabilność wymiarowa oraz zwiększa odporność na rozwój grzybów.

Drewniana podłoga na balkonie – montaż

fot. Thermory
fot. Thermory

Drewniane deski na balkonie układa się na legarach. Przed zakupem materiałów i rozpoczęciem prac należy jednak sprawdzić, czy ich zastosowanie nie podniesie w znacznym stopniu poziomu posadzki. Należy bowiem pamiętać, że powierzchnia drewnianej posadzki balkonowej powinna znajdować się poniżej powierzchni posadzki wewnątrz domu czy mieszkania. Drewniane legary trzeba zabezpieczyć przed wodą spływającą z płyty balkonowej, podklejając je papą lub układając na podkładkach czy klinach z tworzywa sztucznego. Do legarów mocuje się deski, pamiętając o zachowaniu między nimi około 5 mm odstępów, które umożliwią swobodną pracę drewna i odprowadzenie wody z posadzki.

Jeśli z uwagi na znaczne podniesienie poziomu posadzki nie będzie możliwe zastosowanie desek tarasowych na legarach warto zdecydować się na układanie podestów drewnianych. Są to gotowe drewniane elementy zamocowane na stałe na stosunkowo cienkich plastikowych podstawach, które oddzielają drewno od powierzchni płyty balkonowej, chroniąc je przed nadmiernym zawilgoceniem. Ich zastosowanie umożliwia też szybki montaż drewnianej posadzki na tzw. klik – układanie takiej posadzki odbywa się szybko i sprawnie, wystarczy połączyć ze sobą poszczególne płytki na zatrzaski. Takie drewniane podesty na balkonie nie podniosą znacznie poziomu posadzki balkonowej, a brak konieczności stosowania kleju czy wkrętów sprawia, że w każdym momencie można je zdemontować, np. na zimę.

Przeczytaj także: „Układanie drewnianych podestów na balkonie”

3 odpowiedzi na “Drewniana podłoga na balkonie, czyli podesty i deski zamiast ceramiki”

Mój drewniany taras zjadły korniki, pomimo, że go zabezpieczyłem. Szkoda mi go było bardzo, bo był drogi i bardzo ładny. Jak widać i tym razem cena nie idzie w parze z jakością. Jak układałem go drugi raz to już zdecydowałem się na deskę kompozytową, bo wygląda jak drewno, ale ma dużo więcej zalet i jest łatwiejsza w utrzymaniu. Pamiętam, że do wyboru było mnóstwo kolorów i wzorów, ale mi najbardziej podobał się wzór z Vensona – deseń słoi drewna. Do tej pory znajomi pytają czy to na pewno nie drewno 😉

Najbardziej wytrzymałe deski i proste w montażu ma firma Venson 😉

Dodaj komentarz