Kategorie
Budowa i materiały Polecane Taras

 Jak pielęgnować taras kompozytowy?

Tarasy kompozytowe są cenione m.in. za trwałość i brak konieczności regularnej konserwacji, która jest niezbędna w przypadku tych drewnianych. Nie oznacza to jednak, że nie musimy o nie wcale dbać. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować taras kompozytowy będzie cieszył nasze oczy swym nienagannym wyglądem przez długie lata.

Pozwólcie, że przy okazji tego tekstu nie będę się rozpisywała o zaletach tarasów kompozytowych. Większość osób, które tu trafiła zapewne je już zna (jeśli nie, zapraszam do lektury Zalety i wady desek kompozytowych). Skupię się natomiast na powtarzanych jak mantra przez producentów desek kompozytowych wskazówkach, jak pielęgnować taras kompozytowy.
Zacznijmy jednak od tego, że deski z kompozytu nie wymagają żadnych zabiegów chroniących przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, gdyż są na nie fabrycznie uodpornione. Nie trzeba ich więc impregnować, olejować ani zabezpieczać w żaden inny sposób. Pielęgnacja tarasu kompozytowego sprowadza się głównie do utrzymywania go w czystości, a w pierwszych miesiącach użytkowania, również do dbania o zachowanie równomiernego koloru desek.

Pielęgnacja tarasu kompozytowego w pierwszych miesiącach użytkowania

Deski kompozytowe WPC zawierają w swym składzie włókna drewniane, które ulegają naturalnemu procesowi starzenia. W wyniku tego następuje zmiana pierwotnego koloru tarasu kompozytowego. Deski zmieniają swój odcień, stając się o jeden ton jaśniejsze. Jest to naturalna kolej rzeczy (którą jednak warto wziąć pod uwagę wybierając wymarzony kolor na tarasową podłogę). Ta niewielka zmiana kolorystyki kompozytu bywa nazywana sezonowaniem i może trwać do 6 miesięcy od wystawienie desek na działanie wody i ekspozycję promieni UV (a więc od zamontowania tarasu). Zazwyczaj jednak taras kompozytowy swój ostateczny kolor uzyskuje po 1-2 miesiącach.

Aby kolor desek był równomierny warto więc, zwłaszcza w pierwszych 2 miesiącach, co jakiś czas zmieniać aranżację tarasu, czyli przestawiać meble i donice. Jeśli o to nie zadbamy, może się okazać np. że po przesunięciu donicy ujrzymy kształt jej podstawy w postaci ciemniejszej kolorystyki desek w miejscu, w którym stała dekoracja. Warto więc zatroszczyć się o to, aby w pierwszych miesiącach taras kompozytowy był równomiernie nasłoneczniony na całej powierzchni. Zwróćmy uwagę również na markizy, które mogą sprawić że pewne miejsca na tarasie pozostaną zacienione praktycznie przez większość dnia. Nie zostawiajmy więc rozwiniętych osłon na długi czas, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Jak na co dzień pielęgnować taras kompozytowy?

Pielęgnacja tarasu kompozytowego właściwie sprowadza się głównie do dbania o jego czystość. Usuwajmy z desek na bieżąco piach i drobne kamienie, które mogą powodować zarysowania powierzchni. Do mycia tarasu zazwyczaj wystarczy nam szczotka i woda lub woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są większe możemy ułatwić sobie zadanie sięgając po myjkę ciśnieniową. Producenci desek zaznaczają jednak, aby ciśnienie wody nie przekraczało 80-100 bar, a dysza znajdowała się w odległości 30-40 cm od powierzchni tarasu. Ustawmy też strumień rozproszony, unikajmy wykonywania ruchów okrężnych – strumień wody powinien być kierowany wzdłuż ryflowań deski. Dzięki temu szybko i skutecznie pozbędziemy się zanieczyszczeń, które się w nich zebrały.

Pamiętajmy, aby w miarę możliwości nie zwlekać z usunięciem tłuszczu z kompozytu, aby nie wchłonął głęboko w strukturę desek. Najlepiej od razu usunąć go z powierzchni tarasu i zmyć wodą. Jeśli zabrudzeń czy plam nie udało nam się zmyć wodą warto zaopatrzyć się w specjalny preparat do czyszczenia desek kompozytowych. Kilka skutecznych produktów znajdziecie tutaj: 8 skutecznych produktów do czyszczenia desek tarasowych.

Trudne do usunięcia zabrudzenia możemy też czyścić za pomocą miedzianej szczotki, papieru ściernego o drobnej granulacji lub wełny stalowej, wykonując ruchy zgodnie z kierunkiem ryfli.
Te „narzędzia” sprawdza się również, gdy będziemy chcieli usunąć rysy z powierzchni desek, powstałe np. w wyniku przesuwania ciężkich przedmiotów. Zamiast jednak usuwać zarysowania poprzez szlifowanie powierzchni lepiej zabezpieczyć podkładkami filcowymi lub gumowymi chociażby nogi krzeseł tarasowych czy innych mebli i wyposażenia, które będziemy przesuwać po tarasie.

Jeśli obawiamy się uszkodzenia powierzchni, przed właściwym użyciem szczotki drucianej czy papieru ściernego możemy wykonać próbę w mało widocznym miejscu.

Delikatny lifting tarasu

Jak jeszcze możemy pielęgnować taras kompozytowy? Jeśli po dłuższym czasie użytkowania będziemy chcieli odświeżyć wygląd desek nieco wyblakłych od słońca, możemy kupić specjalny produkt do renowacji, który zintensyfikuje ich kolor. Taki preparat wyrówna też koloryt desek (sprawdzi się m.in. w przypadku różnych przebarwień materiału na częściowo zadaszonych tarasach) i zabezpieczy je przed zabrudzeniami – ograniczy przyjmowanie oleju, tłuszczu i osiadanie zanieczyszczeń.