Kategorie
Budowa i materiały Taras

Solidne balustrady murowane i betonowe

Balustrady murowane i betonowe kojarzą się nieodzownie ze stabilnością i trwałością. Doskonale spełniają swoją funkcję. Wyróżniają je również dodatkowe atuty, jakich nie mają balustrady wykonane z innych materiałów.

Choć sprawiają wrażenie przysadzistych i ciężkich balustrady murowane to dobry sposób na wyznaczenie granic balkonu lub tarasu oraz zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom. Balustrady murowane, zwłaszcza pełne, dobrze sprawdzą się również jako osłony przed wiatrem i wzrokiem ciekawskich.

Balustrady murowane – konstrukcja

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Balustrady murowane mogą być pełne lub dodatkowo połączone z innym materiałem. Najczęściej muruje się słupki tarasowe lub balkonowe oraz wyższy fundament. Przęsła wówczas konstruuje się z drewna lub metalu. Pełne balustrady murowane mogą być z powodzeniem stosowane na tarasach na gruncie, nad pomieszczeniem i na balkonach, które będą w stanie przenieść ich ciężar. Wymurowane ścianki z cegieł stworzą bowiem masywne bryły.
Istotnym elementem podczas budowy jest odpowiednie odprowadzenie wody z balkonu. Zarówno z górnej krawędzi balustrady, jak i z powierzchni tarasu, deszczówka musi mieć możliwość ujścia. Zatem szczyt balustrady powinien mieć lekką pochyłość, aby uniknąć przemakania do wnętrza muru stojącej wody lub zalegającego śniegu. Cała posadzka balkonu lub tarasu powinna być ukształtowana ze spadkiem. Krzywizna może być wyznaczona w kierunku czoła balkonu lub na boki, w zależności od stworzonej dylatacji. Powinna ona kierować wodę opadową do otworów odprowadzających, usytuowanych przy dolnej krawędzi balustrady.

Balustrady murowane – materiały i wykończenie

Balustrady murowane mogą być wzniesione z bloczków, cegieł lub efektownego klinkieru. Ten ostatni materiał będzie kosztowny, ale nie wymaga wykończenia. Do wyboru mamy cegły klinkierowe od jasnego koloru piaskowego, przez pomarańcz i czerwień, do głębokiego brązu. Spoina w podobnym kolorze da jednolity efekt ściany, jednak poleca się kontrastową, podkreślającą rysunek cegieł. Dla stabilizacji konstrukcji budowę balustrady można rozpocząć od postawienia słupków żelbetowych lub elementów wzmacniających w narożach. Jeśli ścianki wzniesiemy z cegieł lub bloczków, będą one wymagały otynkowania. Ponieważ powierzchnia balustrad narażona jest na zacieki i zabrudzenia, poleca się użyć tynk samoczyszczący. Nie pozwala on na silne wnikanie oraz zatrzymywanie się zanieczyszczeń. Balustrady murowane możemy pomalować lub do jego wykończenia użyć barwnego tynku. Ważne by był dobrany do koloru elewacji. Najłatwiej zastosować ten sam preparat, którym pokryto ściany domu.

Balustrady betonowe

Najczęściej wykonuje się je tralek betonowych. Taka balustrada betonowa jest solidną i bezpieczną konstrukcją. Aby wykonać balustradę na tarasie umieszczane są specjalne szalunki, w których mocuje się tralki. Całość zalewa się następnie betonem. W ten sposób powstaje cokół, poręcz górna oraz słupki. Tralki, cokół oraz poręcz wzmocnione są zbrojeniem zakotwiczonym w posadzce i ścianie budynku.

Balustrady betonowe

Balustrady betonowe
Picture 2 of 2

fot. tralki.pl

Przeczytaj także: „Jak zasłonić taras przed sąsiadami? Efektowne osłony tarasowe”

Dodaj komentarz