Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras Wyposażenie Wyposażenie

Duże donice na taras i balkon – modne dodatki w rozmiarze XL

Jeszcze do niedawna duże donice kojarzyły nam się z parkowymi gazonami, reprezentacyjnymi przestrzeniami publicznymi: wnętrzami biur, hoteli, galerii. Jednak coraz modniejsze i stylowe stało się eksponowanie roślin w dużych estetycznych pojemnikach we wnętrzach mieszkań dlatego zachęcamy do wprowadzenia tego trendu również w wystroju tarasów i balkonów o znacznych powierzchniach. Duże donice na taras i balkon to dobry sposób, aby nadać nowy wyraz przydomowej przestrzeni, wprowadzić w nią odrobinę nowoczesności i więcej zieleni.

W sklepach wnętrzarskich, ogrodowych i budowlanych znajdziemy duże donice wykonane z bardzo różnych materiałów: drewna, betonu, ceramiki, blachy oraz tworzywa sztucznego. I o ile te pierwsze występują zwykle w typowych kształtach (skrzyń i okrągłych donic) o tyle tych ostatnich jest chyba największy wybór. Plastikowe duże donice w dużych rozmiarach występują w różnych fasonach i kształtach, mogą mieć gładką fakturę, mogą optycznie przypominać metal albo szlachetną ceramikę. Mogą też występować w formie plecionek, imitować wiklinę, ratan albo fakturę tynku a nawet kamienia. Duże donice na taras i balkon wykonane z tworzywa sztucznego wydają się przy tym być najpraktyczniejsze w użytkowaniu na zewnątrz są bowiem ze względu na swój ciężar łatwiejsze w przenoszeniu i zmianach aranżacji, nie obciążają też nadmiernie konstrukcji balkonów i tarasów.

Jak wyeksponować rośliny w dużych donicach?

Do posadzenia i prezentacji w dużych donicach nadają się wszystkie rośliny przystosowane do warunków zewnętrznych. Oczywiście rozmiar takiej donicy sugeruje, że mogą się w niej znaleźć spore krzewy np. hortensje, iglaki i bukszpany, a nawet małe drzewka np. szczepione na pniu (oliwka, wierzba, róża). Takie rośliny wyglądają bardzo dekoracyjnie, szczególnie na tarasie w bloku, gdzie brak otocznia zieleni. Taka aranżacja daje nam możliwość stworzenia własnego małego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że duże donice, w których chcemy posadzić krzewy i drzewka szczepione na pniu powinny być stabilne, raczej ceramiczne, betonowe lub drewniane. W dużych donicach doskonale zaprezentują się jednak też małe rośliny. Zwykle duże donice z tworzyw sztucznych wyposażone są w specjalny wkład, który jest niską doniczką i pozwala na posadzenie rośliny niewielkiej o krótkich korzeniach. Donica duża służy wtedy jako osłonka. Kompozycja, w której duża masywna donica stanowi główny walor estetyczny a drobna roślina (np. kaktus, strzępiasta trawa, kwiecista bylina), podkreśla ten charakter wprowadza modny dziś minimalistyczny styl w aranżacji tarasu i balkonu. Duże donice na taras i balkon mogą nam też posłużyć do stworzenia kompozycji składającej się z kilku różnych roślin.

fot. Lechuza
fot. Lechuza

Duże donice na taras i balkon – kompozycje

Duże donice, szczególnie jeśli posadzimy w nich wyższe krzewy lub małe drzewka doskonale sprawdzą się w roli osłon, barier, elementów wyznaczających sfery czy przestrzeń tarasu. Jeśli taras jest otwarty, nie ograniczony balustradą ustawiając takie donice możemy określić strefy „nieprzekraczalne”. W wysokich donicach możemy umieścić trejaże na których będą piąć się rośliny tworząc estetyczną przesłonę przed np. widokiem sąsiadów. Duże donice dobrze prezentują się zarówno w grupach, jak i pojedynczo – aranżacja na nich oparta będzie zależeć od miejsca, jakim dysponujemy.
Ze względu na swoją różnorodność duże donice możemy doskonale skomponować w harmonii lub na zasadzie kontrastu z meblami tarasowymi i innymi elementami wyposażenia tarasowego np. donice z plecionek niejednokrotnie są wykonane z tego samego tworzywa co meble tarasowe imitujące ratan. Drewniane donice-skrzynie mogą nawiązywać kolorem drewna do desek jakich użyliśmy na tarasie. Czarne masywne donice wyróżnią kontrastowo jasny, otwarty betonowy taras a duże donice białe ożywią z kolei ciemny balkon w loggi. Warto podpatrzeć dekoracyjne triki w naszych inspiracjach.
Ciężkie gliniane donice możemy wykorzystać w tradycyjnym wystroju, nawiązującym do południowych ciepłych inspiracji z Toskanii czy Prowansji. Duże ceramiczne donice, warto zestawić z mniejszymi, posadzić w nich zioła, lawendę, drobno kwitnące byliny. Masywne ceramiczne pojemniki sprawdzą się też jako warzywnik. Kubiczne duże donice betonowe albo smukłe, wysokie donice z tworzywa sztucznego wpiszą się w wystrój oszczędny, nowoczesny, industrialny. Możemy w nich zaprezentować rośliny nie wymagające częstej pielęgnacji. Dobrze prezentują się w takich aranżacjach te same odmiany, powtórzone w kilku donicach obok siebie.

Duże donice – ważne przed zakupem

Przy zakupie donic na taras lub balkon należy zwrócić uwagę, czy są one przeznaczone do użytku zewnętrznego: czy charakteryzują się wysoką odpornością na promieniowanie UV (co zagwarantuje niezmienny wygląd przez kilka sezonów), wysokie i niskie temperatury (do -30°C), zmienne czynniki atmosferyczne: opady deszczu i śniegu a także czy wybrane przez nas donice są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Przeczytaj także: „Nowoczesne donice ogrodowe”

W odpowiedzi na “Duże donice na taras i balkon – modne dodatki w rozmiarze XL”

Dodaj komentarz