Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Kwiaty na balkon i taras – niezapominajka leśna

Maj, niekiedy także czerwiec, to miesiące, w których nasze balkony i tarasy zdobią niebieskie drobne kwiaty niezapominajek. Niezapominajka leśna, nazywana też niezabudką, pięknie prezentuje się jako samodzielna roślina, jak również z kompozycjach z innymi kwiatami.

Niezapominajka (łac. Myosotis sylvatica) należy do roślin dwuletnich. W pierwszym roku uprawy nie kwitnie, a jedynie wykształca rozkrzewioną kępkę pełną delikatnych lekko omszonych lancetowatych liści. Po roku wyrastają pędy kwiatowe, na których już od połowy kwietnia mogą pojawiać się niewielkie delikatne kwiaty, których środek tworzy charakterystyczne białe oczko. Poza typową dla niezapominajek barwą błękitu, te kwiaty na balkon i taras mogą przybierać kolor różowy, fioletowy lub biały. W skrzynkach lub donicach można też sadzić niezapominajki pozyskane przez podział rozrośniętych kęp.

Niezapominajka – dogodne stanowisko

Niezapominajki warto uprawiać na balkonach usytuowanych od wschodu. Te kwiaty na balkon i taras najlepiej czują się w miejscach półcienistych, gdzie słońce operuje tylko rano. Można je też uprawiać na stanowiskach bardziej nasłonecznionych, jednak w takich miejscach niezapominajki szybciej przekwitają. Na stanowiskach zacienionych niezapominajka będzie rosła dobrze, jednak jej kwitnienie nie będzie zadowalające.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Kwiaty na balkon i taras – wybór podłoża

Niezapominajka nie należy do roślin specjalnie wymagających, do jej uprawy wystarczy podłoże do roślin kwitnących, a nawet zwykła ziemia ogrodowa. Jednak najlepiej rośnie, gdy podłoże jest żyzne. Bardzo ważne jest, by gleba w której rośnie niezapominajka, była stale lekko wilgotna.

Nawożenie

Niezapominajka nie wymaga nawożenia, zwłaszcza posadzona w glebie bogatej w składniki mineralne. Te kwiaty na balkon i taras przed sadzeniem można dodatkowo zasilić kompostem.

Niezapominajka – rozmnażanie

Niezabudkę można wysiewać na przełomie czerwca i lipca na rozsadniku. Gdy młode rośliny mają już po 5 liści właściwych, można je przesadzać na miejsce docelowe. Niezapominajki można też rozmnażać przez podział starszych kęp. Roślina należy do łatwo rozsiewających się.

Przeczytaj także: „Stokrotka afrykańska na balkonie i tarasie”

 

Dodaj komentarz