Kategorie
Inspiracje Taras

Nowoczesny taras. Jak wygląda taras w nowoczesnym stylu?

Trendy obowiązują nie tylko w modzie, ale również w architekturze, co oczywiście tyczy się także tarasów i balkonów. Powtarzalność kształtów, form, materiałów wykończeniowych oraz wystroju, pozwala nam na określenie tendencji, jakie panują obecnie w świecie projektantów. Czym charakteryzuje się nowoczesny taras?

Taras w nowoczesnym stylu powinien być estetyczny, komfortowy i stosunkowo prosty w formie. Wprawdzie nie zawsze zapewnia bezpośredni kontakt z naturą, jednak kładzie się na to już coraz większy nacisk. Nowoczesny taras musi być bowiem miejscem relaksu i regeneracji sił po ciężkiej pracy, jaka upływa nam w pomieszczeniach zamkniętych, a to zdecydowanie ułatwia otoczenie zieleni.

Nowoczesny taras – forma

W projektach tarasowych króluje geometryczny kształt. Zachowanie prostych linii i kątów nadaje nowoczesny sznyt i współgra z modnymi obecnie materiałami wykończeniowymi. Surowość formy poparta jest minimalizmem, który sprawia, że odbiór tarasu jest klarowny i czysty. Nie ma miejsca tu na przepych i przeładowanie. Nowoczesny taras pozbawiony jest zbędnych ozdobników, ornamentów i dekorów. Kubistyczne bryły składają się na stopnie łączące różnice poziomów czy przepierzenia wydzielające strefy na tarasie. Te same prostokąty, kwadraty, prostopadłościany powielane są w elementach oświetlenia, donicach i meblach ogrodowych. Taras w nowoczesnym stylu może być wielopoziomowy – zbudowany z kilku platform ułożonych na różnych poziomach. Pozbawiony jest balustrad, które często traktowane są jako forma zbędna, ograniczająca przestrzeń. Nowoczesny taras coraz silniej powiązany jest dzięki temu z naturą. Betonowe formy wzbogaca się o surowe donice z roślinnością. Coraz częściej też w przydomowe tarasy wkomponowuje się istniejące drzewa, które stają się elementem zacieniającym tarasową przestrzeń.

nowoczesny taras
fot. Fotolia.com

Materiały na nowoczesny taras

Tarasy w nowoczesnym stylu wykańcza się dużymi taflami gładkich materiałów. Bardzo chętnie stosowane są betonowe płyty, zarówno w surowej formie, jak też polerowanej oraz malowanej. Zdobią posadzki, stanowią okładziny ścian i balustrad. Nowoczesny taras można wykończyć także wielkoformatowymi płytkami gresowymi, przy czym na ścianach często używa się ich w wersji polerowanej. Spotkać można tafle kamienne w rozmiarach XXL. Łączenia wszystkich tych okładzin wypełniają bardzo wąskie spoiny. Daje to wrażenie jednolitej płaszczyzny, bez podziałów. Na tarasie w nowoczesnym stylu coraz częściej pojawia się drewno oraz kompozyty, które łączą zalety drewna oraz tworzyw sztucznych.

nowoczesny taras
fot. Fotolia.com

Taras w nowoczesnym stylu – wyposażenie

Roślinność na tarasach podążających za modą jest często symboliczna i nie przesyca przestrzeni a jedynie ją dyskretnie ożywia. Kompozycję tworzą małowymagające, głównie zielone i zimozielone odmiany, odporne na miejski smog. Gęste bukszpany, tuje i kosodrzewiny zatrzymują zanieczyszczenia, tworząc naturalny żywopłot. Odmiany rozrastające się w zielone osłony, dla podkreślenia prostych linii, warto regularnie przycinać i formować w geometryczne kształty. Projektując zieleń na nowoczesny taras nie stosuje się melanżu roślinnego i bogatych kompozycji a raczej mnoży sztuki tego samego gatunku. Sadzi się je w obszernych, kubistycznych donicach. Wykonane z betonu będą konweniowały z materiałem wykończeniowym posadzki czy ścian. Czystości i surowości wyrazu doda żwirowa warstwa ułożona pod roślinami, całkowicie przykrywająca ziemię. Meble tarasowe pasujące do zamysłu architektonicznego również powinny być proste w swej formie. Użyteczne i całoroczne mogą okazać się betonowe ławy, które według potrzeb można wyściełać poduchami ogrodowymi.

Przeczytaj także: „Efektownie donice z tworzywa sztucznego”

2 odpowiedzi na “Nowoczesny taras. Jak wygląda taras w nowoczesnym stylu?”

Sam był swój taras wyłożył kostką brukową, tam jednak musi być nawierzchnia porowata by meble czy cokolwiek miało tam stać trzymało się miejsca. Kostką Promenada można serio nadać nowoczesny wygląd takiemu tarasowy, do tego post modernistycznego domu na zdjęciu ładnie by się nadawała.

a czy na tarasie wyłożonym kostką brukową meble będą stabilnie stały? chyba że to spora kostka w stylu kostek Babilon czy Kontur. Mnie na taras najbardziej podobają sie płyty panelowe z Kamienia Ciosanego

Dodaj komentarz