Zanim zaczniemy czyścić taras z kostki należy ocenić stan nawierzchni. Zakres prac zależeć będzie m.in. od rodzaju zanieczyszczeń. Inaczej postępować będziemy z powierzchniowymi zabrudzeniami, trudnymi do usunięcia tłustymi plamami, a jeszcze inaczej z osadami wapiennymi.
Jak czyścić kostkę z mniejszych i większych zabrudzeń?
Z powierzchniowymi zabrudzeniami, np. kurzem i błotem dobrze posadzi sobie myjka ciśnieniowa. Kostkę wystarczy umyć wodą pod ciśnieniem, jeśli jednak zabrudzenia są trwalsze warto zastosować środek do mycia kostki brukowej. Taki preparat znaleźć można m.in. w marketach budowlanych. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, jakie zalecenia producent środka czyszczącego umieścił na jego opakowaniu. Środek nanosi się na powierzchnię kostki pędzlem, a następnie nawierzchnie czyści szczotką. Do dokładnym wyszorowaniu mocno zabrudzonych elementów należy je dokładnie spłukać wodą.
Sama woda nie wystarczy też, aby usunąć z kostki tłuste plamy. W tym celu najlepiej sięgnąć po specjalny preparat do usuwania plam olejowych z kostki brukowej. Taki zmywacz wylewa się bezpośrednio na plamę i po odczekaniu kilku minut czyści nawierzchnię szczotką. Następnie miejsce pokryte preparatem należy zmyć dokładnie wodą. Niekiedy zalecane jest ponowne czyszczenie plamy po upływie kilku godzin.
Jak czyścić kostkę brukową z osadów wapiennych?
Na powierzchni kostki brukowej pojawić się może biały osad. Są to tzw. wykwity wapienne, które powstają na skutek procesów zachodzących w strukturze kostki. Z reguły wykwity wymywają się samoczynnie podczas opadów deszczu, jednak proces ten może się rozciągać znacznie w czasie.
Również w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gotowego do użycia, specjalnego preparatu do usuwania wykwitów wapiennych z powierzchni betonowych. Po naniesieniu środka na nawierzchnię i krótkim odczekaniu, kostkę należy dokładnie spłukać wodą.
Przed zastosowaniem takiego preparatu warto wykonać próbę jego działania na małym, nierzucającym się w oczy fragmencie nawierzchni. W ten sposób upewnimy się czy wybrany środek czyszczący nie spowoduje odbarwień, zmiany koloru lub nie zwiększy chropowatości warstwy licowej kostki.
Jak pozbyć się mchu i chwatów?
Mchy, porosty i grzyby pojawiają się najczęściej w miejscach słabo nasłonecznionych, narażonych w większym stopniu na zawilgocenia. Zielonych naturalnych osadów nie zaleca się usuwać z powierzchni kostki mechanicznie, gdyż ostre narzędzia mogłyby naruszyć warstwę licową kostki i osłabić jej odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak więc czyścić kostkę brukową z tego typu zanieczyszczeń? Najlepiej sięgnąć po myjkę ciśnieniową i odpowiedni środek myjący. Jeśli mamy do czynienia z chwastami wrastającymi w szczeliny między kostkami lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie środka chwastobójczego.
Ważna impregnacja
Kluczowym etapem pielęgnacji tarasu z kostki brukowej jest jej impregnacja. Zabezpieczy ona nawierzchnię przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz wykwitami i sprawi, że zanieczyszczenia będą łatwiejsze do usunięcia. Ponadto impregnacja wzmocni podłoże i odświeży wygląd naszej nawierzchni.
Przed przystąpieniem do impregnacji nawierzchnia z kostki powinna być starannie oczyszczona i dobrze wysuszona. Po wymyciu kostki należy więc odczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Impregnat do kostki brukowej nanosi się zazwyczaj za pomocą pędzla lub małego wałka.