Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Jakie wybrać iglaki na balkon i taras?

Przestrzeń balkonu i tarasu zimą nie musi świecić pustką. Aby umilić sobie widok zza tarasowej lub balkonowej szyby, na balkonie lub tarasie warto ustawić pojemniki z zimozielonymi iglastymi drzewkami czy krzewami. Wprowadzą ona w przydomową przestrzeń trochę życia i pozytywnej energii i umilą nam widoki za oknem.

W okresie świątecznym iglaki na tarasie i balkonie z powodzeniem możemy przystroić w bożonarodzeniowe dekoracje, wprowadzając tym samym ducha świąt również w najbliższe otoczenie naszego domu. Zanim jednak zaczniemy chociażby w myślach dekorować przydomową przestrzeń, zacznijmy od tego, jakie wybrać „choinki” na balkon i taras.

Iglaki na balkon i taras

Do sadzenia w pojemnikach polecane są karłowe odmiany znanych gatunków iglaków. Dobrze znoszą nie tylko przymrozki czy silne wiatry, ale również suche i mało zasobne podłoże oraz duże nasłonecznienie – sprawdzą się więc jako rośliny pojemnikowe także poza sezonem zimowym.

Jako iglaki na balkon i taras warto wybrać m.in. karłowe sosny i świerki. Pierwszą propozycją jest sosna czarna ‚Globosa’ lub ‚Nana’ (Pinus nigra ‚Globosa’ lub ‚Nana’). To dekoracyjne i bardzo odporne iglaki o kulistym, zwartym pokroju. Rosną powoli, ich roczne przyrosty wynoszą ok. 8-15 cm, 10-letnia roślina osiąga niespełna 1-2 m średnicy. Sprawdzi się więc dobrze na małych przestrzeniach. Te choinki na balkon i taras charakteryzują się długimi, sztywnymi, ostro zakończonymi igłami. Mają małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Pinus nigra Nana
Pinus nigra ‚Nana’

Dobrym wyborem będzie również sosna czarna ‚Pierrick Brégeon’ (Pinus nigra’ Pierrick Brégeon’). Po 10 latach osiąga około 0,5 m wysokości i szerokości. Charakteryzuje ją gęsta korona, złożona z krótkich, sztywnych pędów i długich igieł. Można ją kupić w formie szczepionej na pniu.

Pinus nigra' Pierrick Brégeon' / źródło: kurowski.pl
Pinus nigra’ Pierrick Brégeon’ / źródło: kurowski.pl

Jako choinka na balkon i taras dobrze sprawni się również świerk biały ‚Conica’ (Picea glauca ‚Conica’). Jest to karłowa, wolno rosnąca roślina o stożkowatym, gęstym pokroju. Rocznie przyrasta do 9 cm, po 10 latach uprawy ma około 1 m wysokości. Charakteryzują ją jasnozielone, cienkie, krótkie igły.

Picea glauca "Conica"
Picea glauca ‚Conica’

Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy wybierając świerk ‚Acrocona’ (Picea abies ‚Acrocona’). Roślina ta charakteryzuje się m.in. szyszkami o czerwonym zabarwieniu, które pojawiają się co wiosnę w dużych ilościach na zakończeniach pędów. Szyszkują już młode rośliny, więc możemy liczyć na efektowną dekorację balkonu lub tarasu również przy zakupie młodego egzemplarza tego iglaka.

Picea abies 'Acrocona' / źródło: futuregardens.pl
Picea abies ‚Acrocona’ / źródło: futuregardens.pl

Inne polecane iglaki na balkon i taras to m.in.:

  • świerk kłujący ‚Glauca Globosa’
  • świerk biały ‚Sander’s Blue’
  • świerk pospolity ‚Pusch’
  • sosna kosodrzewina ‚Mops’
  • żywotnik zachodni ‘Amber Glow’

Dodaj komentarz