Elektryczne promienniki podczerwieni przetwarzają prąd w niewidzialne promieniowanie podczerwone. Nie ogrzewa ono jednak, jak tradycyjne grzejniki, otaczającego urządzenie powietrza, lecz bez strat energii przenika przez nie i jako przyjemne ciepło dociera do przebywających w zasięgu promiennika osób. Dzięki temu cała emitowana przez urządzenie energia wykorzystywana jest na potrzeby ogrzewania przebywających na tarasie osób. Nawet, gdy temperatura wokół jest znacznie niższa, w zasięgu promiennika odczuwamy około 18-20ºC.
Promienniki podczerwieni stosowane na zewnątrz, na otwartych przestrzeniach to promienniki krótkofalowe. Zapewniają one niemal natychmiastowe odczuwanie ciepła, mają niewielkie gabaryty i zróżnicowaną moc. Wybór odpowiedniego urządzenia zależeć będzie m.in. od zapotrzebowania na ciepło oraz wielkości ogrzewanej powierzchni, czyli od zasięgu, w jakim ma promieniować energia. Promienniki podczerwieni zapewniające ogrzewanie tarasu mają zazwyczaj moc od 0,6 do około 4 kW. Aby dystrybucja ciepła na tarasie była odpowiednia i w miarę równomierna rozmiar promiennika podczerwieni należy dobrać pod kątem istniejących warunków. Gdy powierzchnią tarasu, jaką chcemy „napromieniować” energią cieplną jest duża, szczególnie dobrze sprawdzą się urządzenia o mocy 2,2 lub 3,2 kW.
Promienniki podczerwieni na taras – montaż
Przeznaczone do montażu m.in. na tarasach promienniki podczerwieni mają postać niewielkich paneli grzewczych, które mocuje się zazwyczaj na ścianie, do której przylega taras, tuż pod zadaszeniem lub do zadaszenia tarasu. Producenci promienników zazwyczaj określają minimalną wysokość montażu urządzenia (może ona wynosić np. 210 cm) oraz odległość od sufitu. W przypadku użycia promienników podczerwieni na otwartej, niczym nieosłoniętej przestrzeni tarasowej niektórzy producenci zalecają stosowanie specjalnych osłon ze stali nierdzewnej, chroniących urządzenia przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Takie osłony są zazwyczaj dostępne u sprzedawców jako dodatkowe wyposażenie. Montując promiennik podczerwieni należy też przestrzegać wytycznych producenta dotyczących odległości urządzenia od materiałów łatwopalnych (może ona wynosić przykładowo 150 cm). Montaż promienników do ściany lub zadaszenia odbywa się za pomocą dołączonych uchwytów montażowych.
Promienniki podczerwieni – dodatkowe wyposażenie
Ogrzewanie tarasu może być jeszcze bardziej nowoczesne i komfortowe, dzięki dodatkowym funkcjom promienników. Urządzenia te mogą być wyposażone m.in. w moduły kontrolne zapewniające precyzyjne ogrzewanie wybranych stref. Ciekawym rozwiązaniem są również urządzenia z czujnikami ruchu, dzięki którym ogrzewanie będzie uruchamiane tylko wówczas, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba, a wiec w zasięgu promiennika będą znajdować się osoby. Urządzenie odetnie dopływ prądu, gdy po ustalonym czasie czujnik nie wykryje ruchu. Takie rozwiązanie umożliwi nam oszczędne użytkowanie urządzeń. W sprzedaży znaleźć można też modele ze zintegrowanym oświetleniem, dzięki czemu promiennik będzie pełnił również funkcję źródła światła po zmroku. Godne uwagi są również promienniki podczerwieni, które nie emitują światła podczerwonego. Zapewnią nam one bardziej dyskretne ogrzewanie tarasu.
Przeczytaj także: „Wolno stojące kominki tarasowe”