Kategorie
Balkon Inspiracje

Ogród na balkonie, czyli pomysł na mały balkon

Ogród na balkonie to doskonała propozycja dla osób, które nie mają pomysłu na swoją przydomową przestrzeń. Jakie rośliny warto hodować i w co się zaopatrzyć planując założenie własnych upraw na balkonie?

Zdecydowana większość mieszkańców bloków ma swoje balkony. Często jednak nie korzystamy z możliwości, jakie daje nam ta przydomowa przestrzeń. Nierzadko brakuje zwyczajnie pomysłu na jej funkcjonalne zagospodarowanie, zwłaszcza, jeśli balkon jest niewielki. Jednak dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu miejsca nawet mały balkon może zmienić się w przestrzeń praktyczną i estetyczną. Jeśli nie planujemy wykorzystywać balkonu jako typowego miejsca relaksu, chociażby z uwagi na sąsiedztwo lub mocno ograniczoną ilość miejsca, możemy na nim zaplanować np. mini ogródek. Tak zaaranżowany balkon pozwoli rozkoszować się własnymi uprawami w bloku, będzie cieszył oko i umili nam czas spędzany wśród zieleni, która będzie nas witać tuż za progiem mieszkania. Wystarczy otworzyć drzwi balkonowe, by być blisko natury i cieszyć się zdrowymi uprawami. Jak stworzyć swój ogród na balkonie?

Ogród na balkonie – warzywa, zioła i owoce

fot. IKEA
fot. IKEA

Planując założenie ogrodu na balkonie należy pamiętać, że nie każde rośliny nadają się do uprawy w pojemnikach, głównie z uwagi na powierzchnię uprawy. Należy więc zrezygnować z warzyw i owoców, które wymagają dużo miejsca do wzrostu. Warto dobierać gatunki do wielkości balkonu i pojemników, które możemy na nim ustawić lub zawiesić. Ogród na balkonie warto stworzyć m.in. z odmian o krótkim okresie wegetacji, osiągających niewielkie wymiary. Dobrze sprawdzą się np. odmiany karłowate pomidorków koktajlowych, papryczki chili, ogórki, cebula, fasola pnąca, sałata, szczypiorek, rzodkiewka, pietruszka i seler naciowy. W sprzedaży znaleźć można też specjalne nieduże worki z tworzywa z kieszonką boczną przeznaczone do uprawy na balkonie i tarasie ziemniaków! Osobom początkującym, dopiero tworzącym swój ogródek na balkonie zaleca się kupienie gotowych sadzonek ziół, a niżeli wysiewanie ich z nasion. Z ziół oraz warzyw możemy stworzyć ciekawe, bardzo dekoracyjne kompozycje. Na balkonie warto posadzić również poziomki i truskawki. Szczególnie efektownie będą się prezentowały te o zwisających pędach (truskawki pnące).

Ogród na balkonie dla leniwych

Bogata oferta sklepowa pozwoli stworzyć przydomowy ogródek na balkonie również osobom, które nie mają czasu ani weny do szukania odpowiedniej ziemi, doniczek czy nasion. W sklepach znaleźć można bowiem gotowe zestawy do uprawy warzyw i ziół, zawierające wszystkie produkty do założenia ogródka na balkonie. W skład takiego zestawu wchodzą m.in. brykiety ziemi z włóknem kokosowym i łupinami kokosa do uprawy rozsad. Wystarczy umieścić je w wybranych przez nas doniczkach lub tych dołączonych do zestawu i podlać wodą, aby spulchniały. W tak przygotowanym podłożu wykonuje się niewielki dołek, do którego wysypujemy dołączone do zestawu nasiona. Jeden zestaw może zawierać kilka rodzajów nasion (np. pomidory i bazylię lub paprykę i kolendrę). Dzięki temu nasza uprawa staje się bogatsza a ogród na balkonie atrakcyjniejszy. Przy umiarkowanym podlewaniu już po 10-12 tygodniach można doczekać się własnych zbiorów.

Ogród na balkonie – przydatne akcesoria

fot. IKEA
fot. IKEA

Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu nawet powierzchnia bardzo małego balkonu możne zostać maksymalnie wykorzystana i to w bardzo funkcjonalny oraz estetyczny sposób. Pomocne w tym okażą się różne meble i akcesoria balkonowe. Dobrym rozwiązaniem są m.in. wąskie regały, które ustawia się przy ścianie, do której przylega balkon. Pozwalają one na umieszczenie na niewielkiej powierzchni wielu doniczek z roślinami i podręcznych narzędzi. Ustawione na regałach i wysokich kwietnikach rośliny będą tworzyły przyjemną dla oka zieloną ścianę. Zamiast regałów, na ścianie możemy zawiesić kilka półek na rośliny. Na małym balkonie warto wykorzystać maksymalnie balustradę. Możemy zawiesić na niej doniczki zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. W sprzedaży znajdziemy też specjalne zestawy składające się z uchwytu mocowanego do balustrady i zawieszanych na nich doniczek np. w dwóch rzędach. Pozwalają one na zagospodarowanie miejsca na balustradzie w kilku poziomach. Ogród na balkonie warto wyposażyć również w specjalne stojaki na doniczki – mogą one pomieścić nawet kilkanaście roślin. Dobrym rozwiązaniem są m.in. stojaki z kilkoma schodkowymi półkami, które pozwolą stworzyć roślinną kaskadę na balkonie. Doniczki warto zawiesić do płyty balkonowej tworzącej zadaszenie naszego balkonu. Oprócz tradycyjnych doniczek na balkonie pięknie będą prezentować się również pełne uroku małe szklarnie w kształcie domków, w których możemy hodować bardziej wymagające rośliny.

Przeczytaj także: „Truskawki na balkonie i tarasie” 

Dodaj komentarz