Kategorie
Balkon Wyposażenie

Samodzielny montaż podestów drewnianych

Podesty drewniane (nazywane też podestami tarasowymi) to materiał nawierzchniowy, który pozwoli nam cieszyć się urokami drewnianej posadzki na balkonie. Montaż podestów jest łatwy – nie wymaga specjalnej wiedzy i konieczności stosowania profesjonalnych narzędzi ani materiałów. Podpowiadamy, o czym pamiętać, wykonując taką posadzkę balkonową.

Wyobraźmy sobie, że otwieramy drzwi balkonowe, a za progiem wita nas drewniana posadzka. Pod stopami czuć przyjemne, ciepłe w dotyku drewno, dzięki czemu cała aranżacja balkonu staje się bardziej przytulna. Obraz ten jest jeszcze bardziej przyjemny ze świadomością, że cały efekt uzyskaliśmy niewielkim nakładem pracy i czasu oraz przy niezbyt dużych kosztach. Wyobrażenie to może stać się całkiem realne, jeśli zdecydujemy się na podesty drewniane. To bardzo dobre rozwiązanie, dla osób, którym opatrzyły się płytki na balkonie i chcą, aby zmienił się on w prawdziwy pokój na świeżym powietrzu. Drewniana podłoga na balkonie sprawi, że ta przydomowa przestrzeń stanie się przedłużeniem wnętrza domu czy mieszkania.

Podesty tarasowe

fot. sedpa.pl
fot. sedpa.pl

Podesty drewniane to kwadratowe płytki wykonane z surowca naturalnego – np. litego drewna akacjowego lub sosnowego. Są one już zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Od spodu podesty drewniane przystosowane m.in. do układania na balkonie lub tarasie przytwierdzone są do podkładek z tworzywa sztucznego, dzięki którym drewno nie leży bezpośrednio na powierzchni balkonu i nie ulega nadmiernemu zawilgoceniu spływającą z płyty balkonowej wodą. Podkładki te mają po bokach specjalne wyprofilowania, które służą do łączenia poszczególnych podestów. Ich montaż nie wymaga więc użycia klejów, wkrętów czy innych dodatkowych łączników. Podesty tarasowe mają wymiary 30×30 cm i grubość od 2,5-2,8 cm. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten ostatni wymiar, aby wybrane przez nas elementy po ułożeniu nie przewyższały progu balkonowego i umożliwiały swobodne otwieranie drzwi.

 Ile kosztują podesty drewniane?

Ceny podestów drewnianych wahają się od kilkudziesięciu do ponad 100 zł za m² w zależności od producenta (średnio jest to około 80-90 zł/m²). Oferta tego typu płytek jest jednak dość duża, więc nie powinniśmy mieć problemu z odnalezieniem produktu dostosowanego do naszego portfela. Z reguły też podesty drewniane układa się na niewielkich powierzchniach, koszty nie powinny być więc duże, zważywszy na to, że montaż podestów możemy wykonać samodzielnie. Odchodzi więc koszt wynajmu fachowca oraz zakupu drogich materiałów montażowych.

Oto kilka wybranych podestów dostępnych w sprzedaży:

Podest tarasowy Akacja LEROY MERLIN  Cena: 57,24 zł za opakowanie 4 szt. (159 za m2)
Podest tarasowy AKACJA LEROY MERLIN 

Płytki podłogowe z drewna akacjowego JULA  Cena: 39,90 zł za 5 szt.
Płytki podłogowe z drewna akacjowego JULA
Podest egzotyczny Teak  ANDREWEX cena: 24 zł za szt.
Podest egzotyczny Teak ANDREWEX
IKEA Runnen 79,90 za 9 szt  Podest egzotyczny Teak 0,81 m2
Płyta podłogowa Runnen IKEA

Nowa podłoga na balkonie w godzinę – układanie podestów

Powierzchnia, na której będą układane podesty drewniane musi być równa. Można je układać na niewykończonej płycie balkonowej zamiast płytek lub przykryć podestami stare płytki balkonowe o wątpliwych już walorach estetycznych. Niezależenie od tego powierzchnia, na której będą układane podesty tarasowe powinna mieć uformowany odpowiedni spadek, umożliwiający odpływanie wody opadowej z powierzchni balkonu. Przed wyprawą do sklepu należy wymierzyć dokładnie powierzchnię balkonu, aby zakupić odpowiednią liczbę elementów. W razie potrzeby podesty można dociąć na żądany wymiar za pomocą wyrzynarki.
Narzędzie to przyda się również, jeśli balustrada balkonowa jest zamocowana do płyty balkonowej od góry. Wówczas będziemy musieli wyciąć odpowiednio podesty, aby obłożyć okładziną słupki. Łatwiejsze zadanie będą mieli właściciele balkonów, w których słupki balustrady są przytwierdzone po zewnętrznej stronie balkonu.

fot. IKEA
fot. IKEA

Podesty drewniane układa się na stabilnym podłożu jeden obok drugiego, łącząc je na zatrzaski (plastikowe łączniki wystające poza obręb drewnianego elementu). Nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych narzędzi czy materiałów. Wszystkie elementy są jednakowe, a więc dobrze do siebie dopasowane. Wykonana posadzka, mimo iż nie jest na trwale przymocowana pod powierzchni balkonu (co w razie potrzeby ułatwia demontaż podestów), jest stabilna. Układanie podestów przebiega szybko i sprawnie – taką posadzkę możemy ułożyć w niecałą godzinę.

fot. IKEA
fot. IKEA

Przeczytaj także: „Pomysł na balkon – podesty zamiast płytek”

5 odpowiedzi na “Samodzielny montaż podestów drewnianych”

Co położyć na balkon wym. 4m na 220 cm. Jest na nim papa pod balkonem mieszkanie.Płytki ceramiczne mi odradzają.

A jak ułożyć takie podesty na gruncie? Jaki podkład zrobić?

Ja polecam deski venson. Są bardzo łatwe w montażu i super wyglądają!

Myślę, że Venson to firma, która oferuje deski najwyższej jakości .Są odporne na m.in na wodę, ogień i promienie UV. Mam nadzieję, że pomogłam 😉

Dodaj komentarz